Tipy

Výstava o modrotisku - MODRÁ

1.8.2020 – 31.12.2020

MODRÁ v tradiční lidové kultuře

Muzeum luhačovického Zálesí, Dům kultury Elektra, Luhačovice

do 3. ledna 2021

V listopadu 2018 byl do Reprezentativního seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsán modrotisk. Připomenutí historie barvířství a modrotisku bylo impulsem pro vznik aktuální výstavy v luhačovickém muzeu.

Kromě krojových součástek z celé jihovýchodní Moravy představuje výstava MODRÁ i vzácné modrotiskové lůžkoviny a rozsáhlý soubor dřevěných forem na modrotisk. Zaměřuje se i ni další textilní techniky, jako je téměř zapomenutá šitá batika. Umělecká část výstavy s přesahem do moderní současné tvorby představuje šité a skládané batiky Yvety Petráskové.

Více zde

Do Zlína za (nejen) Baťou

6.8.2020 – 31.3.2021

Nemůžete přijet do Zlína a nesetkat se s fenoménem Baťa. Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně nabízí rozsáhlou expozici, která nabízí podrobně popsanou historii této české firmy, která bývala před 2. světovou válkou největším výrobcem kožené obuvi na světě.

EXPOZICE PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost

ÚT - NE: 10.00 - 18.00

Vavrečkova 7040, Zlín

14|15 BAŤŮV INSTITUT, 14. budova bývalé obuvnické továrny

 

Expozice zahrnuje i obuvnické muzeum s cca 600 exponáty historické, exhotické i baťovské obuvi. K vidění je i výrobní obuvnická linka, stará ševcovská dílna, další produkty firmy Baťa od gumových hraček po letadla. Expozici doplňují stovky dobových fotografií a v kinosálku je možnost shlédnout dobové černobílé reklamy firmy Baťa.

Část prostoru je věnovaná filmovým ateliérům ve Zlíně, rovněž založeným firmou Baťa.

Součástí je i expozice cestovatelů Hanzelky a Zikmunda - fotografie, předměty dovezené z obou cest, písemné i filmové dokumenty a především model Tatra 87. Připomenuti jsou i další cestovatelé - E. Ingriš, S. Škulina a jiní.

- komentované prohlídky pro skupiny nad 12 osob

- parkování zdarma přímo u objektu

- možnost parkování autobusů

- WC v expozici

- bezbariérový přístup

 

virtuální prohlídka expozice Princip Baťa, Zlín.

více informací Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Více zde

Přijďte si s vnoučaty pro Největší Megaslizoun do Muzea rekordů Pelhřimov!

13.8.2020 – 13.8.2020
Vložil: Josef Vaněk

Ve čtvrtek 13. srpna od 11.00 do 14.00 hodin proběhne na zahradě expozice Zlaté české ručičky veřejné zaevidování největšího slizu v České republice. Pokud se nám ho povede udělat, budeme pro vás mít dárek: každý návštěvník muzea s platnou vstupenkou si ho bude moci vzít kousek domů (ideálně do vlastní přinesené nádobky). Míchání zahájíme v 11.00 a ujme se jej Petra Škývarová se svým kolegou Matějem Kodešem – několikanásobným rekordmanem. Průběh výroby bude záviset na počasí, předpokládáme cca 2-3 hodiny práce a zábavy – přijďte si s rekordmany popovídat a trochu si s nimi zaslizit! Srdečně vás zve Muzeum rekordů a společnost Bubble Factory. www.megaslizoun.cz a www.muzeumrekorduakuriozit.cz

Více zde

Stará řemesla na hradě Malenovice

5.9.2020 – 5.9.2020

STARÁ ŘEMESLA NA HRADĚ MALENOVICE

5. 9. 2020 | 10.00 - 18.00

Ukázky tradičních rukodělných technik a experimentální tavba železa v předhradí. Letos jsme připravili kovářství, kovorytectví, drátenictví, včelařství, pečení chleba, perníkářství, tkalcovství, výroba dřevěných vidlí, tvořivé dílny pro děti a samozřejmě občerstvení.

Největší atrakcí dne bude znovu tavba železné rudy v replice pece s tenkou hrudí z 11. století.

Připraveny jsou komentované prohlídky expozice Dřevo Proutí Sláma na hradní hájence, ukázky archeologických nálezů železných předmětů, po celý den budou probíhat komentované prohlídky hradu a jeho výstav a expozic v běžném režimu bez omezení.

vstupné 60 Kč, snížené 30 Kč
prohlídky hradu dle platného ceníku
změna programu vyhrazena

Více zde

Nejlepší vína z Čech v Litoměřicích

15.8.2020
Vložil: Jiri Bazant

Devátý ročník prezentační a prodejní výstavy Litoměřický hrozen 2020 bude letos doplněn také o možnost degustovat nejúspěšnější vína oceněná v prestižní Národní soutěži vín vinařské oblasti Čechy. Degustační přehlídka zúčastněných českých vín proběhne v sobotu 15. srpna od 13 do 22 hod. na parkovišti U Hvězdárny v Litoměřicích. Nevšední degustace vín pod širým nebem s hudbou provede návštěvníky vinařskými zajímavostmi celých Čech. Vstup 150,-

Více zde

Devět křížů u obce Lesní Hluboké, okres Brno-venkov

3.8.2020

Nyní se několikrát objevilo v TV i Českém rozhlase, že se dělá rekonstrukce Devíti křížů u obce Lesní Hluboké. Tato malebná obec má asi 260 obyvatel, v blízkosti dálnice Brno - Praha D1 – křižovatka 168 km. Devět křížů je vzdáleno od této křižovatky jen asi 200 m. Pojedete-li po dálnici, stojí to za přestávku i prohlídku. V blízkosti Devíti křížů je sil. II/602 a je hotel a restaurace Annahof.  

A nyní jsem dovolil použít popis dávného příběhu Devět křížů u obce Lesní Hluboké, příběh starý skoro 500 roků z jejich www. Stránek

https://www.lesnihluboke.cz/  

Tedy cituji:

V roce 1539 putoval lesní cestou, co stojí nyní devět křížů , koňský handlíř z Uher do Čech. Cestou se mu udělalo nevolno a zůstal ležet na zemi. Jel kolem sedlák z Hlubokého, z Velké Bíteše domů a viděl člověka ležet na zemi, naložil jej na vůz a dopravil domů. Tento sedlák měl velmi hezkou dceru, která ho ošetřovala a po uzdravení se handlíři zalíbila. Sedlák toho zpozoroval a hleděl tohoto muže se zbaviti. Bylo však pozdě, neboť tito dva si již slíbili věrnost. Handlíř pravil, že na rok odchází do světa, vydělat si nějaké peníze a za rok že si pro ni přijde a pojme ji za manželku. Ona tomu byla velice ráda a slib mu opětovala, že ho bude očekávat. Během roku byla však přinucena od svých rodičů vzíti si jiného hocha, bohatšího. Vyrozuměla handlíře, kdy jde k oltáři s jiným. Handlíř touto zprávou byl nemile dotčen a zosnoval plán pomsty. Najal si pomocníka a opatřil střelnou zbraň, vybral nejvhodnější místo k tomuto činu, tam co stojí nyní devět křížů, a tam přepadli svatebčany. Handlíř řekl pomocníkovi, aby nevěstu nezabíjel, ten však nedbal a také ji zamordoval. Když viděl handlíř nevěstu mrtvou, zastřelil pomocníka, a potom sebe. Na tomto místě je pochováno všech devět zúčastněných. Nevěsta leží uprostřed a po stranách jsou oba ženiši. Kříž levý často uhnívá a musí být obnovován. Pověst praví, že na tomto místě leží vrah, a proto kříž uhnívá. Kříže se světí jednou za sto roků a dávají všechny nové. Uhnije-li prostřední dříve, vymění se nový špalek a kříž stojí celých sto let. Těmito lesy vede silnice a cestující, kteří po ní jedou nebo jdou, při vzpomínce na vyprávění se strachy zachvějí. Tolik tedy Vlastivěda moravská a další materiály jak jste se mohli dočíst.

Konec citace.   

Přeji vám příjemnou zastávku a odpočinek u Devíti křížů při jízdě po D1.

Více zde

Plnou parou vpřed do Muzea rekordů!

2.8.2020
Vložil: Josef Vaněk

Muzeum rekordů získalo nejmenší funkční parní traktor v ČR! Zapůjčil nám jej pan Miloslav Vaváček, autor projektu Experiment aneb plnou parou vpřed! Jedná se o uměleckou produkci s modely parních strojů. Nejstarším typem parního stroje je Heronova parní turbína z prvního století n.l., nejstarší provozní stroj je BING VANNA z roku 1902. . Nejmodernějším typem je elektrárna s parní turbínou, generátorem a osvětlením. Adeptem na nejmenší rozměry bude pravděpodobně model parostrojního pivovaru, který je samozřejmě funkční a měří 46 x 35 x 28 cm. V rámci zaevidování jeho projektu do České knihy rekordů nám pan Vaváček do expozice muzea zapůjčil funkční parní traktor o rozměrech 110 mm (délka) x 55 mm šířka x 85 mm (výška) s cisternou na palivo. Přijeďte se na něj (a stovky dalších exponátů) do Pelhřimova podívat. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin a těšíme se na vás. www.muzeumrekorduakuriozit.cz

Více zde

Běžci do vrchu poměří své síly v Jeseníkách letos již podesáté

1.8.2020 – 1.8.2020
Vložil: Jiri Bazant

Amatérští i profesionální běžci vyrazí na trať závodu s převýšením přes 800 metrů v sobotu 1. 8. 2020 v Bělé pod Pradědem, kde odstartuje již 10. ročník prestižního vrchařského závodu Holba běh na Šerák. Závod je zároveň součástí Mistrovství ČR v běhu do vrchu, takže zde o naše běžecké špičky nebude nouze.  

Na své si přijdou profesionálové i běžci pro radost Holba běh na Šerák připravil pro muže a ženy trať o délce 9,5 kilometru, na níž budou muset zdolat převýšení 820 metrů. Trasa povede 4,5 kilometru po asfaltových cestách a 5 kilometrů po lesních cestách. Závodníci vyrazí na trasu z Bělé pod Pradědem a do cíle dorazí kousek pod vrcholem hory Šerák poblíž Chaty Jiřího na Šeráku, kde si účastníci mohou rovnou dopřát orosenou odměnu od hrdého partnera závodu Pivovaru Holba.  

Běh na Šerák MČR v kategorii juniorů a juniorek se poběží v kratším úseku 6 kilometrů (první kilometr po asfaltu a 5 kilometrů po lesních cestách). Na mladší závodníky čeká převýšení „pouze“ 660 metrů.   I přes svůj poměrně náročný profil a převýšení Holba běh na Šerák není jen pro profesionální sportovce, zkusit svou zdatnost a vytrvalost může prakticky každý. Na amatérské běžecké nadšence čekají stejné trasy po jesenických kopcích – Holba běh na Šerák o délce 9,5 kilometru či 6 kilometrů dlouhý Jesenický kondiční běh. Nezapomnělo se ani na nejmenší sportovce, kteří si mohou zaběhat v dětském závodu v prostorách startu v Bělé pod Pradědem na vzdálenostech 150 až 900 metrů.    

Jak se zapojit? Zájemci se mohou registrovat buď prostřednictvím webových stránek, nebo v místě závodu (závodníci MČR pouze na webových stránkách Českého atletického svazu). Startovné pro veřejnost je 200–250 Kč a pro děti je zdarma. Prezentace pro obě skupiny začíná v 9 hodin a start je naplánován na 12. hodinu. Vedle zábavy a zdravého pohybu na čerstvém vzduchu jsou ve hře i hodnotné věcné a finanční ceny v hodnotě až 40 tisíc Kč.   Bližší informace naleznete na: www.behnaserak.cz  

Holba fandí sportu Pivovar Holba je také oficiálním partnerem Českého florbalu a hlavním partnerem české florbalové reprezentace a podporuje i mnohé další oblasti sportu. Posledním sportovním úspěchem, na kterém se Pivovar Holba jakožto partner podílel, byl český rekord nejrychleji zdolaných 1 000 mil chůzí (cca 1 609 km), kterého ve svých 65 letech dosáhl Ing. Jaroslav Prückner z Bradlce. Rekord padl v rámci únorového mezinárodního závodu 15th Festival Athens Ultramarathon v řeckých Athénách, který český závodník absolvoval za 24 dnů, 2 hodiny a 30 minut, denně tak ušel v průměru 66,77 kilometrů.  

Pivovar HOLBA, a. s., tradiční český výrobce (od roku 1874) se sídlem v Hanušovicích je společně s pivovary ZUBR a Litovel součástí pivovarské skupiny PMS. Holba je regionální pivovar s celostátním dosahem, pivo však také vyváží např. na Slovensko, do Německa, Polska, Maďarska, Itálie, Finska, Švédska, Litvy, Estonska, Ruska atd., ale třeba i do Kolumbie. Nejprodávanějším pivem je 11° ležák Holba Šerák, aktuálně se pyšnící zlatými medailemi z European Beer Challenge (EBC) a World Beer Awards (WBA) a oceněním Výrobek Olomouckého kraje. Úspěchy však slaví také Holba Premium – zlatá na EBC a stříbrná na WBA a druhé místo v soutěži České pivo. Jedinečnou součástí produkce pivovaru je výhradně čepovaný ležák Holba Keprník, vyráběný z podhorských ječmenů a ručně česaného horského chmele.

Více zde

Dovolená v kraji rekordů aneb návod k použití Pelhřimovska :-)

26.7.2020
Vložil: Josef Vaněk

Česká NEJ… jak na dlani PLUS - Dovolená na Pelhřimovsku – prodloužený víkend.  Náš TIP pro Vás:  Pelhřimov je známý jako město rekordů. Slovíčko PLUS znamená leccos z Pelhřimovska navíc. Tématika rekordů proniká i do plánování výletů a letos i tuzemských dovolených. Před nedávnem vznikl v Agentuře Dobrý den námět na vícedenní výlet do kraje rekordů. O tom, že na Vysočině je jediné město rekordů na světě – Pelhřimov – mnozí vědí. Ale tušili byste, kolik dalších českých NEJ… je v tomto regionu k navštívení? Mrkněte na  www.nejvic.top/pelhrimovsko

Více zde

Mohyla míru - bitva tří císařů.

17.7.2020

Bylo krásné letní červencové dopoledne, bylo spíše ráno. Teplo, kolem +20°C, polojasná slunečná obloha. Příroda zářila všemi zelenými barvami, obilí na jižní Moravě dozrávalo. Dlouho jsem nebyl na Mohyle míru. Je to z Brna kousek, něco přes 10 km. Udělal jsem si výlet.  

Protože tu oblast velmi dobře znám, byl to pro mě malý letní výlet. Z Brna je možno využít několik tras, celkem jednoduchá a krátká je trasa z Brna na Šlapanice, dále do obce Kobylnice a odtud do obce Prace.

Za touto obcí je Pracký kopec a asi po jednom km již uvidíte na kopci pomník této bitvy z roku 1805, kdy císař Napoleon v prosinci toho roku porazil koalici císařů Ruského Alexandra I. a Rakouského Františka I.  

Na tomto památném místě byl postaven pomník – Mohyla míru a to v r. 1910 až 1912. Je zde i Muzeum Brněnska. Vlastní Mohyla míru je ve velmi dobrém stavebním stavu.  

Dobré parkování na samostatném parkovišti, asi 200 m od památníku. Kavárna a občerstvení na místě. Vhodné i pro kočárky a invalidní vozíky.   Všude vzorný pořádek. Silniční značky „Mohyla míru“ vás z blízkých obcí dovedou až na toto parkoviště. Je zde také dobré spojení autobusy veřejné dopravy IDS Jihomoravského kraje.  

Až se budete pohybovat jižní části Brna a okolí, stojí to za malý výlet.

Ještě připomínám místo a kopec Žuráň, u obce Podolí, v blízkosti silnice II/430 směr Brno – Vyškov, kousek od motorestu Rohlenka. Zde bylo místo, odkud Napoleon řídil tuto slavnou bitvu, nazývanou Bitva tří císařů u Slavkova (Austerlitz).  

http://mohylamiru.muzeumbrnenska.cz  

Jaroslav Charvát

Více zde

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.