Motoristické vteřiny – nekupuj zajíce v pytli

Motoristické vteřiny – nekupuj zajíce v pytli

23. 9. 2020

Mnozí z nás stojí před problémem – potřebuji nebo potřebujeme nové auto. To naše staré už má ledacos za sebou, musí nastat změna. Najednou zjistíte, že stojíte na rozcestí – koupit úplně nové auto? Nebo koupit dobré starší auto?

Pokud jste podnikatelé, živnostníci a tato podobná vrstva našeho obyvatelstva, kterou každou noc straší Finanční úřad – máte několik možností – vzít peníze a jít do prodejny nových nebo starých aut a cash koupit to, co si vyberete. I vy můžete jít do autobazaru. Nebo můžete jít na auto přes leasing, nebo dokonce přes operativní leasing. I úvěr v bance na auto je dostupný, záleží jen na vás. Tím se ale zabývat dnes nechci. Chci se zabývat normálními smrtelníky, námi, prostými občany českými - důchodci a důchodkyněmi.

Lojza Novák dnes ráno vstal, protáhl se, popřál dobrý den a povídal své Aničce – drahá Ančo, včera jsem si prohlídl naše auto, už je rezavé, výfuk klepe, tlumiče taky, chce to i nové obutí a jaksi mně to žere moc oleje. No z prosta do mosta – musíme si koupit nové auta. Odpověď Aničky je skoro všude stejná – ty ses Lojzo, zbláznil, na to nemáme. Přeskočme tuto konstruktivní debatu a pomozme Lojzovi, co s tím. Lojza a jeho Anička musí začít skutečně od peněz, možná mohou počítat s tím, že pár korun dostanou za to staré auto, ale financování je vždy „až na prvním místě“. Zjistíme-li na kusu papíru, že dáme dohromady třeba 100 tis. Kč, tak je naše cesta jasná, je to nějaký autobazar s dobrým jménem nebo nějaký kamarád, co chce také auto prodat. Na nové auto nám to, Aničko, stačit asi nebude. Nejlevnější nová auta se pohybují tak asi od 200 tis. do 300 tis. Kč, podle značky, typu a výbavy.

Rozhodnete se tedy o koupi staršího auta, je k dostání u vás v autobazaru a vám se líbí. Nechte si technika o tom autu vše povyprávět, kolik už mělo majitelů, je-li z dovozu (třeba z Německa), kolik mělo havárií, záruka na tachometr, apod. Potom poproste technika, že máte kamaráda automechanika a on se na to s vámi přijde podívat, zvednout na zvedák a i ze spodu prohlédnout. Tato prohlídka odborníkem, automechanikem se vám vyplatí. Zkontrolujte výfuk, katalyzátor, tlumiče, hadičky brzd a brzdy - celkově, podívat se, kde prosakuje olej, nebo brzdová kapalina atd., atd. Podívejte se i do servisní knížky, zda byly pravidelně prováděny prohlídky a servis a kde to bylo. Zkontrolujte pneu, na každé je týden a rok výroby, jestli nejsou staré nebo ojeté.

Vy jste zákazník, vy platíte, tak se nenechejte uhnat k unáhlenému obchodu. Když je vše v pořádku, a cena se vám i vašemu automechanikovi zdá přiměřená, tak se jeďte s vozidlem projet, doporučuji za účasti pracovníka autobazaru, abyste hned při jízdě upozornili na problémy, které jste touto zkušební jízdou zjistili. A pak už řeknete jen ano nebo ne. Prosím u starších vozů se s rozhodnutím neukvapujte, posuďte také, jestli km na tachometru mohou odpovídat celkovému stavu vozu. Pozor na stáčení tachometru.

Pokud se rozhodnete pro vůz nový, tak začněte také od peněz. Máte-li vozidlo jen na krátké jízdy nás důchodců, buďte skromnější, nepotřebujete dokonalou a drahou výbavu, nepotřebujete velké auto, stačí menší, jen pro vás dva. Nejezdíte na hory? Opět je ten výběr nového auta jednodušší, stačí třeba jen přední náhon. Samozřejmě, toto vše zvažte také při kupování staršího vozu. Nový vůz vám dává větší záruky spolehlivosti, a delší životnost, ale stojí také víc peněz.

Všimli jste si, že vás nenutím do žádné značky, ani do žádného typu vozidla. Já vám nenutím ani benziňák ani nafťák. To je vaše věc. Nejste-li vyloženě motoristický typ (a to se týká asi většiny žen), nevyužijete mnohá elektronická zařízení a udělávky ve vozidle, zvažte, je-li to tedy pro vás osobně nutné. Možná, jednodušší výbava, pro vás bude znamenat více pohody při jízdě.

Asi bych u staršího vozu váhal s koupí, pokud to vozidlo mělo již více majitelů.

Nezapomeňte, že i autobazary vám dají na kupované vozidlo určitou záruku, která musí býti uvedena ve smlouvě mezi vámi a autobazarem. Smlouvu před podpisem si řádně přečtěte a nechejte si vysvětlit vše, čemu nerozumíte. Jak už jsem řekl, vy jste zákazník a vy platíte.

Vážení pánové, prosím, vybere-li si vaše partnerka zelené auto, tak to prosím ctěte. Ženu obyčejně nejvíc zajímá barva vozu, motor, převodovka, rozměr pneu, a ostatní pitominky ji většinou nezajímají.

Jezdí čím dále více žen – řidiček. Proto při nákupu vozidla musí mít vaše partnerka důležité slovo.

Ať už se rozhodnete pro nové či staré auto, věnujte se předání a převzetí vozidla s maximální pozorností. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte a co vám není jasné. Klidně řekněte, že si smlouvu doma prostudujete a podepsat přijdete třeba zítra. Velmi pečlivě poslouchejte, co vám předávající technik prodejny nebo autobazaru vysvětluje, a ptejte se!

Přeji vám šťastnou ruku při výběru vašeho auta.

Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
ivana kosťunová
Naštěstí já vybírám pouze tu barvu auta- červenou, jak jinak :)) Ostatní je na manželovi. Díky za dobré rady.

Zpět na homepage Zpět na článek