Motoristické vteřiny – vidět a být viděn

Motoristické vteřiny – vidět a být viděn

9. 10. 2020

Ano, ano, ano! Toto je jeden ze základních bodů motoristického desatera. Desatera nás řidičů, bez ohledu barvy pleti, náboženství a věku. Je to opak toho, co nám říká pan MUDr. Plzák, že když vás chytnou při nevěře, tak zatloukat, zatloukat a zatloukat. U nás řidičů zase platí – svítit, svítit, svítit.

Pro odlehčení tohoto dílu „Motoristických vteřin“ mě napadá trošku choulostivá anekdota, ale protože je nám všem na i60 asi přes šedesát, tak si ji dovolím napsat: „Přijde paní k lékaři, pan doktor se na ni podívá a ptá se: Tak, paní, kde vás píchá? Paní se mírně začervená, a po chvilce říká: U nás na chatě, pane doktore, prosím!“

Tak konec srandy a začíná náboženství motoristické…ochránce motoristů Svatý Kryštof to vše vidí a kontroluje nás z nějakého toho obláčku.

Jsme již rovnýma nohama v podzimu, v podzimu meteorologickém i astronomickém. Listí padá vesele ze stromů, později a později se ráno rozednívá, dříve se stmívá. Mlhy jsou již takřka na denním pořádku, zvláště tam, kde jsou rybníky, potoky, řeky apod. k tomu trochu deště, a ten letos nám vynahrazuje roky sucha, až je provoz na našich silnicích a dálnicích komplikovaný.

V tuto dobu se určitě podívejte, jestli vám na vašem autě svítí všechna světla, která mají. Vnuka postavte před auto, a potom za auto, a zkoušejte jeden systém osvětlení za druhým, i blinkry, i mlhovky přední, i tu zadní mlhovku. Ještě si jednou zkontrolujte, co vám svítí při tak zvaných denních světlech, teď je zapotřebí, abyste také vy svítili, svítili i se zadními obrysovými světly, když je špatná viditelnost.

Pokud jste dlouho nekontrolovali baterii, udělejte její kontrolu, nebo raději zajeďte do servisu, a oni vám ji i dobijí.

Zkontrolujte i vyhřívání zadního okna a venkovních zrcátek (mate-li i přední okno s vyhříváním, tak to samozřejmě také).

Já mám názor, že osvětlení vozidla je velmi důležité pro bezpečnost silničního provozu. Používání světel do mlhy je správné jen, když je hustá mlha nebo velmi husté sněžení nebo déšť. Zadní mlhové světlo je nutné použít i na dálnici při mokré vozovce, neboť jedete rychleji, za vaším vozidlem se vytváří vír, a obrysová světla zadní části vozu nejsou viditelná, nebo jen špatně viditelná. Pak je důležitá zapnuta zadní mlhovka. Nezapomeňte potom mlhovky vypnout, až se zlepší jízdní podmínky.

Modernější auta, pokud zastavíte např. na parkovišti a vypnete motor, vám automaticky vypnou veškeré osvětlení a vrátí to do původní tovární polohy. Nezapomeňte potom, při nastartování, opět nastavit osvětlení vozu tak, jak to situace vyžaduje.

Některá novější auta mají ostřikovače světlometů. Přesto doporučuji na podzim a v zimě občas hadrem a vodou omýt světlomety a zadní skupinové svítilny, pro lepší viditelnost. Samozřejmé je, že už nyní doplňuji směs v ostřikovači nemrznoucí směsí.

Prosím, pokud jste delší dobu nedělali seřízení světel v servisu, věnujte této kontrole pár korun a zajeďte do servisu, stojí to za to. Často se stává, u starších vozů, že každý světlomet svítí jinak.

U starších vozů bývá někdy závada ve zkorodovaném nebo uvolněném uzemnění elektroinstalace vašeho vozu. I toto je maličkost, oprava je jen na několik minut a světla vám budou svítit normálně a dobře.

Jedna velká česká prodejna náhradních dílů začala prodávat zajímavou pomoc nám motoristům. Asi každému z nás se stalo, že jste přišli k autu, a baterie nic, zakňučela a stop. A co teď, babo raď. Daleko široko nikdo, moderní auta se nesmí roztahovat na laně, nabíječku nemám. Problém velký jako Brno. Tak tato firma prodává POWER BOX, nabitý elektrickou energií 14 V pro osobní auta, malý box ve velkosti notebook. Celkem lehký. Pokud ho máte v kufru, máte vyhráno. Připojíte k baterii vozu originálními kabely, kterou jsou u tohoto boxu, nastartujete, odpojíte, až motor šlape, od baterie, dáte zpět do kufru a jedete. Za několik minut odjíždíte. Cena podle kapacity je kolem dvou až tří tisíc korun. Okamžitá pomoc po ruce. Myslím, že na zimu dobrý pomocník nám všem, sedícím pořád za volantem.

 

A nezapomínejte prosím i nyní na pravidlo šťastného návratu.

Hodnocení:
(5 b. / 3 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marie Doušová
Docela dobré rady , škoda ,že už mi moje oči nedovolují jezdit autem.
ivana kosťunová
Power box- je dobrý nápad. :))

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu