Motoristické vteřiny – dopravní nehody (malý fejeton)
Ilustrační foto: pixabay.com

Motoristické vteřiny – dopravní nehody (malý fejeton)

28. 9. 2020

Jeden den jednoho řidiče.

Jel jsem ze služebního jednání z Orlové (je to město mezi Ostravou a Karvinou na severní Moravě, kdyby to náhodou někdo už ze školy nevěděl, kde se Orlová nachází). Objel jsem jižně Ostravu a jel jsem po dálnici D1. Bylo krásné počasí, před polednem, skoro jasno, sluníčko svítilo, krásné Babí léto, pohoda.

Provoz nebyl velký, a po D1 jsem jel na jih, Potom po D35 na Olomouc a D46 na Brno, už opět potom od Vyškova po D1 až do Brna. Nejezdím zatím zcela po D1, tedy tu trasu jako na Lipník, Přerov a Kroměříž, tam je ještě stále výstavba dálnice a v Přerově jsem zůstal asi před měsícem v dopravně přecpaném městě viset skoro hodinu. Na delší trasy si vždy zapínám GPS, nikoliv proto, že bych neznal trasu, ale kontroluji si tak čas příjezdu do cíle. Navíc GPS mě upozorní na uzavírky silnic, dopravní nehody, objížďky apod. I tato služba se za poslední dobu velmi, velmi zlepšila.

Blížím se k Olomouci a pípne mně GPS a rádio automaticky přepne na Zelenou vlnu, a je zde upozornění na vážnou dopravní nehodu na D1 u Brna km 189,00 – směr Praha. Dokonce hlásí srážku několika aut, kamiony a osobák, bohužel prý tři mrtví, dva dospělí lidé a jedno dítě. Tragedie. Dálnice na Prahu zde bude v Brně uzavřena směr Praha až do pozdních večerních hodin. Brno se začíná zablokovávat, i ostatní objízdné trasy kolem tohoto moravského města jsou na tom stejně.

Stačila vteřina, stačila desetina nebo setina vteřiny a všechno je jinak. Tři lidské životy jsou zmařeny. Ne, nemyslete si, že budu rozebírat příčinu dopravní nehody. Nevím to. Proč se stala tato nehoda? Důvodů může být bezpočet. Nebudu si je vymýšlet. Závěr tragický, zemřeli tři lidé, shořela nejméně tři auta, mnohamilionové škody i na vlastní dálniční vozovce, ochromená doprava nejméně na 12 hodin v dalekém okolí. Někdo, něco udělal špatně, nebo někde, nějakou nepozorností vznikl technický problém, a potom už je jen krůček k nehodě…..

Odbočil jsem před Olomoucí z D35 k Olympii Olomouc. Potřebuji něco koupit a také si dám něco malého k jídlu. Parkoviště u Olympie v Olomouci je skoro prázdné, jen pár aut. Zarazil jsem, zda nemají zavřeno. Zaparkoval jsem, roušku na ústa, vše plně otevřeno, bylo poledne, a v Olympii jen pár lidí. Obchody prázdné, stravovací centrum skoro prázdné. Tak jen polévku, byla dobrá, hustá česnečka a s opraženým chlebem. Stála 35,00 Kč porce, byla to velká porce polévky, tak – tak jsem to dojedl. Málo návštěvníků, to mě překvapilo, toalety ve vzorném stavu. Všichni jsme měli roušky. Sedl jsem znovu do auta, vyjížděl jsem zpět na D35 směr Brno, je tam od Olympie provizorní trasa a provizorní značení a není to zrovna nejpřehlednější pro cizí řidiče, dejte si pozor. Nájezd na D35 je už perfektní.

Najel jsem potom na D46, celá opravená, perfektní stav – ta je proslavená tím, že se vám tam střídá často po několika km nejvyšší povolená rychlost mezi Olomoucí a Vyškovem, a to v obou směrech. Jel jsem rychle, a dole u křižovatky na Olšany, snížení na 90 km/hod. Brzdím. Mám 95 km/hod., za mnou se zařadí zvláštně modrý SUPERB, naučené tři pohledy na známá místa policejně-civilních aut – a ano, jsou to Policajti. Nalepili se na mě. Jedu na tempomat 95 km/hod. Jeli dost, dost blízko na mém zadku přišpendlení. Po třech km mě předjeli. Nebyl jsem asi ten pravý úlovek.

Na křižovatce D46 Kelčice už tato dravá štika chytila svou rybičku, svého Hrouzka obecného. Zastavili Škodu 110, stařičkou, starý muž právě vystupoval. Bylo mně ho líto, ten asi rychlost nepřekročil, ale to už je zase jiná věc….

Pokračoval jsem na Brno už po D1 a na křiž. D1 v Rousínově, tam jsem sjel na II/430, to je stará silnice Vyškov – Brno, v dobrém stavu, kopírující D1 do Brna.

Celá cesta trvala asi 2 hod. plus půl hodiny v Olympii v Olomouci. Služební cesta byla dobrá, splnil jsem, co jsem chtěl. Jen ve mně hlodaly tři černé body. Tři černé tečky po zmařených životech. Už jsem i odpustil těm policajtům, že se tam párali s tou starou Škodověnkou, bylo mně i líto toho šedivého pána, řidiče škodovky. Nevím, proč ho kontrolovali, vypadal vystrašeně.  Vzpomínal jsem, co jsme se Š110 s rodinou najezdili kilometrů, dovolené, zahraničí, atd. až skoro slza ukápla.

Brno bylo zacpané až do večera.

Vzpomínáte si na knihu „Jeden den Ivana Děnisoviče (Solženicyn)“, tak se mně i tento příběh dnes vloudil někam do mých mozkových závitů.

A proto se držme našeho pravidla – pravidla šťastného návratu.

 

P. S.

Chcete vědět, jak poznáte civilně policejní auta, která běhají po silnicích a dálnicích a kontrolují? Je to jednoduché.      

  • Skla zadních dveří a zadního okna jsou velmi ztmavena – až nepřirozeně.
  • Většinou jsou velmi čistá, umytá až nepřirozeně. U předního skla na straně spolujezdce, vykukuje často kamera na straně spolujezdce, leskne se a odrážÍ sluneční paprsky nebo paprsky světlometů.
  • Uvnitř vozu jsou osazeny modro-červené blikače, opět při posvícení slunečními paprsky se tyto blikače často prozradí.
  • Někdy mívají další anténu, prut.
  • Policejní vozy nemají na karoserii žádná „camrátka“ – jako je vzadu další CZ, jako jsou ochrany boku dveří proti naklepnutí, za „sklem dítě v autě“, apod., nemají dálniční známku,
  • Často tiše stojí bokem na křižovatce, na nájezdu na dálnici, a za vámi náhle vyjedou.
  • atd......
  • Kdo jezdí ale dle předpisů, si toto nemusí pamatovat.
Hodnocení:
(5.2 b. / 6 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Cesty motoristické jsou někdy plné adrenalinu. Jo, auta za námi, to aby měl řidič vešteckou kouli... :-) :-) P. S. Tu knihu mám v knihovně. Taky se mi nějak "zaryla" do hlavy.
ivana kosťunová
Ztmavená skla mají také mafiáni. Čert se v tom vyznej :))

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu