Do divadla
FOTO: Michal Maňas - volné dílo

Do divadla

27. 11. 2020

I když se, v nynější době chorobné, setkávání ani besedám nedaří, přece mi při jakémsi hovoru kdosi položil otázku, co mi nyní nejvíc chybí. No, chybí mi ledaco, ale já si vzpomněl na divadlo. Že by chybělo nejvíc, to jistě ne, ale je ho škoda. 

Byli jsme zvyklí navštívit Moravské divadlo v Olomouci jednou či dvakrát v roce, taky jsme nikdy neopomněli jít se podívat na představení ochotnická, ta mám moc rád. Ani hudbu neodmítáme, a tak nějaký ten koncert si ujít nenecháme. Proto jsme, potěšeni, loni přebírali dárek od dcery. Poukaz na vstupenky do olomouckého divadla. Vybrali jsme si jedno z březnových představení. Bylo zrušeno pro korunní virus v souboru. Vyberte si náhradní představení na podzim! Těšíme se na září, ale zase se nehraje. Nový termín je v listopadu. Ovšem stále diváci do divadla nemohou! Bude se hrát příští rok? Nebo dožijeme bez kultury? To se zatím nedá odhadnout.

Tak co nám teď zbývá? Jen otevřít rodinnou kroniku a potěšit se vzpomínkou na to, čím jsme se těšili před touto dobou, kdy nám vládne Koronavirus. A tu jsem objevil i zmínku o představení, na něž jsme se před lety vypravili:

Už se nemůžeme dočkat objednaného Netopýra. Tedy známé operety Johanna Strausse. Pojedeme ve čtvrtek. Jenže! V úterý nám přišel mail, že Netopýr nebude. Hraje se místo něj opereta Franze Lehára - Paganini. Ale to nám přece vůbec nevadí! Dobrý bude i ten.

Jedeme autem, které odstavíme za divadlem, za šedesát korun. Hned navrhnu levnější řešení: Zaparkujeme zadarmo u Tržnice a tu jednu zastávku dojedeme tramvají. Jízdné tam a zpět přijde na korun padesát šest! Tak se zasmějeme a chvátáme do divadla.

Než usednu vedle manželky, neodolám a jdu nahlédnout do orchestru, kde už se připravují muzikanti. Opona, a je tu první jednání. To mi ale přináší jakési zklamání! Kde jsou známé Lehárovy melodie? Také libreto je poněkud vážné, málo operetní. Dílu chybí lehkost a vtip. Ovšem to je jen mou neznalostí! Jak později zjišťuji, Lehár ve svém pozdějším období chtěl operetní žánr přiblížit opeře a tomu odpovídá i výběr témat, stavba děje či nedořečený konec.

Je tu druhé jednání a s ním konečně i Franz Lehár! Teď jsme zahrnuti známými melodiemi. Krásná píseň Vás všechny jsem líbal rád ..., Nikde v světě celičkém ... a ještě jedna!, a navrch půvabný lehounký valčík, se stejně lehkými čtyřmi páry tanečníků ... Z orchestřiště tryskají girlandy ostře svítivých tónů fléten, k nim kontrast přinášejí sametově hebké hloubky fagotů, jasné cinkání trianglu nad tlukotem tympánů, vše podepřeno temnými violoncelly a skupinou houslí, jež kupředu pohání bručivý kontrabas. Občas drobné sólo s překrásným hlasem hoboje, zurčící klarinety, v nádherném souzvuku se ozývají lesní rohy ... To je krása!

I když se mi zdálo, že mi ke spokojenosti cosi chybí, vše zapomenuto. Druhé i třetí jednání jsou lepší toho prvního a výtečná hra orchestru je znamenitým příspěvkem ke skvělému prožitku dnešního večera. Pro takovéto chvíle stojí za to vypravit se z domova!

Strávili jsme pěkný večer, potěšili se úžasnou hudbou, a domů se vracíme spokojeni a snad i kulturně zušlechtěni. A nezbývá nám, než doufat v lepší časy, kdy se bude moci do divadla či koncertního sálu, aby se v kronice mohla objevit zase nějaká zmínka o podobném večeru.

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 16 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Alena Várošová
Hodně jsme jezdili ještě za mlada do Divadla v Hodolanech.Pak jej zrušili a bylo po operetkách, činohrách, i operách.Teď už jenm vzpomínám. Do Moravského divadla jsme nejezdili,nevím proč. pěkný článek Díky za pěkný článek o kutultře ,ta nám jistě všem chybí,: Díky za
Soňa Prachfeldová
Moc se mi líbí Váš krásný zážitek z hudby.Chybi divadlo, kina, muzea, prostě kultura, věřím, že zase bude.
Jarmila Komberec Jakubcová
Také se mi stýská po divadle. Nejraději jsem chodila do Divadla J.K.Tyla v Plzni. Máme ještě Nové divadlo, ale to mi spíše připomíná kino v Cinemě. Dneska bohužel nemůžeme nikam. Tak snad příští rok bude lépe.
Zuzana Pivcová
Mám z Vašeho poetického příspěvku pěkný umělecký dojem, jako bych představení sama navštívila. Děkuji.
Věra Ježková
Hezké. Taky bych šla do divadla. Jen malá připomínka: Dotyčný pán nelíbal rád všechny, ale ženy. :-)
Jan Zelenka
Jo, divadlo. To my chybí hodně. Ale nejde jen o současnou karanténu. Když jsem se dříve podíval na program místního divadla a ceny vstupného, přešla mne úplně chuť. Při plzeňských studiích jsem měl koupeno předplatné na celou sezónu a když jsem bydlel v Praze, chodili jsme se ženou nejraději na opery a operety. Kde je tomu konec?!
Jana Šenbergerová
Je moc dobře, že vzpomínky zůstanou a máme se k čemu vracet. Zvykli jsme si alespoň jednou ročně navštívit představení ochotníků z blízkých obcí, zajíždějí k nám i herci z kamenných divadel. Vždycky nás pobaví a obohatí. Často jsme chodili na vernisáže různých výstav. Když to teď nejde, vezmeme zavděk i divadelními představeními, která si můžeme pustit v televizi. S hudbou je to podobné.
Alena Vávrová
Tedy divadlo, nedivadlo...dostal jste mne třetím odstavcem od konce...
Vladislava Dejmková
Také mi divadlo chybí, naposledy jsem byla v lednu v Praze, pak na představení v přírodě v Bažantnici v Lázních Bělohrad během léta. Ale i to naše hradecké Klicperovo divadlo mám ráda, aspoň jednou dvakrát během roku bych tam zašla, kdyby...
Daniela Řeřichová
Pane Mračku, velice děkuji za článek a vyznání, že vám chybí divadlo. Mně moc. Jsem divadlem postižená, je to nedílná součást mého života. Olomoucká scéna měla v divadelním světě vždy velmi dobré jméno. Tak si přejme, abychom už brzy mohli zase prožívat tu divadelní magii.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%