Produktové soutěže

Hrajte do 15.9.2018

U příležitosti padesáti let od sovětské okupace v roce 1968 vydává Nakladatelství Zeď poprvé po 28 letech legendární knihu Mráz přicháí z Kremlu, jejímž autorem je bývalý vysoce postavený komunistický politik Zdeněk Mlynář. Soutěžte s námi o tři knihy, a to do 15.9.2018.

 

Jedinečné svědectví o jednom z nejtemnějších okamžiků české a československé historie napsal bývalý vysoce postavený komunistický politik Zdeněk Mlynář a pozdější významný disident a signatář Charty 77. „Zdeněk Mlynář byl v době pražského jara členem nejužšího vedení KSČ. Knihu dokončil deset let po srpnové okupaci. Kniha vyšla poprvé v roce 1979 v exilovém nakladatelství Index. To už byl v emigraci i sám autor,“ říká Jan Dražan v nakladatelství Zeď.

Mlynář ve své knize popisuje cestu k národní katastrofě, jakou byl vpád sovětských a dalších vojsk do Československa i dramatické hodiny a dny v sovětském zajetí. Jeho svědectví je o to cennější, že byl přímo v ohnisku dění. Patřil do nejužšího vedení komunistické strany, byl u klíčových okamžiků, viděl, jak se lámou charaktery, zažil, jak se z domnělých přátel stávají nepřátelé. Snil o spravedlivém komunismu a příliš pozdě si uvědomil, že tato idea není ničím jiným než nástrojem teroru a prostředkem vedoucím k moci.

Unikátní pohled do soukolí moci, za oponu dějin, které se více či méně dotkly každého člověka v této zemi. Je to zároveň výpověď o křehkosti, s jakou se společnost náhle zbavená strachu může tomuto strachu opět velice rychle podvolit. „Mlynářovo svědectví zůstává vysoce aktuální. A poslední roky agresivního počínání Ruska, ať už v Gruzii, na Krymu či na východě Ukrajiny, ho znovu zpětně potvrzují. Historie se opakuje a je dobré se na ni připravit. Protože jestli se něco nemění, je to Mráz, který přichází z Kremlu,“ dodává Jan Dražan.    

 

SOUTĚŽNÍ OTÁZKA:

Kdy vyšla kniha poprvé v Československu?

Pro účast v soutěži je nutné se přihlásit