Slunce může ovlivnit účinek některých léků a léčivých krémů, varují lékaři. Nežádoucí reakce hrozí u léků na poruchy srdečního rytmu, podporu močení, snížení teploty či bolest. Vysoké riziko je u antibiotik. Puchýře vznikají po opalování na kůži natřené gelem na bolesti kloubů, tzv. antirevmaticích. Lékárníci při výdeji na to upozorňují, pokud ale lidé užijí přípravek z domácích zásob, na dřívější poučení už dávno nemyslí.
Nepříznivou reakci na slunce mohou vyvolat i parfémy obsažené v krémech a kosmetice, nejčastěji bergamotový olej. Objevit se může i po přípravcích s třezalkou, po citrusech, celeru či fících.
Na formě užívaného léčivého přípravku nezáleží, pacient ho může brát v tabletách, injekčně či ho nanášet na kůži jako mast, krém nebo gel. V kombinaci s lékem vytváří UV záření v kůži látky, které ji poškodí nebo vyvolají nežádoucí reakci, tzv. fototoxickou či fotoalergickou.
Kožní lékařka Veronika Myjavcová doporučuje, aby pacient užil vždy jen takové množství léčiva, které odpovídá velikosti ošetřované plochy. Měl by ošetřit krémem jen postiženou oblast a pak si důkladně umýt ruce mýdlem. Natřené místo musí chránit před sluncem během léčby a pak alespoň dva týdny po jejím skončení. Stejné omezení platí pro ty, kdo chodí do solária.
Lékový ústav radí chránit natíraná místa během léčby a dva týdny po ní volným oděvem. Nesmějí tedy být překryta těsným a neprodyšným obvazem. Pokud se objeví zarudnutí, pupínky, puchýřky a další kožní změny, je nutno léčbu hned ukončit, při výraznějších obtížích navštívit lékaře.
Oděv obvykle část UV záření propouští, proto je vhodné kůži i pod ním natřít krémem s UV filtrem s vysokým ochranným faktorem. Ochranný krém se nanáší krátce po aplikaci místního protizánětlivého léčiva, přibližně půl hodiny před plánovaným sluněním.