Hrátky s češtinou: Zábavné přechylování
Ilustrační foto: Pixabay

Hrátky s češtinou: Zábavné přechylování

1. 8. 2022

K zábavnému přechylování mě inspirovala otázka v televizní soutěži Kde domov můj na 1. pád množného čísla slova koala. S překvapením jsem se dozvěděla, stejně jako moderátor a soutěžící, že odpověď zní „koalové“, neboť koala je rodu mužského. A protože si ráda hraji s češtinou, začala jsem si vymýšlet protějšky k pojmenováním zvířat – rodu mužského i ženského. Abych se ještě víc pobavila, tvořila jsem k nim krátké veršíky. Snad vás také pobaví. Budu ráda, připojíte-li své nápady.

 

antilopa – antilopák

Antilopák s antilopou

vesele si s drnem kopou.

had – hadice

Za hadicí had se plazí,

po cestě i nízkým mlázím.

havran – havranka

Havran spolu s havrankou

přejedl se pohankou.

káně – kaňák

Káně pláchla kaňákovi –

zda se vrátí, kdopak to ví?

kapr – kapřice

Kapr s malou kapřicí

plují zvolna Lužnicí.

koala – koalka

Před koalou koalka

chodí klidně v nedbalkách.

krab – krabice

Krab a jeho krabice

užívaj si velice.

lama – lamák

Lama a lamák

sežrali slamák.

mýval – mývalka

Mýval místo s mývalkou

randí se svou bývalkou.

netopýr – netopýrka

Netopýr a netopýrka

létají, ač nemaj pírka.

panda – pand

Panda šplhá ve větvích,

zdola slyší pandův smích.

panter – panterka

Panterovi panterka

je vždy věrná partnerka.

sob – sobice

Sobovi malá sobice

líbí se ze všech nejvíce.

sova – sovák

Pro svou sovu sovák

fešácky se ohák.

surikata – surikat

Surikata je na stráži,

surikat lovit vyráží.

sýkorka – sýkorák

Od sýkorky sýkorák

dostal křídlem přes zobák.

šnek – šnečka

Šnek a malá šnečka

zimu dobře přečká.

štika – štikáč

Štika honí štikáče,

je jí při tom do pláče.

tučňák – tučňačka

Tučňák má pro svou tučňačku

malou rybu v zobáčku.

vydra – vydrák

Vydra koulí očima,

vydrák si jí nevšímá.

želva – želvák

Želva v parádním krunýři

celou noc s želvákem prohýří.

žirafa – žiraf

Žirafu žiraf

do krku neraf.

žížala – žížalák

Žížalák a žížala

znají se už odmala.

 

Ilustrační foto: https://pixabay.com

 

 

Český jazyk Moje poezie
Hodnocení:
(5.1 b. / 30 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Marcela Pivcová
Píšu ještě jednou a tím už vážně skončím. Rosomák, rosomák chtěl našetřit na auťák. Přemýšlela rosomačka, jaká že to bude značka? A teď oči obrací, mají auto šlapací....... Budu se těšit na další hrátky.
Eva Mužíková
Teda Věrko, já se bavím:))) Mladá kráva štíhlá v pase, s kravákem se v louce pase. Krůta sedí v koši z proutí, krůťák nad tím hlavou kroutí. Paní koza na stráni, s kozákem se prohání. Prasnici se zachtělo, tulit tělo na tělo. Prasák nemá pochopením, to je ale nadělení. Perlička na střeše sedí, perlák na ní z fůry hledí. Pak když slétla na fůru, načechral jí frizůru. Perlorodka mořem pluje, perloroda provokuje
Soňa Prachfeldová
Naši krásnou psici milují všichni psíci. Když jim voní, jsou jak blázni do ní. Nemá žádný šanci, ať si jak chtějí jančí. Dávám pozor, jsem neúprosný dozor.
Alena Tollarová
Strýček tapír přines papír. Ukroutila tapírka z něho kornout na pírka. Sestřenice tapířice ta jich zmákla ještě více.
Věra Ježková
Děvčata, jste skvělá. Mám radost, že vás to baví. :-)
Zuzana Pivcová
Vstupuji sem ještě jednou, protože se mi nechce to vyhodit, snad to někoho pobaví, vzala jsem schválně tvory méně populární. Žížal honí žížalu, jde mu to však pomalu. Slimák zase slimákyni, dolezli až za Bechyni. Hlemýžď láká hlemýžďku na oslizlou projížďku. Komár vábí komárku na růžovou polárku. Moucha bzučí mouchovi, že zná sladké cukroví. Stonožka se stonohem muchlají se za rohem. Mol má schůzku s molicí na vlněné čepici. Larva svádí larváka, je jí to však na draka. Motýl hledá motýlici, jde mu to už na palici. A co vážka, chce snad váha? Zde je každá rada drahá. Klíště bude jenom klíště, víc už nevím, tak zas příště. :-D
Jana Šenbergerová
Kosa oslovila koska, že jí pláchl kosák Joska. Chtěl-li by s ní být, že má v budce hezký byt.* Lákal ještěr ještěrku rozdat si to na štěrku. Neměl, věru, štěstí, dostal od ní pěstí.* Motýl a motýlka mají se k světu, létají spolu od květu k květu.* Zmije žádá zmijáka, ať se v houští nefláká. Ať vyleze na sluníčko a pozdraví naše íčko.* Jelen s Jelenou mají v lese zelenou. Srna kárá srnáka, ať laň k sobě neláká: " Podívej se na ni! Nehodíš se k lani." Drozd i drozdka pocházejí z Hvozdka.* Čáp i čápka starají se o čápátka. Až jim z hnízda odletí, bude tady podletí.* Netopýr a netopýrka nejsou ptáci, nemaj pírka.* Slimačku i slimáka čerstvý salát přiláká.* Husa s husákem pořád melou zobákem.* Labuť láká labuťáka, pojďme dělat labuťátka.* Houká výrka na výra, že viděla upíra. Kýho výra, výrko, to letělo mé pírko.*
Zdenka Soukupová
Malý šnek a malá šnečka, lezou stále do kolečka. Černá vrána s vraňákem, klovají se zobákem.
Alena Tollarová
Šakal kašlal, šakalice ještě více.
Libuše Křapová
Věrko :-) Bezva. Pro Honzu - kuňák křičí na kunu - dones mi tu zmrzlinu! Krokodýl a krokodýlka sbírají spolu ptačí pírka.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.