Její křehký půvab povznášel duši a otevíral dveře ke krásným pocitům. Americká herečka Audrey Hepburnová zůstává dodnes symbolem elegance, noblesy a oduševnělosti. Její útlý vzhled často řídil vývoj módy a navíc byla výjimečně herecky a pohybově nadaná. Své schopnosti později věnovala i službě neprivilegovaným. Včera uplynulo 25 let od jejího úmrtí.
Nad čtveráckým úsměvem Audrey jihla srdce filmových fanoušků a mezi její ctitele patřili Gary Cooper, Fred Astaire či Humphrey Bogart. Kromě toho hovořila plynně sedmi světovými jazyky.
Filmové plátno dobyla v roce 1953 jako princezna Anna v Prázdninách v Římě (s Gregorym Peckem), později jako prostořeká Líza Doolitleová z muzikálu My Fair Lady (1964) či skotačivá Holly Golightlyová ze Snídaně u Tiffanyho (1961).
Ušlechtilost a humanita
Cosi aristokratického v jejím vzezření mělo rodový základ. Její matka pocházela ze staré a významné nizozemské rodové šlechty (rod van Heemstra), příjmení Hepburn se odvozovalo od skotských šlechtických předků jejího otce Josepha Rustona, kterého do Bruselu zavedly obchody.
Audrey se narodila v Bruselu 4. května 1929 jako Edda van Heemstra Hepburn-Rustonová. Rodiče se rozvedli, když jí bylo šest. Pár měsíců strávila v internátní škole v Anglii, později s matkou přesídlila do holandského Arnhemu. Tam za 2. světové války poznaly hlad a velké útrapy.
Tato zkušenost přivedla Audrey později do služeb UNICEF a k aktivní pomoci chudým a neprivilegovaným tohoto světa. V osmdesátých letech 20. století obětavě pracovala v oblastech Afriky, Jižní Ameriky a Asie.
Filmová star i módní ikona
Filmoví producenti si jí všimli na pódiích s baletem. Objevila se v několika britských filmech a v broadwayském muzikálu Gigi. Šedesátá léta jí přinesla další filmové úspěchy – Příběh jeptišky (1959), Šarádu (1963), muzikál My Fair Lady (1964) a Čekej do tmy (1967). Jako jedna mála hereček vyhrála všechny možné ceny: Oscara, Emmy, Grammy a Tony.
Ve snímku Sabrina se poprvé objevila v šatech od francouzského návrháře Huberta de Givenchyho, jehož šaty, takzvané malé černé, později proslavila. Vznikl styl, jemuž se dodnes říká "Audrey Hepburn look" a který je ztělesněním elegance a jednoduchosti. Givenchy pro ni navrhl kostýmy do řady filmů a v roce 1957 pro ni vytvořil parfém L'Interdit.
Dvě nepovedená manželství
Na muže Audrey paradoxně příliš štěstí neměla. Ve filmu Ondine z roku 1954 se setkala s hercem Melem Ferrerem. Vzali se o dva roky později ve Švýcarsku při natáčení epopeje Vojna a mír. Hepburnová však přišla o dítě a svazek tížený nepříznivým osudem skončil v roce 1968 rozvodem.
Následovaly těžké hereččiny deprese a posléze nový sňatek v roce 1969 s psychiatrem Andreou Dottim. Audrey přesídlila do Říma a zanedlouho se jim narodil syn Luca, ovšem i toto manželství se bohužel rozpadlo.
Největší lásku nakonec Audrey našla v herci Robertu Woldersovi. Její poslední rolí byl anděl ve filmu Navždy Stevena Spielberga. Poté onemocněla a zemřela na rakovinu 20. ledna 1993 ve švýcarském Tolochenaz, kde je také pochována.
Hvězda světového kalibru Audrey Hepburnová připomíná na hollywoodském chodníku slávy jednu z nejkrásnějších žen světa, o které platilo tvrzení, že krása je věcí duše.