Když stáří komplikují dluhy. Říct o pomoc dětem či vnukům?
Ilustrační foto: ingimage.com

Když stáří komplikují dluhy. Říct o pomoc dětem či vnukům?

11. 11. 2020

Čím dál více lidí se setkává s tím, že se jejich rodiče či prarodiče dostali do dluhové pasti. Synové, dcery a vnoučata slyší věty: už si nevíme rady, byli jsme lehkomyslní, z penze nezvládáme platit závazky.

Začněme vyprávěním čtyřicetiletého Pavla, který je osobním bankéřem v jedné velké finanční instituci: „Nikdy by mě nenapadlo, že moji rodiče mají dluhy. Ale nedávno za mnou přišla máma, tvářila se divně. Hned jsem se lekl, bylo jasné, že se něco stalo. Že prý se mnou chce mluvit. Pak z ní vylezlo, že jí jedna finanční společnost hrozí exekucí. Já nemohl uvěřit, že je to pravda. Myslel jsem, že je to nějaká skrytá kamera či co. Moji rodiče a dluhy? Oba jsou v penzi, oba žijí normálně, spíše skromně. Navíc já se celý život věnuju finančnímu poradenství, starám se lidem o úspory a v naší rodině takové nadělení? Proč nic neřekli?“

No protože se styděli. Když se člověk vlastní vinou dostane do maléru a uvědomuje si, že si to zavinil sám, zpravidla se stydí. Proto nehledá okamžitě pomoc, nechává problém růst. Pavel pokračuje: „Těsně před odchodem do penze si půjčili na novou střechu. K tomu jim banka vnutila kreditku. Máma se s ní trochu rozšoupla. Když jí splátky přerůstaly přes hlavu, dala na radu kamarádky a půjčila si u nebankovní společnosti. Tím se otevřela pomyslná cesta do pekla.“

Zjistil, že rodiče jsou v situaci, kdy už nejsou schopni z penze dluh splácet. Zasáhl, část uhradil, část dluhu převedl jinam, splátky se snížily. „Ale nejhorší bylo vidět, jak se rodiče stydí. Připadali mi najednou jako malé děti přistižené při nějakém maléru. Mám plakala, táta nemluvil, byla to pro všechny trapná situace. Znám ze své práce spoustu případů, kdy se lidé chovali lehkomyslně a finančně negramotně, ale u svých starých rodičů bych to nečekal,“ shrnuje Pavel.

Podobnou zkušenost má dvaapadesátiletá Monika. Když zemřel její táta, vyšlo najevo, že dluží přes dvě stě tisíc. „Máma mi to přišla oznámit s tím, že bych se to stejně dozvěděla při dědickém řízení. Že prý si mysleli, že to nějak splatí, ale pak už se jim to z penze nedařilo. Prý už do důchodu šli s nějakými dluhy. Nechápu to. Vždy jsem myslela, že takto lehkomyslně se chovají mladí lidé, ne penzisté. Přitom oba jezdili každý rok k moři, před pár lety si koupili nové auto. Já myslela, že mají naspořeno a přitom oni tajili dluhy,“ vypráví. Nakonec za mámu dluh zaplatila. „Co mi zbývalo? Vždyť by skončila v exekuci, z jedné penze by to už neutáhla vůbec,“ vysvětluje.

Institut pro kriminologii a prevenci nedávno zkoumal důvody, kvůli kterých se senioři dostávají do exekucí. Takových případů totiž není málo.

„Expertní šetření jsme provedli mezi pracovníky občanských dluhových poraden, kteří poskytují bezplatné dluhové poradenství pro zadlužené osoby a mohli nám prostřednictvím svých poznatků z praxe potřebné informace o dlužnících, se kterými jejich dluhy řeší, zprostředkovat. Pozornost jsme zaměřili na jednu část populace klientů občanských poraden – na zadlužené starší osoby v exekuci. Byli jsme si vědomi, že se zajímáme o soubor zadlužených seniorů, který je specifický tím, že se snaží v poradnách svoji situaci se zadlužením alespoň v určité fázi jeho vývoje nějak aktivně řešit,“ uvedla Milada Martinková, která se na projektu podílela. Zkoumáno bylo 567 seniorů, kteří se pokoušeli svou nemilou situaci řešit. „Nejméně dvě třetiny souboru 568 seniorů v exekuci si alespoň část svých dluhů přinesly do starobního důchodu již z předdůchodového věku,“ upozornila Milada Martinková. Nejméně dvě třetiny těchto lidí přitom bylo zatíženo vícečetnými exekucemi. Nejčastěji šlo o lidi ve věku mezi 60 a 69 lety, ale ve vzorku byl i člověk, kterému bylo 86 let a stále ještě dlužil.

Z údajů České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že exekucí na důchod přibývá. Znamená to, že se dlužné částky strhávají lidem už přímo z penze a dostávají ji nižší. Od roku 2003 se počet lidí s exekuční srážkou z penze zečtyřnásobil.

Velmi často se do takové situace lidé dostanou prostě lehkomyslností. Ta převažuje nad případy, kdy lidé půjčkou řeší svízelnou životní situaci.

„Byla jsem prostě pitomá. Kreditkou jsem několikrát zaplatila dovolenou. Chtěla jsem, abychom si s manželem penzi co nejvíce užili. Cestovali jsme a já to vždy nějak splatila a pak zase vybrala a zase splatila. Jenže pak manžel onemocněl, já si nemohla k penzi přivydělávat jako dřív, musela jsem se o něj starat. Nějak jsem to nezvládla, měla jsem psychické problémy. Nějaký čas jsem dluhy neplatila a dluh na  kreditce narostl z třiceti tisíc na sto. No prostě průšvih. Nejhorší situace v mém životě byla, když jsem se s tím šla svěřit dcerám. Bylo mi trapně, ale věděla jsem, že musím hledat pomoc. Naštěstí mě nezavrhly, i když jsem v jejich očích určitě klesla. Pomohly z nejhoršího, část ještě splácím. No ano, jsem blbá,“ vypráví devětašedesátiletá Zuzana.

Obrátit se v takové situaci s žádosti o pomoc na děti či vnoučata je jedna z nejtěžších životních situací. Je to vlastně doklad toho, že člověk jako rodič či prarodič selhává, že zklamal a dostává se tak do pozice žadonícího provinilého dítěte. A právě v takových situacích se často pozná, jestli a jak hodně rodina drží při sobě. Jestli mámu, tátu, babičku či dědu podrží, pochopí a neodsoudí, i když všichni vědí, že udělali hloupost.

dluhy peníze
Hodnocení:
(4.6 b. / 9 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Evelina Jasna
tak tak nějak jsem dopadla já,vdala jsem se před 20 lety,partnerovo naléhání k svatbě,mě těšlo,ale neuvědomovala jsem si,proč tak vehementně stojí o manželství,je o deset let starší,já měla družstevní byt,13leteého puberťáka,no prostě jsem se zamilovala,ale do toho nepravého,vznkem manželství byl přhlášen ke mě na trvalý pobyt a už to jelo,k jeho 50tým narozeninám začalo chodit samé exekuční psaní jedno za druhým a já?kdybych to měla celé posat,tak by to byla kniha----nakonec dluhy překročily přes 880000 tsíc,taky jsem se styděla před synem,kerý sehnal poradce,do toho manžel dostal silnou cukrovku,částečný invalidní důchod a já osm let makala a neznala,nic jiného,než práci,vedlejšáky a život byl fakt ,,překrásnej" a pocit,ře deset let svého života,jsem nějak promakala
Olga Škopánová
Nejhorší je, že za dluhy pak pykají jiní, kteří o nich třeba ani nevěděli.
Margita Melegova
Vadi mi duchodci, kteri ve snaze pomoct mladym se zadluzi, ti chteji vsechno hned a radeji uz vcera.
Petr Dvořák
Celý život nepracují, čtvrtá generace dětí neviděla své rodiče vstávat do práce, žijí ze sociálních dávek, na které exekuce nemůže. O které specifické entnikum asi jde?
Danka Rotyková
Nikdy jsem se nezadlužila a v tom duchu jsem s manželem vychovávala i syna. Ale časy se mění. A proto jsem souhlasila, když syn koupil na hypotéku drahý byt 2+kk ve vedlejší ulici jako investici a ten pak pronajal. Bylo to moudré rozhodnutí, i když šlo o velký dluh. Je důležité, aby se lidé před zadlužením svěřili do rukou odborníků. Pokud se jedná o rodinu, měl by to být nejjednodušší způsob, bohužel je to skoro vždy naopak. Proto bych všem seniorům poradila, aby mysleli nejdříve na sebe, na své zajištění, teprve potom na svá vnoučátka a děti. Nezlobte se za mou upřímnost, ale mám ve svém příbuzenstvu případy, o kterých by se daly psát romány.
Vendulka Pospíšilová
No, neznám ani jsem neslyšela o důchodci který by byl zadlužen. Jo, dětičky a vnoučátka to ano - to je snad mor dnešní doby! Senioři (samozřejmě exoti se určitě najdou co rádi žijí na vysoké noze nebo rozfofrují peníze) mají své bydlení (pokud neměli tu smůlu že “dostali” domácího či zmetky typu OKD) v devadesátých letech probíhali privatizace za ceny bytů o kterých si dnes můžete nechat jen zdát! Každý senior (narozdíl od dnešních mladých) cely život pracoval a má penzi + vdovecky důchod, či příspěvky na péči při zdravotním postiženi ... a kdyby náhodou byl ve skupině těch co platí nekřesťanské nájemné bytu - socialka vyplácí dávky na bydlení. Jenomže to by seniorům nesměli “pouštět žilou” mladý ... Ti posr...li na co sáhli 30 let zpět, nejsou schopný změny k lepšímu žití - zblbly televizi a internetem - jenomže to není opravdový život - na to ale přijdou sami až budou zadluženy sedět na posteli v nějakém chudobinci... Nepůjčovat si, nepůjčovat si - ale je to marný, marný, marný !!!
Lenka Kočandrlová
Řekla bych,že je to tak nějak stejný druh lidí,co si půjčují a nemyslí u toho na zadní kolečka - nejdřív jsou mladí,nezkušení,ale pak zestárnou,ale nezmoudří,čili mladý hlupák bude ve stáří jen starý hlupák. Nechtělo by se mi platit dluhy za takto nepoučitelného,pošetilého a nemyslícího důchodce,ani kdyby byl můj příbuzný!
Dana Divišová
Měla jsem kolegyni, jejíž manžel měl v 50 letech úraz na noze a zůstal téměř šest měsíců pouze na nemocenské. Za tuto dobu se z něho stal gambler, prohrál spoustu peněz , které si půjčoval po desítkách tisíc u nebankovních institucí. To jí samozřejmě neřekl. Došlo to tak daleko, že najednou měla za dveřmi exekutora a on vůbec nevěděl, kolik vlastně s úroky všem dluží. Nakonec jediným východiskem bylo, že musel prodat domek svých rodičů, který mu přepsali. Stejně to ještě nestačilo. Dluh se vyšplhal nad 1,5 mil.Kč. Mezitím se s ním žena rozvedla a on skončil v nájemním bytě u svých rodičů. Dneska je mu 58 let a tak do důchodu už snad jde bez dluhů. Zničil si manželství, způsobil trauma svým starým rodičům. Děti mu půjčit nemohly, protože ještě měly malé děti a pouze mateřskou. I takový je život.
Marie Faldynová
Mám tři děti, každé hospodaří jinak, nejmladší je asi nejrozumnější. Já sama si nepůjčuji, jen opravdu vyjímečně a malé částky.
Hana Rypáčková
Raději obchodovat s krypto měnou.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.