Učit fajnšmekry správně otvírat láhev sektu, aby špuntem nezpůsobili škodu či úraz nebo nenechali obsah vyšplouchnout na stůl, je jistě směšné. Pojďme si však připomenout několik základních pravidel, s nimiž můžeme z obnažení lahodného moku učinit opravdový rituál.
Ještě než začneme: Sekt je třeba uskladnit alespoň dva dny před konzumací a nechat jej vychladit na teplotu 3 až 5 °C. Při vyšší teplotě by po otevření „vyšumělo“ příliš mnoho vína, ve sklenkách by pak šumění za chvilku skončilo. Teplé šumivé víno ztrácí potřebný osvěžující efekt – kysličník uhličitý totiž „masíruje“ chuťové pohárky. Běžná chladnička ovšem nabízí teplotu kolem 8 až 9 °C. „Sekt dochladíte nejlépe v chladící nádobě s ledem, nikoli v mrazáku,“ radí Tomáš Brůha, mistr ČR sommeliérů 2008, 2009 a 2011.
A nyní k samotnému otevření (viz obrázky): Nejprve odstraníme kapsli, poté roztočíme drátěnou sponu (agrafu) a sejmeme ji z korku. Láhev držíme nakloněnou v úhlu 45 stupňů. Uchopíme korek do dlaně levé ruky a pravou rukou točíme lahví jedním směrem až do uvolnění korku. Servírujeme do sklenek typu „flétna“, zhruba do jedné poloviny. Nedolitou láhev odložíme do chladicí nádoby. K jejímu uzavření můžeme použít i speciální závěr, který udrží určitý přetlak v láhvi.
A přípitek může začít. Chcete-li sekt ochutit jahody, doporučují se pouze čerstvé s patřičnou vůní a jen k polosuchému šumivému vínu.