Osobnosti

Veselé vzpomínání u Rosáků

Doufám, že si letošní duben užíváte v klidu a Apríla jste taky přežili ve zdraví. Protože naletět (v našich letech) nějakému vtipálkovi by mohlo mít někdy fatální následky. A je jedno, jestli nám šok z leknutí způsobí náhlá zpráva o vykradeném bytě či sdělení, že jsme vyhráli milión…

24. 4. 2018 Hana Švejnohová

Rodák z Hnátnice proslul jako král sýrů a muž století v Tasmánii

Milan Vyhnálek v roce 1949 emigroval k protinožcům. V Tasmánii založil Lactos, největší sýrařskou firmu na jižní polokouli. A tak dobrou, že se rodák z východních Čech stal v této zemi mužem století, což je na ostrově Tasmánie prestižní ocenění. 

24. 4. 2018 Redakce

Ladislav Brom dobyl Barrandov a pomohl emigrovat Lídě Baarové

Dne 16. dubna uplynulo sto deset let od narození filmaře Ladislava Kořínka, známého pod jménem Ladislav Brom. Zprvu hrál ve filmu jako herec, ale pak se stal uznávaným režisérem a prvorepublikovým producentem. Mnohé filmy vyprodukované jeho společností Bromfilm jsou dnes součástí zlatého fondu české kinematografie.

19. 4. 2018 Redakce

Jean-Paul Belmondo

Jean-Paul Belmondo c/o Artmedia 10 avenue George-V 75008 Paris  France Odesláno letecky, šupito…

12. 4. 2018 Libor Ptáček

Dáma českého herectví

V minulých dnech oslavila své osmdesátiny paní Jana Hlaváčová. Narodila se 26.3.1938 v Praze.…

28. 3. 2018 ivana kosťunová

Vzpomínka na Jana Kantůrka aneb Když se kouzlí se slovíčky

Ve čtvrtek večer zaskočila mnohé čtenáře smutná zpráva. Odešel brilantní překladatel Jan Kantůrek, který by se 4. května dožil sedmdesáti let. Možná i vás vůbec nepřekvapují setkání s tajemnem, záhadnými bytostmi, a možná, že je dokonce občas rádi vyhledáváte. 

24. 3. 2018 Zuzana Musílková

Čeští letci pomáhali organizovat proslulý velký útěk ze Saganu

Letos je tomu 74 let, co celkem šestasedmdesát vězněných letců uteklo v noci z 24. na 25. března 1944 podzemním tunelem ze zajateckého tábora v Saganu, který ležel na území dnešního Polska.

20. 3. 2018 Redakce

V hořícím letounu Hurricane se letec Josef Koukal loučil při bitvě o Británii se svým životem

Osmatřicet let uplynulo od smrti letce Josefa Koukala, který před druhou světovou válkou zalétával několik let v Chocni nová letadla proslulé choceňské společnosti Beneš-Mráz. Přestože zemřel na infarkt v únoru roku 1980 v Luži na Chrudimsku, mohl být dávno mrtvý už 7. září 1940 v Anglii.

11. 3. 2018 Redakce

Jan Werich měl ve vinárně U Žižků své místečko. Tam baštil ryby, které v Mýtě ulovil

O někdejších návštěvách někdejší vinárny U Žižků vypráví Milada Žižková, která si vzala syna majitelů, lékaře Jana Žižku. Od jeho maminky Olgy Žižkové slyšela historky o populárním herci.

4. 3. 2018 Redakce

Kterak Jan Werich jezdil do Vysokého Mýta na ryby

Faulhamrův mlýn, Jangelec nebo přímo ve městě pod botanickou zahradou. To jsou místa, kde chytával ryby na řece Loučné ve Vysokém Mýtě Jan Werich. Tento herec, dramatik, spisovatel a pro řadu lidí i moudrý klaun si toto město oblíbil právě kvůli pstruhům a často sem jezdil i s přáteli a kolegy, například Miroslavem Horníčkem, Ljubou Hermanovou nebo Rudolfem Cortésem.

1. 3. 2018 Redakce