Domácnosti napojené na centrální dálkové vytápění budou muset počítat se zdražením tepla. Teplárny od příštího roku promítnou do konečných cen pro spotřebitele nákupy takzvaných emisních povolenek, vyšší daň z přidané hodnoty (DPH) a zřejmě i dražší uhlí. Lidem tak vzrostou náklady za teplo v závislosti na regionu o stovky korun za rok.
Emisní povolenky musí teplárny od příštího roku nakupovat jako kompenzaci za vypouštění škodlivých plynů do ovzduší. Aby však tento náklad pro výrobce tepla nebyl příliš dramatický, dostanou teplárny v roce 2013 ještě většinu povolenek bezplatně. Postupně se však počet bezplatných povolenek bude snižovat. „Dopad bude významnější u tepláren spalujících uhlí, jehož spalování je spojeno s vyššími emisemi oxidu uhličitého než v případě zemního plynu,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.
Na ceny tepla v příštím roce bude mít vliv také vyšší sazba DPH. Měla by se zvýšit ze současných 14 na 15 procent, záleží však, jestli poslanci návrh schválí. Významnou položkou budou také stoupající ceny uhlí – největší těžaři, především skupina Czech Coal, požadují razantní nárůst.
Teplárny zahájily topnou sezonu v minulém týdnu, kdy průměrné denní teploty začaly klesat pod 13 stupňů Celsia. Spotřeba tepla se letos podle Teplárenského sdružení proti loňskému roku zvýšila o zhruba osm procent. „Silné mrazy v únoru se výrazně v letošní spotřebě neprojevily, v podstatě jen vyrovnaly propad z teplého ledna. Ani chladnější počasí v závěru května odběry významně neovlivnilo,“ uvedlo sdružení.
Počet tuzemských domácností, které využívají dálkové dodávky tepla z tepláren na uhlí, činí zhruba 1,5 milionu. Ceny dodávek jim rostou v posledních letech pravidelně o stovky korun ročně. Zhruba stejný počet domácností topí plynem. Ten zdražil výrazně v loňském roce, letos jsou zatím ceny povětšinou stabilní. Elektřinu využívá k topení asi 300 tisíc domácností. V posledních letech roste počet domácností topících dřevem, kterých je také zhruba 300 tisíc. Naopak klesá počet lidí topících kamny na uhlí.