Sněží si to, sněží…
FOTO: autor

Sněží si to, sněží…

14. 1. 2021

Sněží si to, sněží…

Jel jsem včera ráno do práce. Sněžilo. Nespěchal jsem, bylo krásně, jel jsem krokem. Teplota asi dva stupně pod nulou. Slabá mlha a do toho padaly vločky sněhu, takové ty velké, mokré, u nás se jim říká „sedláci“, ano, říká se - padají sedláci. A my, malé děti v mateřské školce, my jsme stály u oken a dívaly jsme se na to hru barev, bílých vloček a světel, a byly jsme tím okouzlené.

Sněhu přibývá, tam se nad silnici ohne větvička a padne na auto těžký sníh, tam proběhla liška, tam proletěla sýkora koňadra. Je ticho, i to auto z Vranova na Lesnou jede jako v papučích. V zatáčce vyjede městský autobus do protisměru. Zastavil jsem, aby řidič autobusu mohl snadno projet. Usmál se na mě a pozdravil a poděkoval mně rukou. Bylo krásné zimní bílé ráno v lesích na severu Brna.

Vrátil jsem se zpět do mateřské školky - Pani učitelka nám najednou (tehdy, asi dva roky po II. světové válce) tiše, do toho sněžení, a nenápadně, šeptala báseň – já si myslím, že je od Františka Hrubína – my děti jsme ztichly a její klidný něžný hlas nám recitoval potichu a mile:

Sněží si to, sněží,

kolem starých věží,

běž, synečku běž,

dones mně tu věž.

Je moc těžká táto,

na nohou má bláto,

a na hlavě sníh,

těžko bych ji zdvih.

Ano, takto si to pamatuji. Možná jsem si to za ta léta upravil, a možná je ta báseň pana Hrubína jinak. Ale to jsem udělal nerad, můj starý mozek si tu romantickou báseň pamatuje takto. Ano, tuto básničku znám již nejméně 75 roků, věřte.

Můj příběh
Hodnocení:
(5 b. / 17 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Martin Vrba
Když sněží, tak to mnohé inspiruje k básním a písním, jen já si k tomu beru ještě lopatu a pouštím si do sluchátek tuto písničku – „Když sněží“ https://www.youtube.com/watch?v=s6O99iDX4nA
Soňa Prachfeldová
Někdy stačí málo a hned se člověka naladí. Což teprve, kdy6 napadne sníh, nebo se s někým letmo prohodí úsměv Hned je člověku krásně.
Eva Mužíková
Když se zima povede, je to nádhera.
Anna Potůčková
Po dlouhé době se nakonec sníh ukázal všude - i v nížinách a celá krajina zkrásněla !
Jana Šenbergerová
Pěkná cesta do práce, která dobře naladí na celý den. To u nás vždy, i dnes, padali kocouři a poletovaly mušky. Marně vzpomínám, jestli jsem někdy slyšela nebo četla tuto Hrubínovu básničku.
ivana kosťunová
Já jsem stále ještě okouzlená tou sněhovou nadílkou, vrací mě to do dětství.
Zuzana Pivcová
Na zimy svého dětství vpomínám s láskou. V předhůří Krkonoš byl samozřejmě vždy sníh, a to až do začátků jara. Tomu také odpovídaly naše záliby, lyžování, sáňkování, bruslení nebo jen klouzání na klouzačkách. Když jsme se pomalu za soumraku vraceli domů, opadával nám z oblečení namrzlý sníh. A když začínalo tát, ty nádherné obrovské rampouchy na okrajích střech! Děkuji za vzpomínku.
Alena Vávrová
Milá vzpomínka krásné úvodní foto.
Monika Pokorná
Moc pěkné vzpomínání. Já mám zimu z dětství spojenou ještě s obrazci na okenních tabulkách, které vymaloval mráz.
Vladislava Dejmková
Ano, krajina se sněhem proměnila, do bílých krajek se zahalila. I mě sněhová nadílka dobře naladila...

Zpět na homepage Zpět na článek