Zemřela Heda Čechová, noblesa i elegance na televizní obrazovce
Heda Čechová se synem Vladimírem. FOTO: Česká televize

Zemřela Heda Čechová, noblesa i elegance na televizní obrazovce

24. 4. 2020

Příjemný a kultivovaný hlas, noblesa a elegance. To byla šarmantní dáma, která vždy patřila k ideálům ženské krásy. Heda Čechová, populární televizní hlasatelka z šedesátých let minulého století, zemřela ve věku jedenadevadesáti let.

Čechová se narodila na pražské Malé Straně jako Heda Šimandlová. Nejprve působila jako externistka v rozhlase, kde pracoval její otec, a od roku 1954 se začala objevovat na televizních obrazovkách. Kariéru elegantní a oblíbené hlasatelky však ukončila sovětská okupace v srpnu 1968.

Protože se od roku 1969 nesměla objevit na obrazovce, pracovala Čechová následně v gramofonovém archivu Československé televize. V roce 1977 však vážně onemocněla a odešla do invalidního důchodu. Na počátku devadesátých let byla krátce poslankyní České národní rady.

Heda Čechová byla dvakrát vdaná. Z jejího prvního manželství vzešel předčasně zesnulý herec a moderátor Vladimír Čech. Samotná Heda Čechová se před lety z rakoviny vyléčila. „Ano. Bolesti mě přepadly na chalupě v jižních Čechách. To mi bylo devětačtyřicet. Zjistili mi v břiše nádor, vypadalo to už na metastáze, takže mi lékaři dávali tři měsíce života. Měla jsem velké štěstí. V prachatické nemocnici měli výborného operatéra. Pak jsem sice musela absolvovat šestinedělní martyrium ozařování v Českých Budějovicích, ale rakovina se nevrátila,“ vzpomínala v jednom z rozhovorů.

Autor: Redakce
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Rarasch
Čest její památce! RIP. Tyto hlasatelky byly milým pohlazením po duši a vzorem módy a celkového vzhledu.
Danka Rotyková
Úžasná paní, silná osobnost. Děkuji redakci za vzpomínku.
Anna Potůčková
Byla velmi sympatická a dožila se nádherného věku. Život ji však nadělil i velké rány - zejména pak ztrátu syna. Čest její památce a její rodině vyjadřuji upřímnou a hlubokou soustrast!
Dana Puchalská
Ano byla to dáma každým coulem. Můj manžel chodil s jejím synem do školy. Zrovna včera jsme na tu dobu vzpomínali. Čest její památce.
ivana kosťunová
Dožila se vysokého věku určitě odešla s noblesou, s jakou prošla s celým životem. Byla nezapomenutelná.
Věra Ježková
Byla velmi sympatická. Její syn taky.
Zuzana Pivcová
Paní Heda Čechová byla z generace hlasatelek na úrovni, vypadala vždy elegantně a především měla decentní vystupování a příjemný hlas. Jistě to pro ni byla velká rána, když ztratila svého syna Vladimíra. Ráda si na ni vzpomenu.

Zpět na homepage Zpět na článek