Zabiják koronavirus. Zemřel skladatel a hudebník Ladislav Štaidl. Kdo také onemocněl a koho nemoc přemohla?
Ilustrační foto: pixabay.com

Zabiják koronavirus. Zemřel skladatel a hudebník Ladislav Štaidl. Kdo také onemocněl a koho nemoc přemohla?

31. 1. 2021

Dnes ráno zemřel na komplikace spojené s koronavirem skladatel a hudebník Ladislav Štaidl. Bylo mu 75 let. Do nemocnice ho rodina kvůli horšícímu se stavu nechala převézt ve čtvrtek 7. ledna. Štaidl během své kariéry spolupracoval s Karlem Gottem či kapelou Olympic. 

Je tomu právě rok, kdy Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila stav nouze kvůli šíření koronaviru SARS-CoV-2. V tu dobu již bylo ve dvanácti zemích světa nakaženo 8 200 lidí. A první případy nakažení zaznamenaly i evropské země - Německo, Itálie, Velká Británie, Švédsko a Rusko.

Během jednoho roku se ve světě nakazilo přes 102 milionů lidí a nemoc si vyžádala více než 2,2 milionu obětí, nejvíce pak ve Spojených státech amerických (437 000 obětí), v Brazílii (223 000) a Indii (154 000).

Koronavirem se nakazily stovky známých osobností. V nemocnici skončili například bývalý americký prezident Donald Trump, britský premiér Boris Johnson či ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. S nemocí bojoval napříkald i Charles, prind z Walesu.

Celá řada osobností nemoci podlehla. Patří k ním třeba legendární americký moderátor Larry King, který byl hospitalzován v jedné z losangeleských nemocnic začátkem ledna a nemoci podlehl 23. ledna ve svých 87 letech. Loni v říjnu zemřel na komplikace spojené s nemocí covid-19 jeden z nejslavnějších světových módních návrhářů Japonec Kenzó Takada, kterému bylo 81 let. V 94 letech zemřel po onemocnění koronavirem také bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing. Nemoci podlehli i americký herec Mark Blum, jazzová legenda a fenomenální pianista Ellis Marsalis, americký jazzový trumpetista Wallace Roney či americký herec Nick Cordero, který zemřel v pouhých 41 letech.

Slavní Češi s koronavirem
Koronavirus poznala na vlastní kůži také řada českých osobností z oblasti kultury či sportu. S nemocí se potýkal například fotbalový internacionál Ladislav Vízek, zpěvačka Lucie Bílá, herečka Simona Stašová či herci Václav Kopta a Petr Čtvrtniček. Poslední dva zmiňovaní přitom prožili těžší průběh nemoci, kdy více než týden bojovali s vysokými horečkami. Petr Čtvrtníček nakonec skončil s covidem-19 v nemocnici. Hospitalizaci si vyžádal průběh nemoci také u zpěvačky Hany Zagorové, rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy či arcibiskupa Jana Graubnera.

Podlehli koronaviru
Nemoc covid-19 si v České republice již vyžádala celkem více než 16 200 obětí. Mezi nimi jsou i známá jména. Dnes nemoci podlehl dlouholetý spoluprcovník Karla Gotta, skladatel a hudebník Ladislav Štaidl.  Na komplikace spojené s nemocí covid-19 zemřel jeden z nejznámějších českých režisérů František Filip. Po nákaze koronavirem zemřel také další vynikající režisér Jiří Menzel. A do hereckého nebe odešla po obnemocnění také herečka Jana Andresíková. Ve věku 68 let podlehl nemoci významný český ekonom a profesor Univerzity Karlovy Michal Mejstřík. Vir zkomplikoval i vážnou nemoc hudebníkovi Davidu Stypkovi, který zemřel v pouhých 41 letech. A poslední známou osobností, která podlehla covidu-19, je bývalý prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Bylo mu 58 let.

Asi největší tragédii pak způsobil koronavirus v rodině zpěvačky Věry Martinové. Kromě tetičky, sestřenice a bratrance zemřeli po onemocnění covidem-19 i její rodiče. 

Jak porazit koronavirus? Očkováním
Jedinou možnou cestou, jak epidemii nového koronaviru zastavit, je nyní už jedn očkování. Podle odborníků je potřeba, aby očkováním prošlo zhruba 70 procent lidí starších pětašedesáti let. Ochrana této nejohroženější skupiny obyvatel totiž znamená především uvolnění kapacit intenzivní péče v nemocnicích, které kvůli pandemii musely odložit ostatní zdravotnické výkony.

Dosud bylo v České repulice naočkováno zhruba 220 000 lidí, zejména dravotnického personálu a dále osob ve věku nad osmdesát let.

koronavirus očkování zdraví
Hodnocení:
(4.6 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit


Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
OLYMPIJSKÁ TIPOVAČKA 2026

PRAVIDLA SOUTĚŽE:

Tipovací soutěže se může zúčastnit každý registrovaný čtenář (registrovat se můžete zde), který bude soutěžit pod svým jménem, anonymní profily (přezdívky) či vícečetné profily nejsou přípustné. Rovněž není přípustné, aby z jedné I.P. adresy soutěžilo více soutěžících (to platí i pro rodinné příslušníky). Soutěžící odpovídají na redakcí vypsané tipovací příležitosti, které po celou dobu olympiády najdou soutěžící v sekci Soutěže, rubrice Tipovačka. Tipovat lze vždy až do zahájení jednotlivých sportovních klání (uváděno v SEČ, časy jsou přibližné, protože se starty jednotlivých disciplín mohou posouvat). Za správný tip obdrží soutěžící body - počet bodů je vždy uveden u tipovací příležitosti. Body se postupně sčítají, vyhrávají soutěžící s největším počtem bodů, které se sečtou po skončení zimní olympiády.

Všechny odpovědi musí být číselné, vyjma otázky "Která země získá nejvíce olypijských medailí". Například na otázku "Získá někdo z českých sportovců zlatou medaili? (ANO 1, NE 2)?" odpovídejte číslem 1 v případě, že si myslíte ANO, v případě, že si myslíte NE, vložte do políčka pro odpověď číslo 2. U výsledků hokejových zápasů odpovídejte také čísly a to bez mezer, tedy např. 6:2 (číslo, dvojtečka, číslo bez mezer). POZOR - špatně zapsaný tip nebude uznán!

Redakce si vyhrazuje právo tipovací příležitost zrušit, například z důvodu zrušení závodu kvůli nepřízni počasí.

Pro tři soutěžící s největším počtem bodů máme připraveny věcné ceny. Vítěz získá sportovnín náramek měřící čas, puls, kroky atd., další dva soutěžící pak knižní ceny. V případě zisku shodného počtu bodů rozhodne o vítězích los.

V olympijské tipovačce se zaměříme především na české reprezentanty a samozřejmě na disciplíny, kde lze očekávat zisk některé z medailí. 

Tak neváhejte, zkuste si i vy olympijskou tipovačku.Tipovat můžete už nyní na tomto místě.

 

 

Kvíz i60 - 5. týden

Tento týden budeme relaxovat v lázních. České lázeňství je tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.