I senior může nahlédnout do světa umělé inteligence

O umělé inteligenci se v poslední době hodně mluví a píše. Proč právě teď, když počátky umělé inteligence spadají již do poloviny minulého století?

Vladislava Dejmková

Květovaná sukně, světlá halenka. Nuda nebo věčná, vkusná klasika?

Lehká sukně s nějakým potiskem. Nejčastěji s květinovým vzorem. To je velmi častý kus oblečení, který ženy volí, když začnou teplé dny. Někdy je výsledkem nudný outfit, který přidává roky. Jindy naopak krásná kombinace.

Vratislava Hofmanová, redakce

Májová vzpomínka

Teta Dalecká naší pokrevní tetou nebyla, ale říkali jsme jí tak. Do naší široké rozvětvené svinčanské (odvozeno od názvu vesnice!) rodiny plnohodnotně patřila. Navíc se neskutečně líbila mému tátovi. Sice byla starší než on, ale to jeho obdiv nezastavilo.

Šárka Bayerová

Kremrole

Cukrárna ve Velkých Losinách, myslím tu u zámku, je boží. Z dálky vítá vůní čokolády. Na pultě různé druhy pralinek, ve skleněné vitríně zákusky. Některé znám, s ostatními se postupně seznámím.

Vlastimila Kosorínová

Konflikt na Lavičce se odehraje na Letní scéně Ungeltu

Letní scéna Divadla Ungelt otevře 19. května své brány! O pár dní později - 24. května - se na Novém Světě poprvé rozhoří bizarní mezigenerační konflikt v komedii Lavička.

Redakce

Nová témata literárních soutěží

Nová témata literárních soutěží

FEJETON: O Nanynce, Pepíčkovi, košíčku a lupení

Z oken mateřské školky zní perličky dětských sopránků s doprovodem klavíru paní učitelky. Je to fajn, dokonce se na moment zastavím, abych si užil něžnou vehemenci, s níž mrňousci pějí o Nanynce, co šla do zelí.

Tomáš Polák

Jaro v blízkosti zámků

Mám ráda procházky v zámeckých zahradách a parcích. Vyhledávám ty, kde převládají vzrostlé stromy, zelené plochy s lučními květy a osázených záhonů není mnoho. Na začátku letošního jara jsem obdivovala probouzení přírody ze zimního spánku v blízkosti pěti zámků.

Anna Čípová

Buchty s tvarohem

Ačkoliv je malý a otylý, přitahuje ji. Je totiž neskutečně chytrý a pro ni je inteligence u mužů na prvním místě. Usilovně přemýšlí, jak jej zaujmout. Chce to taktiku, musí to navléknout tak, aby si myslel, že on sám je lovec a ne lovná zvěř.

Jarka Jendrisková

Válečné útržky z velkého města i malé vesnice

Každé léto trávíme na chalupě u babičky a dědy. V horkých letních dnech často sedáváme ve stínu pod velikým, letitým ořechem a povídáme si o všem možném, o svých zážitcích, nápadech, vzpomínkách i představách a občas také babička a děda porovnávají dnešní dobu s dobou, kdy byli mladí.

Marta Hrušková

Kromě zdraví je pro seniora důležitý i cíl

Na našich webových stránkách se objevují články toho typu, jakoby seniory do aktivity někdo nutil. Musíš sportovat, hýbat se a tak dál. Oni se přece nadřeli a chtějí jen odpočívat. Já to přeložím. Podle mě asi jen ležet a válet se. Do aktivního života nikdo ani já nemůžeme nikoho nutit.

Jindřich Berka

Zpomalení neznamená selhání. Není třeba stále lézt na vrchol

Zpomalení neznamená selhání. Není třeba stále lézt na vrchol

Chlapec, dva muži a jedna žena s urologickými problémy

Zmrzlí! Kdo by se jich nebál. Především jsou postrachem zahrádkářů. U nás je známe jako muže, ale jeden z nich zemřel ještě jako klučina...

Šárka Bayerová

Ikonická stavba obchodního domu Máj slaví 50. výročí svého otevření

Pražský obchodní dům Máj, který je pro Čechy synonymem počátků nakupování „pod jednou střechou“, slaví 50 let od svého otevření. I po půlstoletí zůstává dům, kolem kterého procházely dějiny, jedním z nejvýznamnějších reprezentantů progresivní architektury 60. a 70. let v českých zemích.

Redakce

Křečové žíly trápí ženy i muže. Prevencí je žilní gymnastika

Křečové žíly neboli varixy trápí až 40 procent žen a 20 procent mužů. Z 90 procent jsou dědičné, objevit se ale mohou v souvislosti s hormonálními změnami, špatným životním stylem nebo věkem. Existuje několik rad, jak křečovým žílám předcházet. Mezi méně známé patří žilní gymnastika.

Redakce

Na pravou míru: Reakce ČSSZ na informace zveřejněné veřejným ochráncem práv

V posledních dnech se ve veřejném prostoru objevují informace, které mohou vyvolávat dojem, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v minulosti postupovala nesprávně při výpočtu důchodů klientů, kteří kromě ČR pracovali též v jiných členských státech EU.

Redakce

Moji (pra)rodiče vyprávějí: Vyvzdorovaný sňatek

Naše babička měla jednu celoživotní kamarádku Hanku. Vlastně dvě. Ještě její sestru Blážu. Hanka a Bláža bydlely spolu s dalšími čtyřmi sourozenci v prostorné vile s rozlehlou zahradou v Plzni. Hanka zůstala v Plzni a Bláža žila v Praze.

Michaela Přibová

Z komína Sixtínské kaple vystoupal bílý dým. Novým papežem byl zvolen Robert Previs Prevost. Zvolil si jméno Lev XIV.

Třikrát černý, počtvrté kouř bílý. Kardinálové ve čtvrté volbě zvolili novou hlavu římskokatolické církve. Novým papežem se stal americký kardinál Robert Previs Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV.

Redakce

Zemřel charismatický herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel herec Jiří Bartoška. Podlehl zhoubné nemoci, s níž bojoval dlouhých jedenáct let. O hercově úmrtí informovala mluvčí Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, jehož byl Bartoška prezidentem.

Redakce

Kdo má pocit, že je užitečný, prožívá většinou ve stáří lepší život

Kdo má pocit, že je užitečný, prožívá většinou ve stáří lepší život

Osobní i intimní střípky z války

Je tomu 80 let, co skončila válka. Něco, co si - naštěstí - na vlastní kůži nedokáže má generace představit. A to ani ve snu. V posledních letech je to vzpomínání a připomínání jaksi mrazivější.

Renata Pospiechová

Člověk je zapomenut pouze tehdy, je-li zapomenuto jeho jméno

Kdykoliv v nějakém městě objevím stolpersteine, neboli „kameny zmizelých“, postojím u nich s dojetím a úctou, a přemýšlím nad osudy zemřelých.

Daniela Lender Chaloupková

Na skok do Polska aneb Beskyde, Beskyde kdo po tobě ide?

Beskydy už máme prochozené křížem krážem, ale Slezské Beskydy, to byl pro nás zatím nepopsaný list. Když vedoucí našeho "turisťáku" zorganizovali na 26. duben jednodenní zájezd do Polska, nezaváhali jsme ani minutu.

Marie Měchurová

První letošní literární soutěže jsou tady. Zapojíte se do nich také?

První letošní literární soutěže jsou tady. Zapojíte se do nich také?

Dentes Praelacteales aneb Ze zubárny do "Země skřítků"

Někdo klepe. Odkládám sklíčko s nachystanou a ještě nerozmíchanou kupičkou zubního cementu a otevírám dveře.

Iva Bendová

Střípky života a času

O čase jsem už napsal ve svých předcházejících knihách docela dost. Škoda, že člověk nemůže někdy čas na chvíli zastavit, aby si vychutnal jeho momentální hodnotu.

Jan Zelenka

Jak jsem odchoval dvě holoubata

V mládí moje nejstrašnější představa důchodce byl pán sedící v parku na lavičce krmící holuby. V současném důchodovém věku mne nic podobného vůbec nenapadlo. Ale… Letos na začátku března přišla velká zkouška.

Dušan Brabec

Óda na dalamánek

My, starší ročníky, si ještě pořád pamatujeme, jak úžasné bývaly. Křupavé, voňavé a ručně stočené do takového dlouhého maxirohlíku. Jenže dalamánky mého dětství a dnešní prapodivné šišaté gumáky jsou naprosto nesrovnatelné.

Šárka Bayerová

Padají, lámou se, řídnou. Problémy s vlasy bývají ve vyšším věku časté

Nespokojenost s vlasy někdy v životě řešil téměř každý. Málokdo je má kvalitní tak, aby byl spokojen. A mnohdy ti, kteří je kvalitní mají, stejně spokojení nejsou. Kdo má rovné, chce vlnité, komu se kroutí, upravuje je žehličkou.

Vratislava Hofmanová, redakce

Věková diskriminace na vlastní kůži

Připravoval jsem se na důchod. Chtěl jsem ještě být užitečný. Byl jsem v kondici a doma se mi válet nechtělo. Má represivní práce nebyla pro kontrolované osoby příjemná. Stát, ale musí své občany ochránit. Vyberu si naopak nějakou pomáhající profesi. „Budu pomáhat lidem.“

Jindřich Berka

Doopravdy drsná historie o pašování a taky o exkrementech

Kamarádka Miluška je strašně odvážná. A taky strašně obětavá. Dcera Milušky se provdala do ciziny. V té daleké cizině mají fakt všechno. Všechno, jenom ne obyčejnou českou dětskou krupičku.

Zuzana Zajícová

Kůzle a šumák v mém životě

Na začátek článku se dávají co nejkrásnější fotky. Takovou nemám – a přesto pro mne má sílu, neboť tohle je místo, kde stával náš dům.

Oldřich Čepelka

FEJETON: Kterak okořenit dotazník

Máme mimořádnou schůzi. Telefonicky ji svolal Pepa, že prej potřebuje poradit v zapeklité záležitosti a že to velmi spěchá. Oč jde se prej dozvíme na místě. Než zavěsil jen smutně naznačil: „Zařehtal na mě ouřední šiml a já to nezvládám.“

Tomáš Polák

Obhájí Česko zlato na mistrovství světa v hokeji? Tipněte si!

Na loňském hokejovém šampionátu v Praze získali čeští hokejisté zlatou medaili. Jak se jim bude dařit ve švédském Stockholmu a dánském Herningu, kde se letošní mistrovství světa koná? Uvidíme. Šampionát startuje v pátek 9. května.

Redakce

Máj

Máj je memoár z mé prvotiny  Láska podle Párala, která vyšla v říjnu 2024 v nakladatelství ČAS a pamětníci se v ní mohou se mnou vrátit do hořkosladkého mládí v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století.

Jarka Jendrisková

Nejslavnější hasič

Vždycky ho poznáte podle vědra. Na některých sochách a skoro na všech obrazech z něj lije vodu na plameny. Je patronem hasičů, hrnčířů, kovářů, kominíků, sládků, bednářů, zedníků, proti suchu, ohni, povodním a neúrodě.

Šárka Bayerová

Magdalena Dobromila Rettigová byla nejen autorkou kuchařek, ale také matkou obdivované pěvkyně

Letošek můžeme nazvat rokem Magdaleny Dobromily Rettigové, protože si připomínáme 240 let od jejího narození a rovněž 180 let od jejího úmrtí. Byla to inspirativní, vtipná a energická dáma, kterou moc ráda představuji nejen na svých besedách, ale také jsem jí věnovala kapitolu ve své první knize. 

Martina Bittnerová

Litomyšl, lázně ducha, paráda, noblesa a nekonečná řada úsměvů

V Litomyšli nepramení léčebný pramen ani netryská blahodárné vřídlo, ale pro lázně ducha to neni podmínkou. Jako terapie je předepsán úsměv, dobrá nálada a veselá zábava, což nestojí ani kačku. Ani na vstupní prohlídku nemusíte.

Jaromír Šiša

Karma nebo náhoda?

Standa byl pohledný mladík. Vyučil se dobrému řemeslu, děvčata se kolem něj jenom točila. Tak se stalo, že se ještě před vojnou oženil a již jako vojín základní služby se stal hrdým otcem.

Daniela Lender Chaloupková

Děda na kolobrndě Břetislav Snášel: Důchodem život nekončí, pohyb je život

Před pěti lety začal jezdit na koloběžce. Najel už přes 9 000 kilometrů. Nyní se vydává na pouť z Polských Sopot k italskému jezeru Lago di Garda. Je mu 73 let a říká si Děda na kolobrndě.

Jan Raška

Pryč z monarchie!

Rok 1848 byl ve střední Evropě rokem velkých změn a rovněž nepokojů, které zachvátily Vídeň, Budapešť, Prahu i další místa habsburské monarchie.

Martin Nekola

Husa a čepice

Ten rohový jednoposchoďový činžák s červenohnědou omítkou a ornamenty na římsách stál na klidném předměstí Českých Budějovic. Navzdory předjaří válečného roku 1945 v něm vládla mírumilovná atmosféra.

Miroslava Schusterová

To musíš, to nesmíš! Život podle pouček střídá jiný trend

Rady, doporučení, poučky. Z knih, ze sociálních sítí, z časopisů a rozličných webů se na nás léta valí nejrůznější doporučení. Jak jíst, jak cvičit, co si myslet, co říkat v různých situacích, jak dýchat,  jak zacházet s emocemi…. Kdo je z nich už unaven a znechucen vyznává opačný životní styl – uprdelismus.

Vratislava Hofmanová, redakce

Nastal čas na výlety

Jaro je tu a s ním velká chuť putovat. Tedy dokud nebudou tropy, jako tomu je bohužel v posledních letech stále. Není téměř žádné jaro, ale rovnou léto.

Eva Krausová

Tenkrát ve Studnicích u Hlinska

Naše maminka nám často vyprávěla, jak jako malá jezdívala do rodného kraje své maminky a tatínka, tedy naší babičky a dědečka. Babička se narodila v Jasném Poli a dědeček ve Studnici, blízko Hlinska v Čechách. Pak se přestěhovali do Prahy a vzpomínky zůstaly jen ve vyprávěních.

Ami Zahradníčková

Podvazky, punčochy, punčocháče, a taky podprsenky

Být krásnou a žádoucí, to dá někdy po čertech práci. Když jsem byla malá, dost mě děsilo, že budu muset nosit punčochy a podprsenku. Zavánělo mi to středověkou mučírnou.

Zuzana Zajícová

Dostal jsem pozvánku na kosení luk

Dostal jsem pozvánku. Kam? Do Bílých Karpat. Tam, kde kvetou na loukách nádherné orchideje. Co tam budeme dělat? Kosit louky. Bělokarpatské louky jsou pokladem. Jsou oázou života.

Jindřich Berka

Holčička

Stojím na zastávce autobusu, je všední pracovní odpoledne, lidí plno, autobus nejede a nejede. Maminka s asi pětiletou holčičkou stojí vedle mě.Holčička se zjevně nudí a neví roupama coby. Nechce nabízený banán, nechce pít, nechce pusu od mámy, ani pusu od plyšového medvěda.

Iveta Tomčíková

Superdávka zacílí pomoc na potřebné a zabrání zneužívání systému

Systém dávek státní sociální podpory se po třiceti letech dočká modernizace. V současnosti vyplácí stát lidem přídavky na děti, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Každá z dávek má své podmínky a svůj formulář.

Redakce

FEJETON: Homo Turisticus

Zeptejte se lidí, co by nejradši udělali, kdyby měli dost peněz, a určitě vám většina z nich řekne, že by hlavně chtěli cestovat. Po krásných, tajemných a zajímavých místech světa. No, proč ne, poznávání jak to chodí v cizích krajích je bezesporu činností ušlechtilou.

Tomáš Polák

Kamenice slovem i obrazem

Česká Kamenice, přesněji řečeno. A Českou Kamenicí protéká řeka Kamenice. Je to trochu kraj na okraji, stále je tam znát to neblahé dědictví nezájmu o rozvoj. Ale jsou tam fajn lidi, a pěkná místa, a zajímavé věci... 

Mirek Hahn

Z vyprávění našich rodičů: Třináctá komnata mého tatínka

Narodila jsem se v posledních měsících války, v tehdy zvaném Protektorátu Čech a Moravy, v malém městečku na Kolínsku. Moji rodiče už nebyli nejmladší – mamince bylo 35 let a tatínkovi dokonce 45 let. Oba měli za sebou jiná manželství, tatínek byl už tehdy 2x vdovcem.

Zdenka Jírová

Kdo se bojí klasiky: čtenářské resty

Nevím, jak Vy, ale já s sebou celý život vláčím čtenářské resty. Příliš mě netrápí, že jsem nečetla všechny knihy typu: "Krvavé lázně, Ženy na kousky, Kosti na prodej, Mrtvoly v úplňku," apod., ale mezery v klasice, ty mě umí potrápit. 

Jarka Jendrisková

První výšlap roku 2025 na Říp

Památnou horu Říp vidím denně. S největší pravděpodobností ji uvidím, i kdybych ji vidět nechtěla. To se však ještě nikdy nestalo. Vidím ji mezi paneláky, jakmile vyjdu z domu. Vidím ji, když vyjdu za město, vidím ji z téměř každého místa, ať se vrtnu kterýmkoli směrem. Vidím ji zblízka i z dáli.

Alena Tollarová

Šaty dělaj člověka?

K autobusu zdáli přibíhala schvácená starší paní s kufrem. Mezi nádechy tiše lamentovala, proč se tak zbytečně vracela.

Iva Bendová

WéCé a já

Chodime tak všichni. Někdy hloubám, proč se mi tam občas dějí záhady. Přijde mi, že ona mista mají jistou magii. Jak jinak si vysvětlit události, které se tam dějí?

Šárka Bayerová

Malý velký muž Karel Kryl

O Velikonocích skončila v domě U Zlatého prstenu na Starém Městě v Praze pětiměsíční výstava „Ahoj občani!“, věnovaná Karlu Krylovi.

Daniela Lender Chaloupková

Pákistán v dubnu 2025 – oslnivě krásné zahrady, nesmírně přátelští lidé, zemětřesení a nejpálivější jídlo na světě

Takový chaos a dav čekající na přílety na letišti, který jsme viděli v Láhauru, překonal všechno, co jsme dosud zažili. Již při vyzvedávání zavazadla panoval naprostý zmatek, u karuselu nebylo k hnutí. Konečně jsme se ocitli venku.

Helena Přibilová

Marta (73 let): Vdovy si mají pomáhat. Ale já už tomu nevěřím

Když jsem přišla před třemi lety o manžela, kontaktovala mě kamarádka z mládí. Psala, že také ovdověla. Začaly jsme se vídat. Jenže to, co mi mělo přinést do života radost a vzpruhu, mě nakonec ještě víc srazilo na kolena.

Redakce

Pokud se obáváte nákazy hepatitidou A, dojděte si raději na testy

Žloutenka typu A se šíří neobvykle rychle. Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje, aby lidé dbali zvýšené bezpečnosti. K přenosu onemocnění může dojít i z klik v obchodech nebo madel v MHD.

Redakce

Musím toho druhého brát jaký je?

Můžu, ale i nemusím. Každý se snažíme vybrat partnera, který nám vyhovuje a imponuje. Mladé dívky a ženy musí do výběru ještě zakomponovat, zda potenciální otec jejích dětí je již zralý na tuto roli. Jestliže se dokáže postarat o rodinu, je spolehlivý a odpovědný.

Jindřich Berka

Lidé zasažení silnými bouřkami na Olomoucku mohou získat mimořádnou okamžitou pomoc

Silné bouřky spojené s přívalovými dešti, které ve čtvrtek večer zasáhly Olomoucký kraj, způsobily problémy v řadě obcí. Pomoci při řešení následků bouří je připraven i Úřad práce ČR.

Redakce

Svatý Jiří k létu míří. A taky vylézají hadi a štíři!

Naše máma vždycky říkala, že i když je sebekrásnější počasí, před sv. Jiřím se nemá venku sedat na holou zem. Ba ani na deku ne. Že prý je ještě země jedovatá. Trvala na tom natolik vehementně, že teď mladší generaci obdobně poučuji i já. 

Šárka Bayerová

Procházka historickým centrem Norimberku

Norimberk (německy Nürnberg) je po Mnichově druhé největší město v Bavorsku. Mnohým lidem se při vyslovení jeho názvu vybaví hlavně neblahá role, kterou město sehrálo za 2. světové války, a poválečné procesy s nacistickými zločinci.

Martina Růžičková

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 20. týden

Čeští hokejisté obhajují na světovém šampionátu zlato. Téma tohoto týdne je jasné: hokej!

AKTUÁLNÍ ANKETA

Co vás nejvíce "nabíjí"?

Výlet do jarní přírody

21%

Setkání s přáteli

20%

Kontakt s rodinou

21%

Knihy

19%

Vitamíny

19%