V naší zahrádce začínají kvést v březnu nejdříve nízké a otužilé, červené skalkové, v dubnu se přidávají vysoké fialové, červené, růžové, bílé žíhané, v květnu pokračují další trsy barev žlutých a míchaných. Pokud nenastanou hned letní teploty, kvetou takto tulipány nepřetržitě tři měsíce.
Tulipán je rostlina vytrvalá, se zásobní cibulí, z čeledi liliovitých. Stonek, ve spodní části s listy, nese většinou jeden velký květ, který má šest okvětních lístků uspořádaných po třech ve dvou kruzích, chránících šest tyčinek a pestík. Semeník se po dozrání mění v tobolku. Mladé květy se uzavírají pravidelně na noc, před chladem nebo před deštěm. Tulipány rozmnožujeme oddělováním dceřiných cibulek, které časem narostou a rostliny vykvetou.
Během jara odstřihuji odkvetlé květy, aby nedozrávaly semeníky, rostliny se nevyčerpávaly a mohly ukládat zásobní látky do cibulí. Na konci května budou na záhonech většinou jen listy. Po zatažení rostliny se doporučuje v červnu nebo začátkem července zhruba po 2 až 3 letech cibule z půdy vyjmout, přes léto nechat na stinném, suchém místě odpočinout a na podzim zase do záhonu na jiné místo vrátit.
Tulipány nejsou u nás původní rostlinou, pocházejí jako stepní, odolné rostliny ze střední a jihozápadní Asie. Do Evropy byly dovezeny někdy v 16. až 17. století. Pěstitelskou velmocí tulipánů se stalo Holandsko, kde se tulipánům výborně daří.
Každoročně si na podzim můžeme v zahradnictví vybírat z nabídky cibulí tulipánů různých odrůd, např. Darwinovy, třepenité, papouškovité, vícekvěté nebo plnokvěté. Cibule hned zasadíme, nejlépe do konce října, aby do zimy stačily zakořenit. Pro barevnou zahrádku je výhodné pořídit si odrůdy rané, středně rané, pozdní.
Ke konci května předávají tulipány štafetu pivoňkám, orlíčkům, kosatcům a kopretinám. Tyto trvalky vůbec nejsou náročné na pěstování a stojí za to vytvořit jim na zahrádce trochu prostoru a dobrých podmínek, tj. slunné stanoviště s propustnou půdou, přihnojit a v době sucha zalít. Tulipány i ostatní zahradní květiny nás potěší prostou krásou svých květů a přilákají do zahrádky potřebné opylovače, čmeláky, včelky a motýly.
Závěrem ještě zajímavost. Podle článku Tulipány jsou vlastně turbany název tulipán je zkomolenina slova turban a čeští zahradníci jsou pyšní, že na dvoře císaře Rudolfa II. v Královské zahradě u letohrádku královny Anny byly vysázeny první tulipány v Evropě. Také se zde dočteme o druzích tulipánů i to, že existovalo něco jako tulipánová horečka, neboli honba za tulipány.