Tipy

Muzeum rekordů vystaví v Brně v rámci veletrhu REGIONTOUR obří loutku

16.1.2020 – 19.1.2020
Vložil: Josef Vaněk

Muzeum rekordů vystaví v Brně v rámci veletrhu REGIONTOUR obří loutku – je téměř 8 metrů vysoká a váží 1700 kilogramů! Podle výtvarného návrhu Josef Sodomky jí vytvořili kováři Petr Píša, Oliver Krejčí, Tomáš Janovec a Adam Štumar. Zosobňuje rytíře proměňujícího se v průběhu představení REZAVÁ RAPSODIE v anděla, dokáže kráčet a pokleknout, vzít na dlaň svoji Múzu a vynést ji do výšky hlavy. Za pomoci horolezeckých lan a kladek ji na způsob marionety ovládá 9 loutkovodičů, z nichž jeden je dokonce uvnitř těla! Loutka přitom visí na teleskopickém rameni manipulátoru, který jede za ní a nese ve výšce 9,5 metru hlavní ovládací kříž. Přijďte si toto ojedinělé umělecké dílo do putovní expozice Muzea rekordů prohlédnout. Najdete nás od 16. do 19. ledna na brněnském Výstavišti v pavilonu P na stánku 006. www.muzeumrekorduakuriozit.cz PS. I v průběhu veletrhu máme v Pelhřimově otevřeno v obou stálých expozicích našeho muzea.

Více zde

Ze života knih a knížek

17.11.2019 – 13.4.2020
Vložil: Věra Ježková

Výstava představuje vývoj tisku v českých zemích od počátku do 19. století. Zaměřuje se na vybrané pražské tiskaře a tiskárny; část výstavy je věnována knižním vazbám, technikám zdobení knižních desek, řemeslu knihvazače a ozdobníka. Návštěvník uvidí i krásně zdobené modlitební knížky a knížky vandrovní, které souvisely s mnoha dalšími řemesly. Můžete si vyzkoušet např. psaní brkem nebo ozdobení knihy. Výstava je velmi zajímavá. A pěkně to tam voní.

Více zde

Litoměřicko a elity raného středověku

Oblastní muzeum v Litoměřicích si Vás dovoluje pozvat na přednášku Doc. PhDr. Tomáše Velímského, CSc. s názvem Litoměřicko a elity raného středověku.

T. Velímský je autorem mnoha knih a článků mj. o konstituování měst Mostu a Děčína, o starých komunikacích aj. V poslední době se věnuje zvláště složitým počátkům šlechty a jejího panství v severozápadních Čechách. A právě těmto raně středověkým elitám s důrazem na Litoměřicko bude na přednášce věnována pozornost.

Přednáška je součástí doprovodného programu výstavy Město na dvou pahorcích. 800 let od počátku města Litoměřic. Proběhne 23. 1. 2020 od 17 hodin. Vstupné 35 Kč.

Více zde

Do Muzea rekordů přibyl po Vánocích stromek z kapřích šupin!

4.1.2020 – 31.1.2020
Vložil: Josef Vaněk

Do Muzea rekordů přibyl po Vánocích stromek z kapřích šupin! Jeho korunu vytvořila paní Taťjána Krechová z 1512 pečlivě očištěných, následně vypraných a vysušených šupin ze čtyř kaprů. Stromek s korunou o průměru 25 cm a 54 větvemi rekordmanka vytvarovala z 200 m včelařského drátu. Každou šupinu musela před navlečením na drát samozřejmě propíchnout - což není zas tak úplně snadná záležitost, jak by se mohlo zdát (zpracování šupin jí zabralo 5 hodin a výroba stromku dalších 14). Přijeďte se za námi do Pelhřimova na její dílko (a stovky dalších exponátů) podívat. Máme otevřeno každý den od 9 do 17 hodin, volnou vstupenku jako malý novoroční dárek najdete na www.muzeumrekorduakuriozit.cz

Více zde

Retrospektiva Bořka Šípka v Tančícím domě.

13.11.2019 – 22.3.2020
Vložil: Jitka Hašková

Největší výstava světoznámého výtvarníka, designéra a architekta Bořka Šípka, vystaveno je téměř 300 předmětů vlastnoručně jím vyrobených. Od váz a karaf, přes lustry či lampy po křesla a knihovny. Je to i zároveň poslední prodejní výstava originálů z depositářů a vznikla ze spolupráci s jeho rodinou a soukromýmí sběrateli. Otevřeno denně včetně svátků 9:00 - 20:00. Vstupné pro seniory 110 Kč.

Více zde

Vzpomínkové odpoledne věnované Karlu Malichovi

Vzpomínkové odpoledne věnované Karlu Malichovi spojené s projekcí filmu
O Karlu Malichovi promluví Hana Řeháková, ředitelka VČG
a Zdeněk Sklenář, majitel Galerie Zdeněk Sklenář.
Bude promítnut film Martina Dostála Malich na Hradě, který připomene nejenom
inspirující osobnost Karla Malicha, ale i zásadní retrospektivní výstavu z jeho tvorby,
která se uskutečnila v Jízdárně Pražského hradu v roce 2013.

Více zde

Pro vložení tipu se musíte přihlásit.