Ve věku 110 let zemřela v Londýně pražská rodačka Alice Herzová-Sommerová, nejstarší známá osoba přeživší holokaust. Herzová-Sommerová pocházela ze židovské německy mluvící rodiny, stala se uznávanou pianistkou a za druhé světové války byla internována v Terezíně.
Vyrůstala v Praze v židovské umělecky založené rodině, mezi jejíž přátele patřili Franz Kafka a Max Brod. Na klavír začala hrát v pěti letech a jako klavíristka získala mezinárodní renomé. V roce 1943 byla s rodinou transportována do ghetta v Terezíně, kde odehrála spoluvězňům na 150 koncertů.
Po válce se vrátila do Prahy. Nikdo z jejích blízkých nepřežil, její manžel zahynul v Dachau. V roce 1949 odjela do Izraele, kde pedagogickou činností přispěla k zachování hudebního odkazu česko-židovských hudebních skladatelů Viktora Ulmanna, Pavla Haase, Gideona Kleina a Hanse Krásy. V roce 1986 se odstěhovala za synem do Londýna, kde donedávna hrávala několik hodin denně na klavír.
O filmového Oscara letos soutěží i film britského režiséra Malcolma Clarkea The Lady in Number 6: Music Saved My Life (Dáma v čísle 6: Hudba mi zachránila život). Snímek, který ukazuje život právě zesnulé Alice Herzové-Sommerové, byl nominován na Oscara v kategorii krátký dokumentární film.