Kdysi byla nadváha obdivovaná, nyní je považována za selhání. V Česku má nadváhu 60 procent lidí
Ilustrační foto: Pexels

Kdysi byla nadváha obdivovaná, nyní je považována za selhání. V Česku má nadváhu 60 procent lidí

23. 8. 2022

Hubení budou brzy studení. Ať jsme tlustí na tři prsty. Ta pořekadla vystihují, jak se změnilo vnímání nadváhy. V minulosti kila navíc signalizovala, že se jejich nositelé mají dobře. Nyní je tomu přesně naopak.

Obézní jsou čím dál častěji lidé z nižších sociálních vrstev, s nižším vzděláním. Obezita začala být spojována s chudobou a neúspěchem častěji než s blahobytem a obdivuhodnou kariérou. „Ať jsme tlustí na tři prsty, říkávaly nám naše babičky, když jsme byli malí. Bohužel tehdejší pohled na obezitu jako symbol zdraví a dostatečné výživy je v současnosti po právu zcela opačný. Z obezity se stal vysoce rizikový faktor pro řadu nemocí, zejména v souvislosti s cukrovkou, vysokým krevním tlakem a aterosklerózou,“ říká lékař Miroslav Souček, garant projektu Srdce v hlavě. Naši předkové však tloušťku vnímali zcela jinak.

„Vždy, když jsem přijela na prázdniny k babičce, neustále lamentovala, že jsem hubená. Pamatuji se, že mi každé odpoledne míchala žloutky s cukrem. Pořád něco pekla. Maso plavalo v mastnotě. Děda říkával, že je třeba si užít toho, že je co jíst a že až bude hlad, my hubení nepřežijeme. Tehdy byla kila navíc známkou toho, že se člověk má dobře a rozhodně se v mém okolí nikdo nebavil o tom, jaké to má následky,“ vzpomíná šedesátiletá Jana. Přestože v dětství byla hubená, později po dvou dětech kila nabrala a nyní se potýká s výraznou nadváhou. „Můj manžel pracoval v těžkém průmyslu a byl zvyklý z domova na takzvaná pořádná jídla. Tehdy se nedělaly těstoviny či saláty. Pořád jsem vařila vepřo knedlo zelo, pekla jsem bůčky, obrovské šišky sekané a tak. Manžel si pochvaloval, jak se máme dobře. Jako hutník přinesl dost peněz a v podstatě jsme je projedli. Dnes máme oba velké zdravotní potíže a lékaři nám jasně řekli, že příčinou je naše obezita,“ vypráví.

Opakem je její dcera. Ta ve svých pětatřiceti letech váží lehce přes padesát kilo, dvakrát týdně cvičí, jezdí dlouhé trasy na kole a je téměř vegetariánka. „Má strach, že zdědila tloušťku po mě, že k ní má dispozice. Tak úplně šílí. Teď se dostala do fáze, že je tak hubená, až to už není pěkné. Přitom vydělává hodně peněz, je manažerkou v nějaké finanční společnosti, chodí na večeře do drahých restaurací. Jenže tam jen uždibuje salát,“ vypráví Jana.

Příběh této rodiny je pěknou ukázkou toho, jak se změnilo vnímání nadváhy či přímo obezity. Dříve byla tolerována, nyní je zatracována. Ovšem, jak už to bývá, jdeme z extrému do extrému, takže mnohdy je označována za tlustou i žena, která má postavu naprosto odpovídající její výšce, věku, tělesné konstituci. Za tloušťku je nyní totiž často považována naprosto normální postava, která nesplňuje parametry vytvořené pro modelky.

V Česku žije s nadváhou 60 procent lidí, přibývá obézních dětí

Pravdou však je, že naše babičky by nyní měly radost. Oplácaných lidí by viděly rozhodně víc, než v době jejich života. V Evropě je obézních dvacet procent lidí a dalších pětatřicet procent spadá do kategorie, která je označována jako nadváha. V České republice má více kil než je zdrávo více než šedesát procent dospělých a nadváha a obezita se stala velkým problémem i mezi dětmi. To by se naši předkové radovali, kdyby viděli současné malé cvalíky, nad nimiž lékaři lomí ruce, protože už nyní vidí, jak velké zdravotní potíže časem budou tyto děti mít.

Dříve lidé umírali výrazně dříve, takže se u nich řada chorob takzvaně ani nestihla projevit. A za - měřeno dnešním pohledem - krátkým životem mimo jiné stála právě špatná životospráva.

Nyní se lidstvo veze na vlně trendu, že je pěkné být na světě co nejdéle. Jenže málokdo si uvědomuje, že pro to musí každý sám něco dělat, ne jen spoléhat na to, že ho lékaři vzkřísí, až bude mít infarkt.

„Souvislost mezi obezitou a zvýšeným rizikem kardiovaskulárního onemocnění je zjevná. Je vědecky dokázáno, že snížení hmotnosti o pět až deset procent snižuje riziko vysokého krevního tlaku a snížení hmotnosti o deset až patnáct procent snižuje hodnoty takzvaného zlého cholesterolu,“ říká profesor Miroslav Souček. Tvrdí, že se až u padesáti pěti procent pacientů projevuje, že trvalé snížení hmotnosti pozitivně ovlivní hodnoty krevního tlaku.

Snahy vysvětlovat, že tloušťka není v pořádku se však objevovaly i v minulosti. „Existovali reformátoři, kteří se snažili prosazovat, že je dobré jíst zdravě. Už v osmnáctém století bylo velké hnutí na ozdravení stravy a nezapomínejme, že většina lékařských postupů ve středověku a novověku byla založena na dietách,“ uvedl historik Martin Franc.

Jenže v současné době se zdá, že čím více se o zdravém životním stylu mluví, tím více přibývá lidí s nadváhou.

 

 

 

obezita zdraví
Hodnocení:
(4.9 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Oldřich Čepelka
Fakt je, že říkat tlustý, tlustá místo obézní je dnes pro tlusté lidi urážka. Lidé nechtějí, aby jim ostatní byť jen správným českým přídavným jménem připomínali, jací jsou. Většinou se stydí a jejich tloušťka jim vadí. Nejen duševně, vadí jim hlavně fyzicky. Jenže naprostá většina tlustých, přes všechny ty genetické základy, si to způsobuje sama. Mají různé důvody. Hlavní je možná nekázeň, snaha vyhovět si, nebo se jídlem uklidnit atd., pak už je z toho návyk. O tom jsou určitě celé knihy. Já klidně vynechám večeři, když vidím, že přibírám. Velesnídaně, a pak jako vrabeček. Noční lednička nikdy, maximálně bílý jogurt. Tvrdý alkohol skoro vůbec. K tomu fyzický pohyb. Přitom oba rodiče byli tlustí. Každý to má jinak a každý se s tím kdysi mohl nebo ještě může poprat.
Olga Škopánová
Podle této logiky by paní Caklová nemohla kecat do ničeho.
Jitka Caklová
Kolik pak asi měří a váží autorka článku, nebo kdokoliv jiný, že k tomuto tématu "kecají". Každý by se měl zeptat a zároveň odpovědět sám sobě.
Hana Řezáčová
Možná zrovna já nemám k tomuto tématu co kecat - vážím celý život stejně, mám stejnou váhu jako u maturity, asi to mám geneticky po tatínkovi (na genetiku věřím), ale přijde mi, že je hubnutí teď móda a byznys ... Obezita není v pořádku, ano, ale každý má jinou konstituci, jiný kosterní základ a vysoká holka s velkou pevnou kostrou nemůže vážit 50 kilo ... Je dobré usilovat o váhu "normální", kdy nepřetékají špeky a člověk se cítí a je zdráv ...
Jitka Caklová
Asi máme málo "ologů", kteří by začali bít na poplach a zřídili si poradny, kde by radili jak zhubnout. Pozastavila jsem se nad informací, že "Obézní jsou čím dál častěji lidé z nižších sociálních vrstev, s nižším vzděláním." Možná i proto byla moje maminka tlustá, ale zas nevím (vlastně vím, ale nevadí), jak já mohu být štíhlá, se základním vzděláním.
Olga Škopánová
Dneska bohužel už lékař ani nemůže pacientovi říct, aby v zájmu vlastního zdraví zhubl, protože ten pacient by se urazil.
Jana Vargová
Co si pamatuji, tak lékaři vždy upozorňovali na nebezpečí obezity. Špatná životospráva v podobě hamburgrů, colových nápojů, bílého pečiva, sladkostí apod. v kombinaci s nedostatkem pohybu si vybírá svoji daň. Obézní postavy se stále častěji objevují v reklamách na různé výrobky, obézní modelky se procházejí po předváděcích molech, takže leckoho napadne, že být tlustý je vlastně vpořádku. Možná by dietologové měli začít bít na poplach proti takto předkládáným informacím.
Jitka Caklová
Tlustí hubeným říkali, "Až my tlustí budeme hubení, tak vy hubení budete studení." Z mých zkušeností tloušťku nezpůsobuje genetika ani nemoc. Tatínek byl vysoký hubený jak lunt a my čtyři děti, jak vyžlata, jediná tlustá byla maminka. Podle dnešní teorie to bylo tím, že maminka všechno snědla sama a na ostatní nezbylo :-) Štíhlá jsem byla pouze do té doby, dokud nepřišly starosti a nezbývalo času na péči o sebe. Dnes jsem zpět v časech, kdy jsem žádné starosti neměla, zdravotně i váhově, ale bohatší o spoustu životních zkušeností, které jsou k nezaplacení. Starám se o sebe, k sousedům nekoukám, je to každého věc, jak vypadá, já mu na to nic nepřidala, ani nepřidám.
Eva Kopecká
Jedna věc je nezdravý způsob života, další věc genetický základ, a jiná věc nemoc, která obezitu způsobí, ať děláme, co děláme. Známá ze sousedství byla pěkně oplácaná už zamlada a vzala si také patřičného partnera ještě s odpuštěním tlustšího. Děti měla krátce po sobě. Odmala je vysloveně přecpávala. Dle hesla jíst se musí, na talíři nic nezbyde a přece jsem to nevařila zbytečně. Následky na sebe nedaly dlouho čekat. Obezita odmala. Dnes jsou obě děti dospělé a samozřejmě jim to v plné míře zůstalo. Takže když ty čtyři člověk vidí najednou....vydá každý minimálně za dva tři normálně vážící lidí....

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.