Nachází se zde zámek Nelahozeves a také rodný dům jednoho z velikánů klasické hudby, Antonína Dvořáka.
Antonín Dvořák se narodil 8. září 1841 jako první z devíti dětí Anně a Františkovi Dvořákovým v Nelahozevsi. Všichni Antonínovi předci z otcovy strany byli řezníci nebo hostinští a automaticky se přepokládalo, že prvorozený živnost zdědí. Kromě řeznického řemesla se ve Dvořákově rodu geneticky předávala i jiná vloha: nadání k hudbě. "Muziku" však považovali jen za příjemné zpestření každodenní všednosti a způsob přivýdělku. Brzy ale začalo být zřejmé, že u Antonína tomu bude jinak. V Nelahezevsi prožil prvních 12 let svého života. Antonín Dvořák nastoupil svou životní cestu, cestu hudby, s kterou se proslavil nejen doma, ale i za hranicemi své vlasti.
Od roku 2019 spravuje rodný dům Antonína Dvořáka organizace Lobkowicz Collections, o.p.s., která tuto důležitou památku financovala a proměnila v muzeum světové úrovně a kulturně kreativní centrum, které je v provozu od června 2024. Rodný dům Antonína Dvořáka se stal prostorem pro pořádání mnoha hudebních, komunitních a vzdělávacích programů, koncertů a workshopů.
Opravdu to byla nádherná prohlídka, kdy nám dio sluchátek zněla nádherná Dvořákova hudba a vyprávění o jeho životě, jeho rodiny i o obci, ve které se narodil.Po této neuvěřitelně krásné prohlídce jsme poseděli ve výborné restauraci pod zámkem a poté jsme se vydali na objednanou prohlídku zámku.
Malebný zámek patří mezi nejvýznamnější pozdně renesanční sídla v Čechách. Jeho výstavbu započal královský poradce Florián Gryspek z Gryspachu roku 1553 a v úsilí pokračovali jeho potomci. V roce 1623 se majitelkou zámku stala Polyxena z Lobkowicz a prakticky od té doby dodnes je objekt v majetku tohoto rodu.
William poprvé navštívil v roce 1976, ve svých čtrnácti letech. Vystudoval Harvardovu univerzitu se specializací na evropskou historii . Po pádu komunistické vlády se spolu se svou manželkou Alexandrou vrátil zpět do České republiky, aby řádně spravovali a pečovali o část rodinného majetku, který zahrnuje hrad Střekov, zámek v Nelahozevsi, a zámek a zámecké vinařství v Roudnici nad Labem. Ty nejcennější předměty z rodinných sbírek soustředili do Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě, kde otevřeli rodové muzeum
Zámek je trojkřídlá budova se čtvercovým dvorem a originální renesanční štukovou výzdobou. Nachází se v něm jedna z největších rodových sbírek umění ve střední Evropě. Prohlédnout si můžeme stálou expozici přibližující způsob života vlivné šlechtické rodiny. Zajímavostí je, že se zde také nachází největší soukromá knihovna v Čechách, která však není veřejnosti přístupná
V roce 1993 byl navrácen rodině Lobkowiczů v rámci restitučních řízení. Dnes je zde umístěno muzeum s významnou částí rodinných sbírek. Součástí stále expozice jsou mimo jiné vzácné obrazy Jana Brueghela st., Petera Paula Rubense a Paola Veroneseho. Historické sály, nádvoří a zahrady jsou celoročně využívány pro pořádání soukromých a firemních akcí, ale také každoročních festivalů.
Po prohlídce zámku jsme ještě zašli k Marině na malé občerstvení. Jelikož jsem byla plna dojmů, ani jsem neztrácela čas focením. V rodném a nyní slavném domě Antonína Dvořáka bydlel také náš kamarád z íčka, Honza . Určitě nasákl jedinečné genius loci, které se pak promítlo a promítá do jeho psaní knih i peezie.
Nastal čas nástupu do autobusu a odjezd domů do severních Čech. Byl to krásný den, plný zážitků a poznávání. Kdo si udělá výlet do Nelahozevse, určitě nebude zklamán.
Použity informace z infocentra.