Zelenka je opět růžová!

Zelenka je opět růžová!

26. 7. 2025

Chci vám vyprávět o záchraně jedné krásné nemovitosti. Pozoruhodná velká vila Zelenka, která ale byla vždycky růžová, stojí v obci Radimovice u severočeského Sychrova. Jako všechny zajímavé stavby má i ona zvláštní historii.

  

Zelenka zakusila opožděně podobný osud jako tisíce jiných krásných staveb, kterých se počínaje 90. lety zmocnili všelijací spekulanti, vyžírkové, mafiáni a velkohubové a nechali je totálně zdevastovat. Za všechny příklady alespoň malé, ale kdysi krásné Lázně Běloves u mého rodného Náchoda. Těch se údajně zmocnil pan Borůvka a městu Náchod je odmítal odprodat „za tak nízkou cenu“ s tím, že potřebuje souhlas svého partnera, nějakého Araba, jehož adresu však bohužel nezná. Možná to bylo jinak, ale takhle se to po Náchodě vyprávělo. (Podle jiných byl privatizátorem trutnovský právník Jiří Vlasák.)

Na titulním snímku vidíte dnešní podobu vily. K tomu dávám fotku z roku 2017. Pořídila ho obec Radimovice, mně by tehdy ani nenapadlo fotografovat takovou hrůzu. Pozor ale, to už je fotka z přestavby, směřující k současnému vzhledu. 

zelenka-2017.jpg zelenka-2.jpg

Leč začněme začátkem. Ten nastal až roku 1876. Tehdy koupil pozemek lékárník Josef Nevinný, který měl blízké vztahy s majiteli nedalekého sychrovského zámku. Zámek vlastnil rod Rohanů, což ovšem nebyli Češi, jak by napovídalo jejich jméno. Pocházeli z Francie. Princ Alfred Rohan byl významným mecenášem umění a podporovatelem české kultury. A lékárník tehdy byla fakt vážená profese, to všichni víme. To místní princ lékárníkovi dovolil, aby si postavil vilu v novogotickém stylu Sychrova.

Dnes nevíme, jaké to měl pan lékárník finanční problémy, ale brzy po dostavbě musel vilu prodat. Za války ji vlastnil pan Čechák, která však kolaboroval s nacistickým režimem, takže mu ji vzali. Vzali a dali obci Radimovice. Tím ovšem začalo postupné chátrání, neboť obec z ní udělala nájemní byty a celkové údržbě se moc nevěnovala. Vše se nějak vleklo až do roku 2005, kdy vilu koupil nový majitel, který ji postupně zcela zdevastoval.

Je otázka, co vše se dělo, než vilu získala současná společnost, založená jen pro tento účel. Ta patří manželům, žena je Češka, která se provdala za cizince. Ten má trvalé bydliště ve městě Floréal, které leží na exotickém ostrově Mauritius. Jména uvádět nebudu, protože mi nepřipadají důležitá. Také fotka Floréalu tu nebude, ale když si ji vyhledáte, uvidíte divoce rozeklanou, leč vyhaslou sopku hned nad městem. Pán není první ani poslední cizinec, který přišel do Česka a začal zde podnikat nebo jen zachránit, co se zachránit dá.

Mimochodem (čili jak píšeme my mladí: btw), nedalo mi to a vyhledal jsem a kontaktoval tuto českou manželku. Potvrdila mi vážný zájem manžela na obnově objektů a že už dávno je trvalým rezidentem. Pro objasnění: to je cizinec s povolením k trvalému pobytu na území ČR, s řadou práv obdobných občanům, ale bez českého občanství. Může podnikat, využívá naše zdravotní pojištění atd. Tento status obdrží člověk, který prokázal, že naší vlasti je a bude užitečný. Přesně takové potřebujeme a je jedno, i kdyby byl z Ukrajiny nebo Austrálie.

Vila dnes slouží jako luxusní ubytování za luxusní ceny. Podobné nabízejí hotely v Českém Krumlově, Vrchlabí nebo v Mikulově, tedy na turisticky velmi exponovaných místech. No ale bydlet si v podstatě v zámku? S krásným parkem a zastřešeným bazénem? Podívejte se na https://www.villazelenka.cz/. Tam uvidíte fotky interiérů i ceny ubytování. V příštím roce to bude 150 let od chvíle, kdy se na pozemku poprvé koplo do země. Důvod k radosti, že se krásný dům podařilo zachránit.

 zelenka-3.jpg

Vždycky mně bylo líto těch krásných zámků a domů, které tohle štěstí neměly. Co z nich dnes je? Na druhé straně, tisíce jiných objektů, venkovských usedlostí, zámků a vil, bylo získáno novými vlastníky, kteří je krásně obnovili. Právě mezi ně patří opět růžová Zelenka.