Hrozí vám osteoporóza? Otestujte se!
Ilustrační foto: pixabay.com

Hrozí vám osteoporóza? Otestujte se!

16. 8. 2020

Osteoporóza postihuje významnou část naší populace. Tato nemoc způsobuje řídnutí kostí, které ztrácejí svou pevnost a pružnost. Tím dochází ke snazšímu vzniku zlomenin a dalším zdravotním komplikacím.

Zlomeninu související s osteoporózou utrpí za svůj život 30-50 % žen. Nemoc se však nevyhýbá ani mužům.

V civilizovaných zemích se výskyt osteoporózy odhaduje na 7-8 % populace. V přepočtu na Českou republiku to představuje 1 milion nemocných. Výskyt osteoporózy v populaci se však neustále zvyšuje. „Důvodem je především zvyšující se věk populace, nedostatek pravidelného pohybu, snížený příjem vápníku, ale především vitamínu D do organismu,“ říká doc. MUDr. Václav Vyskočil, Ph.D., vedoucí Osteocentra Fakultní nemocnice Plzeň – Bory.

Kost není mrtvá hmota

Celý život se v kosti odbourává stará kost a její poškozená struktura a zároveň se buduje z vápníku a dalších důležitých stavebních prvků struktura nová. Tento proces závisí na našem pohybu, stravě, zdraví a dalších faktorech.

Největšímu ohrožení jsou vystaveny ženy v přechodu a po něm. Ztrácí totiž ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují.

Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů, a to i bez příčiny nebo následkem nepatrného úrazu. „Pád u pacienta s osteoporózou je příčinou 90 % všech zlomenin horního konce kosti stehenní. Vážné zlomeniny mohou dále vést až k trvalému postižení a invaliditě,“ uvádí doc. Vyskočil.

Řídnutí kostí lze výrazně zpomalit

Boj s osteoporózou je náročný. Kromě zdravé životosprávy a pravidelného pohybu můžeme přistoupit i k užívání různých léčivých přípravků (např. Caltrate Plus), které obsahují vápník a vitamín D, nezbytný pro vstřebávání vápníku ze střeva, a kostní minerály.

TEST: Může se osteoporóza stát i vaším problémem?

- Utrpěl/a jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?
-  Užíváte po dlouhou dobu kortikoidy? 
-  Máte štíhlou nebo malou postavu?
-  Vynechala vám někdy menstruace na dobu delší než půl roku?
-  Byl/a jste někdy ve svém životě upoután/a alespoň na několik týdnů na lůžko (úraz, nemoc)?
-  Strávíte denně na čerstvém vzduchu méně než 1 hodinu?
-  Děláte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně?
-  Kouříte pravidelně?
-  Vypijete více než 3 šálky kávy denně?
-  Vypijete denně méně než 0,5 l mléka nebo sníte méně než 100 g polotučného sýra?

Jestliže na 3 a více otázek odpovíte ANO, potom i vám hrozí riziko osteoporózy. Zamyslete se nad svým každodenním příjmem vápníku i dalších důležitých prvků a případně zvažte konzultaci tohoto problému se svým lékařem.

Autor: Redakce
Hodnocení:
(5.2 b. / 5 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Soňa Prachfeldová
Hodně je v nás, pokud na to ještě máme.
Dana Puchalská
U nás v poliklinice je ordinace, kde se paní doktorka věnuje těm, které osteoporóza postihla.Dbá i na prevenci a má vynikající výsledky. Já jí nemám, hurá!
Jiřina Votavová
Vhodná strava, dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a vitamín D ze sluníčka. Je dobré se podívat na internetové stránky své zdravotní pojišťovny, zjistit jaké preventivní programy nabízí a případně pojišťovnu změnit. Je to rychlé a není to vůbec náročné. Pojištěnci OZP ve věku od 50 let mohou využít jednou za dva roky i bezplatný preventivní program STOP osteoporóze - vyšetření se provádí v rámci preventivního programu bezplatně celotělovým denzitometrem jednou za dva roky. :-)
Dana Procházková
Také jsem doufala, že se po letech léčby moje osteoporóza dostane do normálu, ale paní doktorka mě minulý týden vyvedla z omylu, léčbou se jen zmírňuje úbytek vápníku z kostí. Důležité prý je, jaký má člověk základ z dětství, jak hodnotnou stravu na vápník měl, tj. tvaroh, ryby, jogurty atd.
Marcela Pivcová
Výsledek mého testu je tak "na hraně", ale při trošce dobré vůle bych ještě bodík smazala. Do osteoporadny chodím už sedm roků, beru vápník a vitamin D, a jiné dva zde nejmenované léky. Denzitometrií už jsem také několikrát prošla. Myslím, že kontroly v osteoporadně by mělo absolvovat více žen.
Marta Novotná
Sluníčko,žitný chléb, ryby, ovoce, zelenina a dostatečné množství pohybu a tvaroh,sýry, jogurty mléko to vše funguje pokud to praktikujete celý život, možná zmírní při počáteční osteoporoze, ale bez léků se neobejdete při rozběhlé nemoci.
Věra Ježková
Nehrozí. Už ji dávno mám. Navzdory pouze dvěma kladným odpovědím v testu.
Alena Tollarová
Na pracovišti, kam docházím na mamograf, provádějí také denzitometrii (měření hustoty kostí). Za 500 Kč jsem si ji nechala udělat a zjistila, že mám osteoporézu dosti silnou. Za pomoci Bonvivy a Caltrate 600 mg (obojí hrazeno pojišťovnou) jsem se dostala s kostičkami zpět do normálu a nyní užívám pravidelně jen Caltrate 600 mg. Po 2 letech, kdy mě lékařka poslala na kontrolní denzitometrii, mi poradila jiné pracoviště, kde vyšetření hradí VZP. Takže až budete o denzitometrii uvažovat, zjistěte si, kde ve Vašem okolí mají smlouvu s pojišťovnou a nebudete za ni muset platit. Také když si Caltrate budete kupovat, tak vězte, že silnější je jen na předpis, ale zato na účet VZP.
Lidka čarodějka
Dobrý den, slyšela jste, že někteří pacienti berou přípravky pro koně, neboť přípravky pro lidi nezabírají..? Já jsem byla svědkem jedné paní, která chodila o berlích a dnes chodí bez berlí. Takže fáma to není...
Olga Štolbová
Myslím,že osteoporóza hrozí nám všem dříve narozeným.Kdo věří a má na léčivé přípravky,ať to kupuje,já hlasuji pro pohyb, ovoce, zeleninu, sýry, jogurty.

Zpět na homepage Zpět na článek
Zavřít reklamu