Tenis je náročný sport

Tenis je náročný sport

8. 9. 2014

Na grandslamových turnajích sledujeme hru aktuálně nejlepších tenistů a tenistek. Je to výběr z mnoha miliónů hráčů tenisu na celém světě. Jen někteří se mohou plně věnovat tenisu jako profesi. Dříve se odlišovaly turnaje amatérů a profesionálů, ale rozdíl výdělků mezi hráči oficiálně placenými na turnajích a takzvanými pseudoamatéry (hráči podporovanými státy, ve kterých žili) se tak zmenšil, že kategorie amatérů byla zrušena v roce 1968. Stejně tak to proběhlo na olympijských hrách, kde byl dříve start profesionálů striktně zakázán.  Z toho důvodu se dnes uvádí u turnajů Grand Slamu navíc slůvko – OPEN, tedy otevřený turnaj pro všechny, včetně profesionálů. Australia Open, French Open, US Open.

Profesionálové již mohou soutěžit  s „amatéry“

Dříve profesionální tenisté měli vlastní soutěže a nesměli startovat třeba na Wimbledonu. Tenisovým mistrem světa profesionálů v roce 1925 byl například světoznámý Čech Karel Koželuh i jeho bratr Jan byl obdivován.  Bohužel nemohli startovat na dalších velkých turnajích amatérů v Melbourne, v Paříži  ani v New Yorku.

Když nebyl připuštěn do Wimbledonu nejlepší  tenista tehdejší  Jugoslávie  – Nikola Pilič, tak 81 profesionálních světových tenistů se tohoto turnaje v roce 1973 na protest nezúčastnila. Tehdy v malé konkurenci zvítězil  náš „stávkokaz “ Jan Kodeš, když porazil v prvním východoevropském  finále Alexandra Metreveliho ze Sovětského svazu..

Tenis rekreační  a vrcholový 

V minulosti byl tenis považován za sport vyšších vrstev v kapitalismu, a také proto nebyl dříve v lidově-demokratických a socialistických zemích jeho rozvoj příliš podporován.  Vzpomeňte si na Saturnina nebo na starší české filmy, kde hrál tenis tlustý  ředitel školy Theodor Pištěk. To je pochopitelně tenis pro rekreaci, kdy si pánové i dámy navzájem volně nahrávají, aby si vůbec zahráli. Mnozí hráči ale  i rekreační tenisová utkání prožívají soutěžně. Je ale komické, když hrají podřízení se svým nadřízeným ze zaměstnání a úmyslně prohrávají, aby ho nenaštvali.

Historie tenisu letem světem 

Pálkové hry podobné tenisu jsou v historii doloženy odedávna. Citace o tenisu z Wikipedie : Roku 1592 byla v Paříži zaznamenána pravidla francouzské hry paume.Angličan Walter Clopton Wingfield se nechal těmito pravidly inspirovat, aby si roku 1875 nechal patentovat hru zvanou tenis. V červenci roku 1877 se ve Wimbledonu konalo první mistrovství. 
Dříve se hrál tenis v dlouhých kalhotech u pánů a dlouhých sukních u žen. Viz fotogalerie. Dnes krátké sukýnky u tenistek jsou více méně jen pro formu a muži hrají také v krátkých kalhotech, aby jim nebránily v pohybu. Včera hrála Serena Williams v leopardím vzoru šatů s čelenkou a v botách americké firmy NIKE, které dělá reklamu za tučný honorář. Druhá finalistka Caroline Wozniacká propaguje německou firmu Adidas - jak oblečením, tak i sportovním obutím. Když se podíváte na kraje sítě na hlavním kurtu, tak tam objevíte trojcípé hvězdy loga firmy Mercedes a reklamu Mercedesu i na stěnách kolem hřiště - vedle mnoha dalších reklam přenášených televizí do mnoha států světa. Číňanka Peng měla logo Mrercedesu na dresu v semifinále US Open. Zadarmo to nebylo.

Mnoha dětem se tenis líbí 

Také řadě rodičů se líbí perspektiva potomka, který si může vydělat slušné peníze hraním tenisu. A tak rodiče investují značné částky do trenérů, kteří děti vedou od pěti i méně let. Platí nejen kvalitní obuv, oblečení a tenisové rakety, ale i cestování na zápasy do jiných měst včetně ubytování. Po prvních turnajích zjistí, že jejich dítě není tak pohybově talentované a nemá ani potřebnou psychologickou odolnost pro tenis. Někdo pokračuje i pak v tréniku dál, ale jiní odcházejí do jiných sportů nebo úplně skončí.

Zbývající odolnější jedinci trénují další roky a v systémech žákovských a dorosteneckých turnajů se zdokonalují a vykovávají si své tenisové ostruhy. Některých si všimnou sponzoři a tréninková střediska jako například u nás v Prostějově. Ti pak platí špičkové trenéry a vybavení včetně cest na turnaje do zahraničí, ale ve smlouvách mají zakotveno, kolik procent z výdělků v budoucnosti budou jejich svěřenci odevzdávat za léta tenisové "výchovy".

Tak vyrostli třeba Tomáš Berdych, Petra Kvitová, Lucie Šafářová nebo Radek Štěpánek. Nyní na US Open vyhrála v 16-ti letech Marie Bouzková, ale rodiče a sponzoři jí platili pobyt v tenisové akademii na Floridě, kde se školila i mladá Kanaďanka Eugenie Bouchardová a mnozí další úspěšní tenisté. Úspěch nepadá jen tak zdarma z nebe.

Mimořádné nároky na tenisty

Úspěšní světoví tenisté mají celou řadu vlastností, které rekreační tenisté nemají a někteří by je nezískali ani po dlouhodobém tréninku. Výhodou pro podání je vysoká postava. Chorvat Čilič má 198 cm a náš Berdych 196 cm. Japonec Nišhikori má sice jen 178 cm, ale je velmi mrštný, rychlý a obratný. To někteří obři jako Američan John Isner má 206 centimetrů a dělové podání, ale chybí mu  na kurtu rychlost a obratnost menších hráčů. John Isner vyhrál ve Wimbledonu  2010 nejdelší tenisový zápas historie 11 hodin a 5 minut s Francouzem Mahutem. Naštěstí tak dlouhé zápasy se hrají zcela výjimečně. Vyžadují však vynikající fyzickou kondici, vytrvalost  a psychickou odolnost. Ne každý hráč ji má. 

Bohužel hrají často hráči tenis mimo sportovní haly na otevřených kurtech kam svítí slunce a dochází někdy až k nelidským podmínkám pro hru. Například nyní je na US Open 2014 - 32°C ve stínu a na kurtu je hodně přes 50°C. Proto se o přestávkách hráči schlazují ledem a schovávají se pod slunečníky. Připadá mi to někdy jak starověké gladiátorské boje v římském Koloseu - nelítostné a v těžkých podmínkách.

Nutná vytrvalost v soustředěnosti

Jedna poznámka na závěr: sprinteři na 100 metrů se musí maximálně soustředit na start závodu. Většinou to bývá jen jednou, nebo výjímečně vícekrát, když soupeři zkazí start. Ale tenisté během zápasu se musí soustředit minimálně 60x se stejným soustředěním na podání soupeře, které vyšle míček rychlostí přes 180 km/hodinu to je 50 m/sekundu. Při délce kurtu 23,77 metru je u vás míček za kratší dobu než půl sekundy. Když někteří hráči jako Marin Čilič podávají rychlostí nad 200 km/h, tak protihráči ani nestačí zareagovat a za míčkem se jen ohlédnou.

Nechme se překvapit jak se ubrání o 20 centimetrů menší japonský tenista Nišhikori proti síle úderů vysokého Chorvata. Ale i malý David v historii porazil Goliáše a Kei Nišhikori vede ve vzájemných utkánách 5:2. Asi to bude vyrovnané a setů bude možná více než 3. Japonec je zvyklý na velká vedra z domova, kde bývá v létě přes 40°C. Jsem zvědavý jak nám vyjde tipovačka a kdo bude ve večerním horku vítězem ve finále mužů.

tenis
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Karel Janovský
Hezký článek o tenise! Docela Vás, jako sportovní fanda a stále aktivní sportovec, chápu. Mám však několik ale. Sprinter nemůže svůj pokažený start nijak napravit, leda až v příštím závodě a jsou sporty, kde se záívodník musí soustředit třeba i 120x za zápas a odehraje i 2 zápasy za den. A třeba takový horolezec se musí soustředit na každý krok a těch je několikrá víc než jen 60 a chybu někdy nemůže napravit už nikdy! Nepíši to proto, že bych chtěl snižovat výkony tenistů! Vážím si každého, kdo dělá aktivně sport či ho nějak popularizuje mezi lidmi a zejména mezi mládeží. Chci jen ukázat, že každá činnost, kterou člověk nějak vyplňuje potřeby společnosti je velice záslužná a tak jako ze šikovného zámečníka asi neuděláte výborného houslistu, tak asi těžko z výborného tenisty bude stejně výborný tyčkař! Jediné co mi vadí je to, že mnozí z těchto úspěšných sportovců odmítají přispívat třeba na naše důchody či na opravu našich silnic a hledají různé kličky, jak se těmto společenským povinnostem vyhnout.
Jana Šenbergerová
Děkujeme za gratulaci.Tentokrát byl můj partner v obraze, protože ho tenis zajímá, i když ho nikdy nehrál. Také nám vadilo, že nebylo vidět, co kdo tipoval. Své tipy si zapisoval, aby měl přehled.
Miroslav Štorch
Zdravím všechny fandy tenisu. V Chorvatsku se pochopitelně celkem dost slavilo vítězství Čiliče, i když je rodák z Bosny a Hercegoviny ze světově známého poutního městečka Medžugorje. Dostal chorvatské občanství a reprezentuje Chorvatsko. V televizi ukazovali přímý přenos jak se v jeho rodišti v noci hlasitě oslavovalo s vínem a rakijí po skončení utkání. Chorvat byl jasně lepší a důraznější. Nishikori byl nedávno zraněný a nehrál naštěstí ani v utkání s českým týmem v Davis Cupu na jaře. Partner paní Šenbergerové zvítězil v tipovačce asi zase systémem, který používal i na mistrovství světa v kopané. Na jedno utkání různé varianty- výhra 3:0 a současně tipovat počet setů v utkání 4. To je rozložení rizika tipů. Něco třeba vyjde :-) Gratuluji k vítězství, i když nebylo vidět po utkáních co kdo tipoval - jako na MS v kopané 2014. Tip na nulový počet tiebreaků opět nefungoval, tak už by to chtělo opravit. To píšu jako konstruktivní kritiku - nikoliv jako záminku ke kritice bodování :-) Lend kdysi údajně řekl : Tenis se sice hraje raketou, ale z 80 % ale hlavou. V tom má pravdu.
Miroslav Štorch
Díky za pozitivní komentáře. Redakce mi sice článek poněkud zkrátila, ale bylo to pro dobro věci, protože by byl příliš rozvleklý a pro ne-fanoušky nezajímavý. Trénoval jsem externě začátečníky tenisu ve věku 10-12 let jen jako zájmový kroužek při jedné škole a přihlásilo se jich v září na začátku školního roku 26. Když zjistili, že je to dost náročné trefit správně míček, tak po dvou měsících chodila na tréninky jen polovina a to měli zájmová kroužek zdarma.V prosinci jich chodilo už jen 8 což bylo výhodné na tenis do tělocvičny, kde bylo málo místa na hru. Na konci školního roku zůstalo z původních 26-ti zájemců jen 8 vytrvalých, 4 neměli pohybové předpoklady - obezita, špatná koordinace atp. Ale hráli rádi. Zbývající 4 měli pohybové schopnosti výborné, ale jen 2 měli herní inteligenci a schopnost předvídat hru. Bohužel oba měli malé rodiče a perspektivu malého vzrůstu. Po letech jsem je potkal a hrají tenis rekreačně rádi stále. Trénoval jsem je tři roky. Rád na to vzpomínám. Každý rok se nabralo hodně dětí, a pak zůstala tak čtvrtina. Tenis je náročný nejen časově, ale i mentálně.
Jaroslav Chudáček
Pěkný, vyvážený článek.
Hana Šorejsová
Moc prima článek. Díky ! Nás tenistů v pokročilém věku, je zřejmě málo. Ale fandíme poctivě ! A dobře víme, jak to bývalo. Pan Miroslav Štorch dobře zná ze skutečnosti a své profese. Já tedy fandím "Samuraji Nishikorimu" byl by první Asiat, co by vyhrál grandslam. Už za 2 hodiny - Flushing Meadows !

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.