Chalupy

Chalupy

24. 10. 2014

Když jsem byla dítě, jezdila jsem na chalupu k babičce do Lomů u Konstantinových lázní. "Po žních mi dejte děti", říkávala babička. Sjelo se nás tam kolem deseti. Kluci spali na půdě, děvčata v podkrovním pokoji. Každý dostal na starost nějaké zvíře a staral se o ně.

Mívala jsem kozu, někdy krávu. Vodila jsem je po krajích lesa na chutnou travičku a lístečky keřů. "Vždyť ta koza kouká jako boží umučení", spráskla ruce babička. Koza se dívala drze. Pravda je, že jsem s ní slítala celé okolí. Tak raději na louku s ostatními, kde si po pastvě lehla a v klidu přežvykovala. Těch her a lumpáren, co jsme s bratránky vymýšleli! Jak jsme se na sebe těšili a jak hezky spolu vycházíme.

Po vzoru babičky pořádáme "chalupy". Svoji nemáme, půjčujeme si je. Vnoučat máme jako smetí. První várka na půjčených chalupách od příbuzných. Jak nás přibývalo, nestačily. Hledáme je na internetu. A včas. Chalupa skončila-  ať žije chalupa!

Musí být hezká, ne moderní -děti si uvědomí, jak se žilo dříve. Prostorná, nejlépe se stodolou (na víkend se sjíždějí i rodiče). V hezkém a zajímavém kraji, což v u nás není problém. Všude je tak hezky! Oplocená zahrada je důležitá pro našeho psa Vendu, abychom ho nehledali stále na vsi.

Hlavní je vařit, péct a smažit. O ostatní se postarají vnoučata. Mají služby jak na táboře, vymýšlejí zábavu a i výlety. Vždyť jsou jak stupínky. K těm starším se přidávají i jejich přátelé. Je pravda, že to děláme hlavně proto, aby se z tolika líhní všichni znali, měli se rádi a pomáhali si. Rodina musí držet pohromadě. Tak jsme poznali s nimi okolí Lipna, Českého Krumlova, Kdyně, Slavonic, Konstantinových lázní, Blatné, Železného Brodu a Litoměřic.

chaty a chalupy
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Fotogalerie

Zpět na homepage

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
FOTOSOUTĚŽ "Snímky roku"

Soutěž je určena pro registrované čtenáře portálu i60, kteří mají profil založen na své pravé jméno (fotografie vložené z profilů s neúplným jménem, přezdívkou či nickem budou ze soutěže vyřazeny). Podmínkou soutěže je vložení výhradně autorských fotografií (na šířku) o velikosti 800 - 3000 kB. Každý soutěžící může vložit do soutěže sérii snímků které zachycují čtyři roční období. Zatímco snímky jara, léta a podzimu musí být pořízeny v letošním roce, snímky zimy budou samozřejmě z té uplynulé.

U každé fotografie musí být uveden název, ideálně tedy, co snímek zachycuje. Redakce z fotosoutěže vybere nejkrásnější a technicky nejzdařilejší fotografie do kalendáře na rok 2026, přičemž si vyhrazuje právo doplnit snímky ze soutěže o vybrané fotografie vložené do sekce Foto dne. Body přidělované jednotlivým snímkům jsou pouze orientační, tzn. nebudou rozhodovat o vítězích fotosoutěže.

POZOR, soutěž je časově omezena, fotografie můžete vkládat od tohoto okamžiku na tomto místě nejpozději do 5. listopadu 2025.

Kvíz i60 - 43. týden

Čtete hodně? Opravdu? Tak to asi nebudete mít problém s vědomostníém kvízem, který se tento týden bude věnovat české i zahraniční literatuře.

AKTUÁLNÍ ANKETA

Kolikrát týdně zařazujete do svého jídelníčku maso?

Téměř denně

19%

Dva až třikrát týdně

21%

Jednou, dvakrát týdně

20%

Jen výjimečně

21%

Nikdy, maso nejím

19%