Můj svět – z každého soudku trošku
Ilustrační foto: pixabay.com

Můj svět – z každého soudku trošku

30. 6. 2020

Začínají prázdniny, i když už přes padesát roků do školy nechodím, působí toto období na mě zvláštně. Ono je totiž takové jiné volno, v běžném týdnu jsou silnice volnější, autobusů jezdí méně, sousedy třeba dva týdny neuvidím, pedikérka i holička mají volnější termíny, atd…. Pokud jsem byl mladý, tak „Můj svět“ byl široký a daleký. Teď v seniorském věku se mně to již smrskává na republiku, na kraj, na obec, na ulici,….

Nebudu už rýpat do ministra školství. Jen nechápu, že co škola, to jiný konec roku, co škola, to jiné předání vysvědčení, co škola, to rozdílné hodnocení žáků po skoro čtyřměsíčním volnu. Nevím, nechápu, jen si myslím, že jakási volnost pro ZŠ i SŠ asi nebyla moc na místě. Jedno dítě má už vysvědčení týden, a druhé ho dostalo včera. Prosím, zamyslete se nad tím.

Naše ekonomika se propadá na dno. To není žádná novinka. Opozice se hádá s koalicí, že vláda pro to nic nedělá, opozice má stovky rad, ale za žádnou takovou radu nezodpovídá. Koalice se brání, někdy lépe, někdy hůře. Znovu si myslím, že máme zahodit tyto žabomyší války za hlavu a chytit se jediného cíle, a to rychle ekonomiku nastartovat a udržet ve vyšším tempu.

Zemědělství je velmi důležitý obor. Už nám napršelo, napršelo dost, někde i hodně, i povodně se vyskytly. Zemědělství má tedy zalito. Na sucho nemůže nadávat. Ukažte, hoši, prosím, že i my máme dobrou mrkev, rajčata, zelí, obilniny a kukuřici, apod. Ukažte, že to nemusíme vozit z Polska z Holandska, z Maroka,…. Drazí rolníci, nepěstujte citrony, ani pomeranče či banány, to snad dovezeme, ale petržel a celer si umíme u nás vypěstovat. Zamysleme se prosím. Vajíčka jsou dnes už opět zdravá potravina, vypěstujme jich dostatek na našich farmách, i kačen i krůt. Většině lidí je jedno, jestli jsou vajíčka klecová nebo volná. Nechme dvě ceny. Chceš z volného chovu vajíčka? Tak si připlať! Když chci auto Mercedes, tak je dražší jako auto Dacia, obě nás ale dovezou k supermarketu. Německé nebo maďarské krůty a kačeny přece nemusíme vozit. Ty můžeme pěstovat u nás taky. Co vy na to, pane ministře? 

Benzin i nafta mají několik měsíců nízké ceny. Prý dlouho už ne. Nezaznamenal jsem ani jedno snížení ceny výrobku proto, že šla cena nafty tak hodně dolů. Vloni jsem zaznamenal ale trvalé zdůvodňování vyšších cen výrobků, protože je drahá nafta. Tak jak to je? 

Neustále se prodává více a více automobilů. Ale naše silnice a dálnice na to nejsou připraveny. Buď zrychleme opravy silnic a dálnic a jejich výstavbu, nebo omezme prodej aut. Velký problém posledních třicet let je přetěžování nákladních automobilů. Policie a příslušné orgány to občas (dle mě, ale velmi málo) kontrolují na váhách a váží náklaďáky. Asi jsou pokuty a postihy malé, když tolik firem a řidičů náklaďáků jezdí s přetíženými nápravami. 

Zvažme některé slevy a úlevy. Jestliže stanoví státní orgány nějaké slevy nebo dokonce něco, nějaké služby apod. zcela zdarma, dělá to na mě divný dojem. Tak např.: Chápu, že malé děti nemusí mět lístek na MHD. To je nějak zažito desítky roků. Nechápu, ale proč mají mít větší děti MHD zdarma a studenti také a bohužel to nechápu ani u důchodců. Já mám názor, nic zdarma, zaplať minimální částku, ale zaplať za tu či onu službu, jinak si toho já občan nebudu vážit. To máme my Češi v povaze. Pokud je jízdenka MHD třeba za 10,00 Kč, tak děti vojáci a důchodci za polovic. A je to. Pětikoruna nikoho nezabije. Mám slevu a budu si jí vážit. To platí i o osobních vlacích, rychlících a podobně.

Nepořádek. Od března do října navštíví Krkonoše, Moravský Kras, Beskydy či Jeseníky nebo Šumavu apod. statisíce nebo miliony návštěvníků. Nechají tam značný nepořádek, hory odhozených odpadků. Ano, především my Češi tam jdeme na výlet a odhazujeme odpadky na všechny strany. Potom na jaře děláme my Češi, my Češi aktivisté různí, my Češi zelení, Skauti… brigády i s dětmi a tyto odpadky uklízíme s velkou slávou a s TV kamerami. Rybáři na jaře čistí potoky a řeky a rybníky. Přijde vám to normální? My Češi si prvně uděláme nepořádek, a potom my Češi – ale jiní – ten nepořádek uklízíme. Je to jako v Kocourkově.

V každé ulici, v každé obci, v každém městě. Ano – všude je nějaký malý či větší problém. Když jako občan ukážu v malé dědině starostovi, Franto – tam je propadlá kanalizační vpusť, mělo by se to opravit, tak ve velké většině to starosta označí, zavolá na VaK, nebo Správu silnic a pohlídá si opravu. Ve městě je to už horší, ta cesta od občana k zástupcům občanů je dlouhá, někdy předlouhá. Ale, drazí spoluobčané, je to jen naše věc. Je to třeba veřejné osvětlení, pořádek na hřbitově, pořádek a psi v parku, atd…Nesmíme se nechat umlčet tím, že někdo něco z obecního úřadu neplní.

A tak bych mohl pokračovat. Věřte, že mnoho a mnoho věcí je jen v nás. Jenom v nás ve všech.

Hodnocení:
(5.2 b. / 12 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jaroslav Charvát
Vážený pane Matoušku, ještě k těm odpadkům na naších horách, v lesích a hájích, na cyklostezkách a hradech a pod. Já také jsem nikdy nevyhodil pneumatiku do našeho potoka, ale ona tam už dva roky nějaká leží a vedle stará lednička. Mnoho lahví plastových a plechovek od piva a podobný odpad. Vy jste to tam nedal, já jsem to tam nedal, někdo to tam musel hodit. Prosím to není zevšeobecňování - to je pravda. A je pravda i to, že různí Češi (včetně mě) potom na jaře chodí a sbírají ten bordel. V Moravském Krasu letos na jaře to bylo 6 nákladních aut naložených pytli s nasbíranými odpadky. A to se sbírá jen na hlavních trasa - více brigádníků se nezajistí. Sbírali všechny věkové a politické kategorie. Nechci radit, ale asi toto by měla být činnost různých zelených, DUHA, Matky země, Skaut či Junák, a pod. Vychovávat Čechy k pořádku.
Jaroslav Charvát
Pane Zelenko, děkuji za váš názor. Obdobně o MHD píše i pan Matoušek. Ale pan Zelenka si hned odpovídá - město má zadarmo MHD, ale nemá na startovací byty. A to je jádro pudla. Navíc takovéto "dotace" jdou do dluhů až já nebo vy zemřeme, tak pan notář by měl potom přečíst našim dětem rozhodnutí o dědictví a tam by měla být věta: Zesnulý pan Charvát jezdil zadarmo MHD a tak udělal dluh 100 tis. Kč městu.... o těch 100 tis. se krátí dědictví, nebo to dědici musí zaplatit. Tak co říkáte na to ?
Jan Zelenka
Máte v tom, co píšete, jistě pravdu. Mnohé by se dalo dělat daleko lépe, pokud by politici nehájili jen své partajní zájmy. Např. v Litoměřicích je MHD pro všechny bez rozdílu zcela zdarma. Náklady dotuje město. Na druhé straně město muselo zrušit výstavbu startovacích bytů pro mladé rodiny v objektu bývalých kasáren, protože na to nemá prostředky. Je to trochu na hlavu. Ale jsou v našem životě i okolnosti veskrze pozitivní. Otázkou je, co z toho převáží.
Monika Pokorná
Paní kosťunová, doposud vždycky končil školní rok všem školám ve stejný den. Nepamatuji se, že by se minulé roky a desetiletí dělo na silnicích něco převratného.
Zuzana Pivcová
Mně naše společnost připadá taková od zdi ke zdi. Když se opravdu začne něco vážného dít, tak třeba jsou lidé ohleduplnější a leccos dodržují, ale jakmile stav povolí, tak zase vše při starém, žádné poučení či vylepšení. Teď je na Karlově mostě prostřený stůl na oslavu konce krize a nacpané vlaky vyjíždějí do Chorvatska. Ale krize neskončila.
ivana kosťunová
Buďme rádi, že někde dostanou školáci vysvědčení v pátek, a někde až v úterý. Rozdělí se tím čas, kdy rodiče odvážejí děti na prázdniny. Víte, co by se dělo na silnicích, kdyby všechny děti dostaly vysvědčení v pátek ?
Dana Puchalská
S mnoha názory souhlasím. Ale proč by měl platit důchodce v MHD i v ostatních např. vlacích, autobusech apod plnou částku za jízdenku nechápu. A jen tak mezi námi, víte kdo dělá největší binec v městech, vesnicích nebo okolo památek ? Já určitě ne. Nejsem líná dát odpadky do tašky a jít je vyhodit do kontejneru nebo odpadového koše. Od mala jsem na to zvyklá. To praktikuju nejen u nás, ale i za našimi hranicemi. Jinak děkuju za pěkný a podněty nabitý článek.
František Matoušek
Máte jistě pravdu, určitě v oblasti zemědělství i dopravě, ale musím vám říci jedno. Ano jsem Čech a nechodím na výlety a neodhazuji odpadky na všechny strany, nerad slyším takové zevšeobecňování, vážím si i toho, že mohu jezdit MHD zdarma.
Monika Pokorná
Není co dodat.
Růžena Kuželková
Tak Vás bych poslala do parlamentu a ostatní s radostí "vyházela",kdyby bylo v silách obyčejných lidí dosadit tam rozumné lidi a ne ty,kteří se "byncají"na židlích a toť vše.

Zpět na homepage Zpět na článek