Jan Hrušínský: radost i řehole
principála Divadla na Jezerce

Jan Hrušínský: radost i řehole
principála Divadla na Jezerce

9. 6. 2015

Zásadní proměnou prošel život herce Jana Hrušínského poté, co před 12 lety založil svou divadelní společnost. Připravil 32 premiér, z nichž 18 je stále v repertoáru. Většinu času tráví v kanceláři Divadla na Jezerce, odkud chodí domů až pozdě večer. Práce ho vyčerpává, ale zároveň i naplňuje.

"Do pevného angažmá bych se už nevrátil," přiznává Jan Hrušínský, který 9. června slaví šedesátiny.

I když má divadelní podnikání v genech, neboť jeho pradědeček Ondřej Červíček obdržel koncesi k provozování kočovné divadelní společnosti už v roce 1883, přiznává, že jeho představy o svobodě, kterou mu to přinese, byly naivní. "Je to především velká odpovědnost, která mě svazuje. Ale přesto bych neměnil," podotýká.

"Naše scéna existuje bez doací - a přitom zaměstnává na 130 lidí patřících mezi špičku. Ročně máme 320 představení, z nich až 70 na zájezdech. Naším rekordem jsou čtyři představení v jednom dnu na čtyřech místech v republice," popisuje Hrušínský.

Má rád produkčně náročné úkoly. "I proto jsme spolupracovali s Janem Třískou, proto ho tady teď nahradí Milan Kňažko. Zkrátka - mám rád velké výzvy," uvádí v souvislosti se změnou obsazení v inscenaci Shylock, jejíž premiéra byla přesunuta na příští rok. "Bude už třiatřicátou v pořadí. Neradi se s nimi loučíme, protože diváci na ně stále chodí a máme je rádi. Důvod je však prozaičtější - nemáme kam dávat kulisy," vykresluje herec, na jehož kontě je 125 rolí ve filmu a v televizi.

Rodinná atmosféra

Jezerka má tak trochu rodinný charakter, když se spolu s principálem na inscenacích herecky podílejí jeho žena Miluše Šplechtová či dcera Kristýna Hrušínská. A další dcera Bára se zabývá inzercí a coby grafička i plakáty. Když Hrušínský přebíral Jezerku, tak se vlastně vracel - bydlí totiž nedaleko a coby osmiletý kluk tu hrál ve školním představení skřítka. Fousy "až na zem" mu prý jeho otec Rudolf Hrušínský půjčil z fundusu Národního divadla.

Hrušínský byl po absolutoriu na pražské konzervatoři v letech 1976 až 1984 členem ústeckého Činoherního studia. Pak hrál v Realistickém divadle, Divadle bez zábradlí či v ABC.

Na stříbrném plátně se poprvé objevil jako šestiletý ve snímku Pohádka o staré tramvaji. Bylo mu teprve deset, když ho otec obsadil do Turgeněvova Měsíce na vsi. Vzápětí hrál v Shakespearově Zimní pohádce a pak v Giraudouxově Bláznivé ze Chaillot.

"Díky tomu jsem se potkal s báječnými herci jako byli Karel Höger, Jiřina Šejbalová a řada dalších z té slavné staré gardy, s nimiž jsem stál na jevišti. Vzpomínám rád na báječnou atmosféru v klubu Stavovského divadla, který byl doslova napěchován hereckými osobnostmi," uvádí. Do činohry české první scény se vrátil v polovině 90. let v Shakespearově Cymbelínovi a ve Feydeauově frašce Leona si pospíšila.

Z jeho filmografie patří k nejznámějším komedie Dívka na koštěti, romance Lásky mezi kapkami deště, pohádka Jak se budí princezny, komedie Konec starých časů či drama Habermannův mlýn. Zahrál si i v řadě seriálů, z těch novějších to jsou například Místo v životě, Cukrárna, První republika či Všechny moje lásky. V roce 2003 mu vyšla sbírka fejetonů Vážně jste to nečetli? 

Teď točí filmovou pohádku Řachanda. "Scénář se mi líbí, snímek v režii Slovenky Marty Ferencové se v kinech objeví na jaře 2016," říká Hrušínský. Podle něj na nějaká životní kréda během těch šesti desítek let nebyl čas.

"Mojí teď největší ambicí je nemít žádné přehnané ambice," dodává s úsměvem.

herci
Autor: Redakce
Hodnocení:
(0 b. / 0 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Zuzana Pivcová
Myslím, že se synové rodinné tradici nezpronevěřili, víc se mi ale líbí Rudolf, ten se s postupujícím věkem projevem podobá víc a víc otci.
Zdenka Jírová
Jméno Hrušínský - to je "marka".Zejména Rudolf Hrušínský st.
Libuše Křapová
Rodiny Hrušínských si vážím a mám ji ráda - i když, na tatínka synové nemají, to byla velice silná herecká osobnost.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.