Můj svět – dívejme se dopředu
Ilustrační foto: pixabay.com

Můj svět – dívejme se dopředu

23. 2. 2021

Vím, že teď máme zamotanou hlavu. Přece jenom se nedovedeme tak odpoutat, abychom nesledovali, co se děje ve vládě, co se děje v parlamentu nebo v senátu, co se děje u nás. Ne, nebudu tady dnes nutit k rozborům koronaviru, toho je na internetu, v rozhlase a TV více jak dost.

Máme toho všichni dost. Já třeba považuji za dobré, že už v těchto dnech bylo dáno skoro 500 tis. injekcí jako očkování proti COVID. A proočkovanost je u nás nyní asi přes 5% a nadále se zvyšuje. Ale nevím, jestli těch 60% nebo dokonce 70%, což je asi cíl ministerstva zdravotnictví, je reálné číslo. Mezi části obyvatelstva je přece jenom určitá averze proti očkování.

Můj názor je, že jsme přece normální národ, že vezmeme rozum do hrsti, a přestaneme se dohadovat, a začneme hledat něco, co nás v této těžké době posune dál. A věřte, že to přijde. Ještě se proočkovanost tak kladně neprojevuje, ale jak nás bude víc než 10% očkovaných, bude to mít už příznivý vliv na celý vývoj koronaviru. Jak rychle budeme moci vyskakovat a zpívat, omezovat negativní opatření, to ještě nevím, a ví to asi málo kdo, ale není to daleko.

Věřte, že není mojí snahou podporovat zde jednu stranu nebo hnutí, a na druhou stranu nebo hnutí nadávat. Zatím já osobně mám jasno, koho budu asi volit, a koho určitě nebudu na podzim volit, pokud ta strana neudělá nějaký veletoč, který by mě zaujal a obrátil mě na jejich stranu nebo naopak proti ní. Ale není teď doba veletočů, i když bitka poslanců byla na „vyznamenání“.

Spíše bych byl rád, abychom se začali zabývat již dalším rozvojem našeho národního hospodářství. “Bez práce nejsou koláče“ – vypůjčil jsem si název článku paní Růženy Antlové, vyšel zde na i60 v r. 2014. Popisuje v něm zajímavě svůj tvrdý životní osud. „Bez práce nejsou koláče“ – to řekl i prezident Klement Gottwald na začátku padesátých let, v jednom ze svých projevů. Ono je to ale pravda v celém světě, za každého režimu. Obdobné přísloví mají i Britové, kteří to v překladu říkají „není oběda zadarmo“.

Já tím chci říct, že čím později otevřeme obchody, čím později povolíme znovu služby, čím později pošleme děti do škol od těch základních až po ty vysoké, atd., tak tím větší bude díra v našem státním rozpočtu. Tuto díru budeme muset zalepit, a budeme ji zalepovat dlouho a těžce. Ne, nejsem pro to, na úkor zdraví řešit ukončení nouzového stavu, naopak.

Myslím si, že ke konci této vážné situace, by si měli odborníci sednout, poradit se, stanovit a upozornit na to, co bylo za Covidu špatně, co jsme špatně dělali. Nejde o utínání hlav, ale jednoznačně si myslím, že nemáme dost zdravotníků a lékařů, že nemáme rezervy v lůžkách v nemocnicích, a to jsme před deseti a dvaceti roky rušili nemocnice. Že třeba máme nízké státní rezervy zásob potřebných materiálů pro takovéto situace, že třeba nemáme v armádě jednotku, která by byla připravena nastoupit ihned na pomoc obyvatelstvu, že bychom tuto jednotku měli řádně proškolit a vybavit, měli bychom vybavit třeba naše Vojenské nemocnice personálem a materiálem pro takové zvláštní případy. Že bychom měli asi upravit zákon o „Nouzovém stavu“, ať se pak opozice a koalice nehádají, kdo má pravdu. Úkolů dost a dost pro celou sféru řady ministerstev a parlamentu. Znovu bychom měli zvážit potřebu Senátu.

Ale měli bychom se poučit i politicky. Nemohu odpustit ani koalici ani opozici jejich poštěkávání „v nouzi“ jeden na druhého. Odsuňme tyto žabomyší války až do doby míru. A také bychom si neměli bít v parlamentu. Ta fraška, co viděl celý svět, není nás hodná.

Za půl roků budou volby. A mnozí si již říkají, koho budeme volit? Je to těžké. Pokud by, nějakou náhodou, tedy z ANO vypadl, z různých důvodů, pan Babiš, tak ANO nemá lídra, který by za něho naskočil. A ČSSD je v těžké situaci, a hledá se co dál, a hledá se jak dál, a kdo vůbec dál, asi se bude hledat i předseda. Komunisté se asi do parlamentu již nedostanou, anebo jen tak - tak. Lidovci a TOP – to samé. ODS má podporu v několika krajích, ale celostátně to nevypadá na vítěze. Piráti a starostové se teď ujali vedení ve stranické tabulce, ale pozor, obojí jsou rychlokvašky bez zkušeností, ani jeden jejich předseda ještě neví, s kým tancuje. Ale kdo to povede? Já nemám šedý zákal, ale já tam výrazného politika nevidím. Okamura a spol. zradil teď při odsouhlasovávání Nouzového stavu. Osudový špatný krok pana Okamury, byl nevhodný a byl v nehodnou chvíli.

Parlament již odsouhlasil pandemický zákon. Parlament se také kladně vyjádřil k novému rozpočtu ČR se schodkem 500 miliard Kč. Opět nejvyšší schodek v historii ČR.

Nejen u nás jsou problémy – jeden příklad. V dubnu 2020 Švédové uzavřeli provoz poslední elektrárny na uhlí. Švédsko je ale nyní na hraně spotřeby elektrického proudu. Zvažují nyní obnovit provoz jedné jaderné elektrárny, a dále, Švédsko jedná s Německem o dodávkách el. proudu do Švédska, z výroby v Německu v elektrárnách na hnědé uhlí. A co na to slečna Gréta – no možná spíše dívenka Gréta. Do slečny asi ještě nedorostla. A lze pro děvče Grétu použít i příklad z Bible, příklad starý 2 000 roků, příklad Ježíše Krista, po jeho neúspěchu svého hlásání v jeho rodném Nazaretu, řekl „Doma není nikdo prorokem“. Slečna Gréta tedy doma šlápla mimo.

Myslím si, že zájem naší vlády v investicích v následných létech, stavět další jaderné bloky, je správné rozhodnutí. Navíc prodej elektrické energie do zahraničí je velmi dobrý byznys pro náš stát. Čína nyní staví desítku jaderných elektráren a v blízkém budoucnu má připravenou stavbu dalších asi padesát elektráren. Rozhodnutí naší vlády nyní není pro nás, pro důchodce přes 65 roků, ale pro potřebu našich dětí a vnuků.

Smutná zpráva pro motoristický sport: Brno (město i kraj) rozhodlo o ukončení závodů motocyklů Velká cena v Brně. Společnost, která tento závod zajišťovala, je hluboce zadlužena, a půjde asi do insolvence. Myslím, že rozhodnutí majitelů Velké ceny je rozhodnutí správné. A takových opatření by pro následující období mělo být víc, stát na to prostě nemá.

Nejsou to dobré kroky některých ústředních orgánů ve vyhazování milionů a miliard na různé sportovní činnosti, na propadáky v kultuře, na ochranu životního prostředí, z nichž mnohé nebyly efektivní, dávat peníze státu tam, kde bude jejich návratnost v dohledné době s cílem udržet minimální nezaměstnanost, konečně pohlídat počty státních úředníků, atd., atd. Aféra ve fotbalové nejvyšší lize a ve svazu, vyslýchání, podezření na neoprávněné dotace ve sportu, atd.

A tam někde, někde před námi je ta pověstná světlá díra na konci tunelu.

Hodnocení:
(5 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Je to vše složité, bude to bolestné , ekonomika dostává na frak, ale věřím, že během několika let se to opět srovná. A myslím, že to bude i smysl a cíl politiků vzešlých v nastávajících volbách.
Jan Zelenka
Takové úvahy raději přenechám těm "přemýšlivým". Já situaci sleduji, ale jsem realista. Hlavně se nedívám příliš dopředu na ty pověstné "světlé zítřky", které má každá doba. Pokud bych se tam přece jen podíval, vidím tam, vzhledem ke svému věku a zdraví, ústecké krematorium. Mám jasno i v tom, koho budu volit. Rady do života určitě nepotřebuji. Se svým rozumem jsem si doposud vždy poradil.
Růžena Kuželková
Pane Jaroslave,Vaše články si vždy ráda přečtu a co se týká voleb,tak "bábo"raď. Jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet,tak si člověče vyber.Všichni naši "nabobové" se drží ve funkcích jenom, pro peníze a ne pro lidi.To se potom špatně vybírá,že? Nó nebude to dlouho trvat a lidé se budou muset rozhodnout - přeji šťastnou ruku při výběru,ale nevím,nevím,asi jsem skeptik,ale to ukáže čas.
Hana Šimková
Mám takový dojem, že ten tunel bude hodně dlouhý.
Jitka Caklová
...., jako například strany v našem parlamentu.
Jitka Caklová
Jano, souhlasím s Tebou. Je to takový pelmel, se kterým se nedá jednoznačně souhlasit, ani nesouhlasit. Problémy bychom nemuseli řešit, kdybychom si je sami nenadělali. To, co se tady packalo, už od ukřižování Ježíše Krista, není v ničí moci během jedné pozemské pouti napravit. Jeden za všechny a všichni za jednoho je sice hezká představa, ale už jen ze zkušeností z tohoto malého rybníčku, zvaného i60, dost nereálná. Každý bude muset začít u sebe a sdružovat se s lidmi stejného zájmu. Teď je otázkou, do jaké míry si jednotlivé vytvořené skupiny nepolezou na nervy.
Jana Šenbergerová
Pěkně jste to sepsal. S lecčím souhlasím, k něčemu bych měla výhrady. Problémy jsou od toho, aby se řešily a příroda si cestu ke změnám najde vždycky. Světlo na konci tunelu pokládám za jedinou budoucnost, která nás nikoho nemine, ale nepokládám ji za konec, nýbrž za nový začátek. Takže, přátelé, není čeho se bát, ale je dobré udělat všechno pro to, abychom se na tom začátku neocitli zbytečně brzy. Nemohu si odpustit citát, který by asi bylo dobré právě teď následovat: "Jeden za všechny a všichni za jednoho."
Jitka Caklová
Už aby tady před námi ta, nevím jestli pověstná světlá díra, ale určitě na konci pověstného "tunelu", byla. Všichni do ní spadneme, zazvoní zvonec a pohádky bude konec. Slušný elaborát.

Zpět na homepage Zpět na článek