
I senior může nahlédnout do světa umělé inteligence
8. 5. 2025O umělé inteligenci se v poslední době hodně mluví a píše. Proč právě teď, když počátky umělé inteligence spadají již do poloviny minulého století?
První systém, který ke svému fungování využíval umělou inteligenci, vytvořili v roce 1955 Herbert Simon, Clifford Shaw a Allen Newell a byl pojmenován Logic Theorist. Tento systém byl speciálně navržen tak, aby řešil matematické problémy pomocí dovedností přisuzovaných člověku. Termín „umělá inteligence“ však vznikl o trochu později. Americký informatik a kognitviní vědec John McCarthy navrhl jeho používání v roce 1955 na konferenci v Dartmouthu.
Postupem času docházelo k průběžnému zdokonalování schopností umělé inteligence, a tak se současné nástroje používající AI velmi liší od původních systémů. V praxi můžeme najít umělou inteligenci v nejrůznějších oblastech. Nejvýznamnější uplatnění má ve zdravotnictví (diagnostika pomocí AI, prediktivní modely), ve finanční oblasti (detekce podvodů, posuzování úvěru schopnosti), v dopravě (samořídící auta), v obchodě (chatboti pro zákaznickou podporu), v marketinku a reklamě (cílení reklam na základě uživatelského chování), v bezpečnosti (rozpoznávání obličejů, analýza videí z kamerových systémů), ve vzdělávání (výukové systémy) či v zábavním průmyslu (generování hudby, textů, obrazů).
V poslední době se však umělá inteligence prosazuje stále víc. Lavinu veřejného zájmu o umělou inteligenci podpořilo zpřístupnění chatbota ChatGPT firmou OpenAI v listopadu 2022. Od té doby vznikla i řada dalších chatborů a nástrojů založených na AI.
Člověk nemusí být právě nadšeným fanouškem umělé inteligence, ale vyplatí se mu o ní něco vědět. Lidé, kteří budou umět AI efektivně používat, budou mít výhodu proti těm, kteří se to nenaučí. Začněme tedy pěkně od začátku.
Zkratka AI vychází z anglického termínu Artificial Intelligence, což znamená umělá inteligence. U nás se můžete někdy setkat i s českou zkratka UI = umělá inteligence.
Co je umělá inteligence?
Umělá inteligence je stručně řečeno vědní obor či disciplína, která se zabývá vývojem algoritmů a strojů vykazujících znaky inteligentního chování. Umělá inteligence jako celek staví ve velké míře na základech mnoha dalších vědních oborů, a to především na informatice, matematice, statistice, logistice, lingvistice či neurovědách. Zjednodušeně lze říce, že jde o technologie, které se snaží napodobit lidskou inteligenci.
Pokud se chcete o AI něco dozvědět, vyplatí se trochu zorientovat v základních pojmech souvisejících s AI.
Strojové učení (Maschine learning) umožňuje AI „se učit“ z dat, která dostane a na jejich základě se rozhodovat. V podstatě dnes každá AI technologie, kterou máme, využívá strojové učení. Názorným příkladem strojového učení je třeba doporučování obsahu na Netflixu nebo zobrazování inzerátů zaměřených na vaše osobní preference.
Deep learning je další úrovní strojového učení, v podstatě jde o použití složitých neuronových sítí k analýze dat. Deep learning umožňuje AI vytvářet přesné předpověi nebo generovat realistické obrázky.
Neuronová síť (Neural network) byla inspirována biologií. Neuronové sítě jsou modely, které simulují způsoby jak funguje lidstý mozek.
Big data (velká data) – bez velkých dat se AI neobejde, čím více jich má, tím lépe funguje. Bez velkých dat by byly výsledky AI méně přesné.
Zpracování přirozeného jazyka (NLP – Natural Languague processing) – tento systém umožňuje komunikaci s AI pomocí přirozené řeči.
Generativní AI je kategorie, kde AI nejen analyzuje, ale také tvoří. Např. ChatGPT dokáže psát texty, vytvářet grafiku nebo dokonce komponovat hudbu.
Chatbot vlastně „zhmotňuje“ AI v uživatelsky přístupném prostředí. Můžeme se ním komunikovat formou rozhovoru nebo mu zadávat příkazy (prompty).
Prompt je v podstatě zadání nebo pokyn, kterým říkáte AI, co má dělat. Čím konkrétnější a jasnější zadání bude, tím lepší výsledek získáte.
Halucinace v oblasti AI znamená, že systém vygeneruje odpověď, která sice zní věrohodně, ale není pravdivá. Modely generativní AI pro psaní textů nebo vytváření obrázků neumí rozeznat, co je pravda a co ne. AI generuje své odpovědi pouze na základě toho, co „viděla“ ve svých tréninkových datech. K odpovědím AI je proto třeba vždy přistupovat kriticky!
Jedním z nejznámějších nástrojů založených na AI je ChatGPT. Prakticky jde o službu, která nám může usnadnit práci při získávání informací, generování textů, psaní e-mailů, překladech či vytváření fotomontáží. Pokud chcete tuto službu využít (základní verze je zdarma), je třeba se přihlásit na ChatGPT. Při prvním přihlášení je nutné se zaregistrovat.
Jak postupovat při registraci?
1. Přejděte na stránku chatgpt.com a klikněte na „Sign up“ (zaregistrovat se).
2. Vyplňte e-mailovou adresu a heslo (minimálně 12 znaků).
3. Na zadanou e-mailovou adresu dostanete potvrzovací e-mail s odkazem pro aktivaci účtu. Klikněte na odkaz pro dokončení registrace.
4. Vyplňte jméno a příjmení, datum narození a klikněte na „Agree“ (souhlasím). Tím je registrace dokončena. Nyní je třeba se do služby přihlásit pomocí e-mailové adresy a hesla, které jste zadali.
ChatGPT můžete používat jak na klasickém počítači, tak na tabletu či mobilním telefonu. Pokud máte Android či iPhone, nainstalujte si oficiální aplikaci od OpenAI.
Při prvním seznámení bych vám doporučila si s chatbotem ChatGPT trochu popovídat. Můžete klást jakékoliv otázky a uvidíte, jak na ně bude chatbot reagovat. Časem pravděpodobně dojdete k závěru, že se vyplatí nad formulováním dotazu zamyslet a napsat ho co nejkonkrétněji a co nejpřesněji. Pokud nebudete s odpovědí chatbota spokojeni, můžete svou otázku dále specifikovat, upřesňovat. Třeba mu podrobněji vysvětlíte účel vaší otázky a některé další souvislosti, které mohou mít vliv na výslednou odpověď. Někdy se dokonce vyplatí navrhnout i formu odpovědi. Například, když potřebujete porovnat několik věcí, vyplatí se požádat o odpověď formou tabulky.
Takto vypadá prostředí, ve kterém můžete komunikovat s chatGPT. Můj dotaz je uveden z šipkou, odpověď AI začíná podtrženým textem.
Když vás jednoduché příkazy omrzí, možná se zeptáte na to, jaké může pro vás mít ChatGPT praktické využití. Připravila jsem několik tipů, které vás mohou inspirovat.
Psaní e-mailů dle zadání
Je-li pro vás psaní formálních textů utrpením, můžete si třeba nechat vygenerovat obsah e-mailu na konkrétní téma. Samozřejmě k tomu musíte chatbotu poskytnout všechny věcné informace. Není od věci určit hned na začátku také tón komunikace (zdvořilý, naléhavý, věcný či výhružný). AI při generování respektuje specifika e-mailové komunikace. E-mail vytvořený na základě vašeho zadání bude většinou mít nějaký zdvořilostní úvod, závěr a bude používat obvyklé komunikační fráze. Možná vygenerovaný e-mail v původní podobě nikdy nepoužijete, ale bude pro vás dobrým základem při vytváření vlastního textu.
Vysvětlování pojmů v kontextu
Už se vám někdy stalo, že třeba neumíte něco vysvětlit svým vnoučatům tak, aby vám opravdu uvěřila? Můžete si nechat poradit v ChatGPT. V tomto případě nezapomeňte předem zdůraznit, jaké bude cílové publikum.
Vytváření souhrnů
Pokud nemáte čas ani chuť se prokousávat dlouhým a složitým textem, můžete chatGPT požádat o vytvoření stručného souhrnu z poskytnutého textu. Vytváření takových souhrnů je jednou ze silných stránek jazykových modelů. Navíc se nemusíte obávat halucinace, protože v tomto případě nemá ChatGPT možnost si tolik vymýšlet.
Opravy textů, zlepšení stylistiky, vytváření různých variant textů
Vytváříte-li vlastní texty, AI může zlepšit jejich kvalitu, opravit gramatické chyby a navrhnout stylistické úpravy. Stačí, když poskytnete ChatGPT výchozí text a upřesníte, co očekáváte. Text vygenerovaný AI samozřejmě pečlivě přečtěte a případně upravte, než ho zveřejníte! Nedávno jsem požádala AI o úpravu svého článku o Poděbradech. A výsledek? Upozornila mě na malá pravopisná provinění, ale také změnila některé formulace pro mě zcela nepřijatelným způsobem.
Plánování dovolené
Uvítali byste třeba pomoc s plánováním dovolené? AI vám může doporučit nejlepší destinace a navrhnout itinerář na míru. Samozřejmě se nemusíte řídit tím, co vám AI navrhne. Ale může to být pro vás třeba výchozí inspirace nebo upozornění na něco důležitého, co byste mohli opomenout.
Vytvoření obrázku
Placená verze ChatGPT nabízí i vytváření obrázků. Existuje však řada dalších aplikací založených na AI, které se přímo na práci s grafikou zaměřují. Populární jsou třeba aplikace Midjournay, Dal-e nebo Canva. Osobně jsem vyzkoušela Obrázky - Microsoft Designer (zde jsem vytvořila úvodní obrázek k tomuto článku) nebo Generátor obrázků AI zdarma – Tvůrce obrázků v Bingu. Moje zkušenosti jsou minimální, šlo jen o drobné pokusy, na základě kterých nejsem schopna posoudit možnosti a kvalitu těchto nástrojů. Další informace k tomuto tématu můžete najít třeba zde: 15 nejlepších generátorů obrázků AI v roce 2025 (zkontrolováno a ohodnoceno)
Na co si dát pozor při používání ChatGPT?
Částečně to vyplývá z předchodzího textu. ChatGPT si prostě někdy vymýšlí a kecá. Vyplývá to z jeho podstaty. Je založen na velkém jazykovém modelu (LLM). Je vytrénovaný na velkém množství textů z internetu. Na tomto základě umí vygenerovat důvěryhodně vypadající text. Ale výsledek nemusí odpovídat realitě. Proto je třeba všechny vygenerované texty brát jako nápad, návrh či inspiraci a všechna fakta si ověřovat!
Autorská práva aneb komu patří výsledky?
Veškerý obsah vytvořený pomocí ChatGPT patří uživateli aplikace. Uživatel aplikace zároveň nese zodpovědnost za obsah díla. Podle podmínek aplikace však nelze tvrdit, že text vygenerovaný ChatGPT je dílem člověka.
AI jako příležitost i hrozba
Ve svém příspěvku jsem se spíše věnovala pozitivním věcem, souvisejícím s AI. Osobně vnímám AI spíše jako příležitost, která může zlepšovat kvalitu našeho života. Ale hodně záleží i na tom, jak se bude AI dále vyvíjet a jak s ní lidé naloží.
Máte své vlastní zkušenosti s využíváním aplikací založených na AI? Podělte se s nimi v komentářích pod článkem nebo napište na toto téma vlastní příspěvek.
Zdroje informací:
www.digiskills.cz
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-technologie-navody-usetri-vam-praci-a-vyrazi-dech-10-tipu-jak-zaprahnout-umelou-inteligenci-227059
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/tech-chatgpt-ai-navod-258510
https://www.cnews.cz/clanky/neztratte-se-v-ai-komplexni-pruvodce-jak-pouzivat-umelou-inteligenci-v-roce-2025-jako-bezny-uzivatel/
https://edukomforta.cz/clanek/jak-zacit-pouzivat-umelou-inteligenci-a-zjednodusit-si-zivot/
https://www.youtube.com/watch?v=b9rjE0oifvU