Osobnosti

Psychologové: Nejvíce máme plno před Vánoci a letní dovolenou

Čas těsně před hromadnými výpravami za poznáním je prý jedním ze dvou období, kdy nejčastěji vyhledáváme pomoc u manželských poradců a rodinných psychologů.

29. 6. 2018 Hana Švejnohová

Hříběcí bouda v Krkonoších: Azyl krále komiků

Asi rok pobýval na Hříběcí boudě ve Strážném nad Vrchlabím v letech 1949 až 1950 král komiků Vlasta Burian. Léčil si v Krkonoších bolavou duši – měl za sebou čtyři roky obviňování z kolaborace, několikaměsíční trest i nucené práce v severních Čechách. Z Krkonoš se vrátil na divadelní prkna i na filmové plátno.

7. 6. 2018 Redakce

Květa Fialová našla v Uherském Hradišti přátele i herecké příležitosti

Ještě v úctyhodném věku osmdesáti čtyř let zářila Květa Fialová (1. 9. 1929 – 26. 9. 2017) na prknech Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Kromě hereckých příležitostí zde našla i přítele, herce Josefa Kubáníka, který jí byl po boku do posledních chvil jejího bohatého života.

3. 6. 2018 Redakce

Blanka Říhová: Věda je detektivka

Její životopis má pět stránek. Je psán malými písmenky, a to prý v něm některé věci ještě chybějí. Jedné z nejslavnějších českých vědkyň a bývalé šéfce Mikrobiologického ústavu Akademie věd je 75 let, srší energií a je ráda, že může pomáhat mladým vědcům.

30. 5. 2018 Michaela Bučková

Domácí štěstí a další lásky Ivy Hüttnerové

V tomto májovém období o lásce nešeptá jen tichý mech, jak nám to do paměti vepsal klasik, ale činí tak kdekdo kdekomu. Láska je bezpochyby tím nejvděčnějším tématem a nejčastější inspirací vůbec.  

11. 5. 2018 Hana Švejnohová

Meteoroložka Alena Zárybnická: Teplotní extrémy budou častější

Alenu Zárybnickou známe z obrazovek České televize, kde moderuje Předpověď počasí. V našem rozhovoru vypráví o svých plánech na léto, ale i o tom, že nelze předpovědět konkrétní počasí na dobu delší než deset dnů. Čtěte povídání s křehkou blondýnou, která leze po skalách, chodí po horách na skialpech a vystudovala Matematicko-fyzikální fakultu.

27. 4. 2018 Michaela Bučková

Veselé vzpomínání u Rosáků

Doufám, že si letošní duben užíváte v klidu a Apríla jste taky přežili ve zdraví. Protože naletět (v našich letech) nějakému vtipálkovi by mohlo mít někdy fatální následky. A je jedno, jestli nám šok z leknutí způsobí náhlá zpráva o vykradeném bytě či sdělení, že jsme vyhráli milión…

24. 4. 2018 Hana Švejnohová

Rodák z Hnátnice proslul jako král sýrů a muž století v Tasmánii

Milan Vyhnálek v roce 1949 emigroval k protinožcům. V Tasmánii založil Lactos, největší sýrařskou firmu na jižní polokouli. A tak dobrou, že se rodák z východních Čech stal v této zemi mužem století, což je na ostrově Tasmánie prestižní ocenění. 

24. 4. 2018 Redakce

Ladislav Brom dobyl Barrandov a pomohl emigrovat Lídě Baarové

Dne 16. dubna uplynulo sto deset let od narození filmaře Ladislava Kořínka, známého pod jménem Ladislav Brom. Zprvu hrál ve filmu jako herec, ale pak se stal uznávaným režisérem a prvorepublikovým producentem. Mnohé filmy vyprodukované jeho společností Bromfilm jsou dnes součástí zlatého fondu české kinematografie.

19. 4. 2018 Redakce

Jean-Paul Belmondo

Jean-Paul Belmondo c/o Artmedia 10 avenue George-V 75008 Paris  France Odesláno letecky, šupito…

12. 4. 2018 Libor Ptáček