Viděli jsme Vyšehradský kodex

Viděli jsme Vyšehradský kodex

1. 2. 2015

Včera mrzlo.

Přesto na nádvoří Klementina stála fronta fajnšmekrů umění a českého státu.

Vystavuje se zde do neděle 1.2.2015 do 19 hod. originál Vyšehradského kodexu.

Tak jsem se to dozvěděla z portálu i60 a vyrazila jsem.

Ve frontě  zde stáli studenti s baťůžkama, rodiny s dětma, invalida na vozíku, sportovci, svátečně vyšňoření senioři a zejména seniorky...v klouboučku a s kabelkou a skoro v tanečních střevících...mráz nemráz...

Naštěstí jsme si koupili po cestě z Karlova mostu dvojitý svařák a ten nás hřál jak v rukách tak i na duši.

Tetelili jsme se očekáváním.

30 min. čekání je prý min. doba čekání, máme tedy štěstí.

V předsálí nás vítají informace, brožurky a běží zde film o Vyšehradském kodexu.

Také je zde faximile kodexu ve které je možno listovat.

Tedy spíše opatrně otáčet stránky.

Je zde plno lidí ale jakýsi klid.

Z dřívějška vím, že jedna faximile Vyšehradského kodexu byla vydražena v aukci v r.2013 za 155100,-Kč.

Konečně vcházíme do Zrcadlové síně.

Je potemnělá. Varhany na nás shlížejí z obou stran.

Sváteční atmosféra.

Je možno fotografovat bez blesku.

Trochu stranou, pod dohledem kamer je umístěna pancéřovaná, klimatizovaná vitrína a v ní ta vzácnost !

Se zatajeným dechem si prohlížím Vyšehradský kodex, tu převzácnou knihu, snad nejvzácnější knihu českého národa.

Trvá to necelou minutu.

Představuji si život před 1000 lety.

Je dobře, když člověk cítí úctu k svým kořenům.

Tady je k tomu opravdu příležitost.

Děkuji za ní.

Vím, že Vyšehradský kodex již v tomto životě asi, vlastně určitě, neuvidím.

Ale v duši ho mám od včerejška napořád.

Jsem totiž těžká patriotka, nejenom éterická koketka...:)

 

 

 

 

historie naše tipy výstavy
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zdenka Jírová
Dnes podruhé čtu o této výstavě a o neskutečném zážitku ho vidět na vlastní oči. Závidím Pražanům, že si mohli "vystát" tento zážitek.Před chvíli jsem si přečetla dopis od pražské přítelkyně, kterási tu frontu i s bolavýma nohama odtála, ale nelitovala toho. Jsem hrdá na to, že máme takováto díla vytvořená před 1000lety. Máme se opravdu čím chlubit.
Olga Štolbová
Vandi díky, moc hezky jsi nám to popsala, trochu se stydím, že já, Pražanda jsem nešla,ale fronty jsou pro mě utrpením.
Zuzana Pivcová
Takové výstavy mám moc ráda. A vznešené prostředí nepochybně dokresluje unikátnost exponátu. V Národním archivu jsem před pár lety také viděla vystavené nejstarší tamní rukopisy, ovšem výstavní prostor byl daleko skromnější.
Marie Magdalena Klosová
Ty naše " těžká koketko",díky za zprostředkování zážitku.Taky bych se postavila do fronty,kdyby aspoň déle trvala! Ale vtáhlas mě do atmosféry,až zamrazilo.mm
Radovan Cakl
Cena originálu je opravdu 1 miliarda Kč. Faksimile tohoto klenotu byla vydána v roce 1970. Nakladatelství a vydavatelství Tempus Libri spol. s r. o. vydá faksimile Vyšehradského kodexu v počtu 199 číslovaných exemplářů. Cena faksimile činí 169 tisíc Kč. Tak kdo nestihne výstavu, může si počkat na vlastní exemplář faksimile ;-)
Eva Mužíková
Vando, krásné přiblížení zážitku. Někde jsem četla, že cena této památky byla stanovena na jednu miliardu korun. Díky.
Alena Tollarová
Vando, patřš k těm šťastlivcům, kteří ho fakt viděli na vlastní oči. Díky, že jsi se s námi o ten zážitek rozdělila.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...