Stolní společenské hry a hlavolamy neztrácejí popularitu ani v době počítačů. Navzdory elektronickým médiím jdou stále na odbyt, nejvíc se prodávají nyní před Vánocemi. Na rozdíl od počítačů, tabletů a mobilních telefonů pomáhají vytvářet mosty mezi generacemi. Hlavně pro seniory je to cesta, jak navázat komunikaci s vnoučaty.
„Právě to je důvod, proč hry nejčastěji nakupují právě senioři a nejvíc her a hlavolamů,“ řekl Bohumil Ketza ze společnosti Mindok.
Nedávno si v libereckém science centru iQLandia mohli návštěvníci vyzkoušet a zahrát pod dohledem zkušených lektorů zhruba sedm desítek her. Na výběr byla zábava pro všechny generace. Hry nejsou věkově omezené – zdánlivě jednoduchý hlavolam pro malé děti umí zabavit i dospělého. Nejde totiž o hry, které jednou složíte a odložíte. „Ty hlavolamy jsou jednoduché a chytlavé, postupně se ale prokousáváte ke složitějším zadáním,“ vysvětlil Ketza.
Stolní hry ovšem nejsou úplně levná záležitost. Ty běžné hry se prodávají za ceny kolem 500 korun, náročnější mohou ale stát i více než dvojnásobek.
Nové společenské hry nejsou jen zábavou, rozvíjejí logické myšlení, prostorovou představivost, koncentraci, učí ale také strategii a plánování. Velkému zájmu se dnes těší především stolní varianta oblíbené počítačové hry World of Tanks, ale také třeba Záchranáři. Tato hra přitom není klasickou soutěží o to, kdo vyhraje, ale učí hráče spolupracovat. „Vyhrají buď všichni, protože se z hořícího domu zachrání, nebo nikdo,“ přiblížil Ketza.
Hitem loňského roku byli Tučňáci na ledu a stále si drží pozici nejprodávanější hry. Oblíbené jsou ale například i hry z oblasti fantasy, populární jsou také Příběhy z kostek. Devět hracích kostek s obrázky se rozhodí a hráči na základě obrázků postupně rozvíjejí příběh. Hra v podstatě nemá věkové omezení ani pravidla. „Je to ideální zábava na cesty, pro dlouhé zimní večery. Já ji používám, když chci někde prolomit ledy,“ dodal Ketza.