Radnice dokořán 2019
Foto: autorka

Radnice dokořán 2019

15. 9. 2019

Prague City Tourism pořádala letos již po páté akci Radnice dokořán. Jedná se o speciální komentované prohlídky Staroměstské radnice.

Navštívili jsme prostory, které dříve byly přízemí obytných domů, teprve po navážce kvůli častým povodním se stalo sklepením. Dostali jsme se do míst Staroměstské radnice, která nejsou běžně přístupná, jako vyhořelé torzo východního křídla budovy, reprezentační sály budovy, Brožíkův sál, kaple, nakoukli jsme i do zákulisí orloje a zúčastnili se svatebního obřadu. Prohlídku doplnily divadelní scény ze života Václava IV. – představil se nám jako flamendr, mučitel a král, který je spojen s 1. pražskou defenestrací. Měli jsme možnost navštívit středověký šenk, byli jsme svědky dramatického závěru života Jana z Pomuku a i samotného panovníka. To vše doplněno středověkou a varhanní hudbou.

Velmi zajímavá byla část věnovaná roku 1945, promítané dobové fotografie, na kterých bylo zachyceno bombardování a požár radnice a video dokumentující strhnutí celého východního křídla Staroměstské radnice.

Na závěr jsme se všichni zúčastnili znalostní soutěže o vstupenku na prohlídku orloje. No, tu jsme nezískali. Ale to nevadí.

Měli jsme štěstí na průvodce, myslím, že průvodcování bylo jeho koníčkem, a kdyby měl více času, vyprávěl by nám snad o historii radnice až do pozdního večera.

Pokud se akce bude opakovat příští rok, doporučuji návštěvu. Jen vás musím upozornit, že se jedná o členitý terén, místy se jde jen při svíčkách a je tu dost schodů. Vstupného se bát nemusíte, letos to bylo za 50,- Kč. Celá prohlídka trvá cca 3hodiny.

Opojeni historií a tou celou nádherou jsme vyšli na Staroměstské náměstí a tam na nás bafla současnost, maska King Konga a medvěda Pandy, přeplněné odpadní koše a různí pouliční „umělci“.

Fotogalerie