Altamira se opět otevírá.
Zatím pro hrstku šťastlivců

Altamira se opět otevírá. Zatím pro hrstku šťastlivců

25. 2. 2014

Světoznámá jeskyně Altamira s pravěkými skalními malbami se ve čtvrtek po dvanácti letech znovu otevře veřejnosti. V roce 2002 byla tato jeskyně v obci Santillana del Mar na severu Španělska uzavřena po objevení mikroorganismů, které barevné malby ničily.

Jednou za týden na 37 minut

Zatím se ale uskuteční jen série zkušebních prohlídek. Nadace, která se o prehistorickou památku stará, v lednu rozhodla, že jeskyni zpřístupní jednou za týden na 37 minut zhruba pětičlenné skupině návštěvníků. Omezené prohlídky se budou konat do srpna. Experti zároveň vyhodnotí dopad přítomnosti lidí na malby.

Ve čtvrtek si jeskyni prohlédne prvních pět šťastlivců vybraných náhodně mezi návštěvníky sousedního muzea. Celkově by se zkušebního projektu mělo zúčastnit 192 návštěvníků. Zájemci budou před každou prohlídkou poučeni o přísném návštěvnickém řádu a budou si muset obléci speciální kombinézy, roušky a návleky. Během návštěv bude pečlivě kontrolována teplota vzduchu i skály, vlhkost vzduchu, obsah oxidu uhličitého v prosakující vodě i množství mikroorganismů.

Nejslavnější je velká síň bizonů

Jeskyně Altamira byla objevena v roce 1868 a obývali ji lidé před 35 tisíci až 13 tisíci lety. Obsahuje rozsáhlé celky maleb, z nichž nejslavnější je velká síň bizonů. Návštěvníci mohou obdivovat kromě barevných bizonů také koně, jeleny, lidské postavy se zvířecí hlavou a záhadné symboly.

Nález se svou celistvostí a rozsáhlostí stal prvním z významných dokladů o tehdejší vyspělosti výtvarného umění a zároveň podal další svědectví o životě paleolitických lidí. V roce 1985 byla Altamira zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Po roce 2002 měli do jeskyně přístup jen vědci, zatímco běžní návštěvníci se museli spokojit s prohlídkou její přesné kopie v areálu muzea.

Autor: editor editor