Máte doma klasické péřové
přikrývky? Pak máte poklad!

Máte doma klasické péřové
přikrývky? Pak máte poklad!

15. 4. 2014

Peří je zase zpátky. U péřových bund a spacáků jsme si už zvykli, ale co třeba návrat ke klasickým péřovým přikrývkám z opravdového peří, na které naše babičky nenechají dopustit? Zastánci těchto peřin mají jasno. „Jsou ve všech směrech lepší, než jiné alternativní materiály,“ říká Veronika Marešová z firmy Miloš Mareš, která se specializuje na péřové výrobky.

Tak povězte, v čem jsou lepší péřové přikrývky, než ty ostatní?

Přikrývky s péřovou náplní mají obecně dlouhou životnost, optimálně udržují tělesné teplo a ideálně přilnou k lidskému tělu. Oproti jiným přikrývkám si lze zvolit množství náplně dle osobních preferencí, takže si můžete vybrat přikrývku tenkou nebo silnější. V poměru udržení tepla a váhy do současné doby nebyl vytvořen materiál s lepšími vlastnostmi, než má peří. Péřové přikrývky jsou oblíbené také proto, že jde o zcela přírodní materiál.

Peřiny má většina z nás spojené jako těžké duchny našich babiček. To už dneska neplatí?

Kdepak. Dnes se vyrábějí převážně tenčí prošívané deky, které jsou vysoce komfortní. Prošívají se v ploše, takže peří se nesesypává a je rovnoměrně rozloženo v celé přikrývce. Pokud máte doma nebo na chalupě těžkou neforemnou duchnu, můžete ji nechat zrenovovat v čistírně peří. Peřina či jakýkoliv péřový výrobek se rozpárá, peří se vyčistí a zašije se do povlaku z nové látky. Při této příležitosti lze peří přidat nebo naopak ubrat a přikrývku lze prošít tak, aby se peří nesesypávalo.

Vyžadují péřové výrobky nějakou zvláštní péči?

Z běžné péče stačí přikrývky a polštáře občas provzdušnit lehkým naklepáním a vyvětrat. Z hlediska dlouhodobé péče je vhodné peří čistit. Čištění probíhá nejčastěji v rámci zmiňované renovace výrobku. Přikrývky je vhodné renovovat po 3-6 letech, polštáře častěji.

Nedoporučuji pouštět se do praní v klasické pračce, protože čištění peří má svá specifika. Navíc v domácích podmínkách se nemusí podařit výrobek řádně usušit a peří pak může zcuckovatět, zapáchat nebo dokonce plesnivět. Vhodné je využít služeb profesionální čistírny peří, která disponuje technologiemi určenými přímo k čištění peří.  Péče o péřové výrobky není nikterak složitá, ale neměli bychom ji podceňovat, protože správnou péčí můžete životnost výrobku prodloužit, ale také naopak.

Jak se pozná kvalitní čistírna peří a jak se peří vůbec čistí?

Existují celkem tři různé technologie čištění peří: takzvaná mokrá cesta, čištění parou a pak suchá cesta. Výběr konkrétní technologie by měl být přizpůsoben stavu konkrétního peří (míra znečištění, stupeň opotřebení, intenzita prašnosti, apod.) Kvalitní čistírna nepoužívá pouze jednu technologii, ale disponuje ideálně všemi třemi a vybírá nejvhodnější způsob čištění s ohledem na stav dodaného peří.

Nehrozí v čistírně záměna „mého" peří? Vždyť to nepoznám…

Kvalitní čistírna peří má vypracovaný systém, který záměnu vylučuje. Výrobek musí být při předání řádně označen (číslem zakázky či jménem), ideálně popisem přímo na starý povlak. Takto je zamezeno záměně při manipulaci. Při samotném čištění je nezbytné, aby byla každá zakázka zpracována samostatně. Při tomto postupu není peří ani smícháno, ani zaměněno.

Vyplatí se péřové výrobky renovovat, nebo je lepší koupit nové?

Peří má obecně dlouhou životnost, takže pokud je v dobrém stavu, renovace se jednoznačně vyplatí. V čistírně peří, když výrobek rozpárají, jsou schopni posoudit, zda se vyplatí jej ještě použít, nebo už je peří natolik špatné, že je lepší ho už dále nepoužívat a investovat raději do nového výrobku.

Když budu chtít nový péřový výrobek, podle jakých parametrů ho mám vybírat?

Určitě je dobré vědět, jaké peří výrobek obsahuje, zda husí nebo kachní. Levnější výrobky jsou obvykle plněny kachním peřím, které má oproti husímu kratší životnost a někdy může mít specifický pach. Dále je důležité, zda je peří drané nebo sekané (sekané obsahuje více ostrých částic). Dalším parametrem je podíl prachového peří. Čím více prachového peří přikrývka obsahuje, tím je lehčí a komfortnější (pro střední kvalitu 15-20 %). Také se zajímejte, jakým způsobem je přikrývka prošita (ideálně do kostek). V neposlední řadě vždy zohledněte celkovou kvalitu ušití výrobku.

bydlení spánek
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Slávek Beran
Jako malé děti jsme spaly pod peřinama, duchnama. To mi zůstalo až do dnes. Mám doma klasické peřiny, neprošívané, a jak se v nich spí. Každé 3 roky je nechávám vyčistit i s novými sypky. Zkrátka, na péřové peřiny nedám dopustit. Na léto máme lehké a v zimě duchny. V dnešní době jsou dutá vlákna, ale peřina je peřina. .
Zdenka Jírová
Naprosto souhlasím s autorkou článku o vlastnostech peří. Je vyzkoušená staletími a je nepřekonatelná. Doma mám peří, které dávám po několika létech vždy přečistit a dopřeji si nové sypky. Když musím spát v hotelu či v nemocnici v umělohmotných ložních soupravaách, nevyspím se. Alespoň sebou kamkoli vozím malý polštářek pod hlavu, který přilne a je měkký.
Zita Sekaninová
Ke kvalitě peří dodám jen jedno: sekané opravdu nemusím. Přikrývka z něho je tuhá , je spíše pod ní zima, protože nepříléhá k tělu. Mám vlastnoručně drhané a velký podíl prachového. I když mi diagnostikovali alergii na prach a peří, nemám po pořízení péřových polštářů žádné potíže...Tak nevím...Prášky neberu...
Zita Sekaninová
Nedávno jsem na zkoušku zrenovovala péřový polštář. Dala jsem ho prát do pračky na 40 a pak tři dny sušila střídavě doma v suchu a větrala venku ve stínu v průvanu. I když bylo peří dlouhým a nevhodným uložením zatuchlé, podařilo se dokonale toto odstranit. Nesnáším zatuchliny a můžu potvrdit, že nyní peří voní a krásně se na něm spí. Budu pokračovat stejným způsobem i nadále u dalších polštářů a peřiny.
Hana Čadová
Péřové přikrývky už doma nemáme. Vzpomínám, že maminka duchny měla, a když jsme se s peřinou přikryli tak to byla pěkná tíha. Svatebním darem jsem 2 dostala a za nějaký čas jsem deky zlikvidovala. Nevím, zda nyní se používá drané husí peří nebo stříhané, protože nyní máme deky s dutým vláknem.
Svatava Páleníková
Klasické péřové duchny máme dodnes na chalupě. Spím v nich dobře, ale je fakt, že oproti přikrývkám z mikrovláken jsou o mnoho těžší. Nevím, jaké jsou péřové peřiny v současné době, ale jak čtu, možná se vyplatí s tím něco udělat.
Zuzana Pivcová
Naše rodina si potrpěla na peřiny. Ve studeném a vhkém bytě však byly nepříjemně těžké a spala jsem pod nimi nerada. Sestra pak po letech všechny duchny prodala do výkupny peří. Před několika lety jsem si koupila péřový prošívaný kabát, nijak levný. Je pravda, že v zimě úžasně hřeje, ale neustále z něj leze peří, těmi ostrými brky ven. je to otravné, stále je tahat ven, a navíc těžko vysvětluji vtipálkům, že peří není mé vlastní. :-)
Jana Šenbergerová
Většinu života jsme spali pod prošívanými péřovými dekami a děti pod vlněnými. Alergická vnoučata spí pod dutým vláknem. Teď spíme střídavě pod peřím, vlnou nebo umělinou. :-) Každý z těch materiálů je jiný a má něco do sebe. Docela mě těší, že je peří opět "in". :-))

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...