Jan Karafiát: autor legendárních Broučků
REPRO: ČT

Jan Karafiát: autor legendárních Broučků

3. 1. 2016

Český evangelický kněz Jan Karafiát, který se narodil před 170 lety, 4. ledna 1846, v Jimramově na Českomoravské vysočině, vydával články o biblických studiích, kázání, publikoval i teologické spisy a pustil se také do revize textů Bible kralické. Jeho jméno je však nesmrtelně spjato především s jedinou knihou – Broučky.

Od roku 1876, kdy vyšla poprvé, se dočkala desítek vydání. A to i přes to, že první knihu vydal autor anonymně a vlastním nákladem a nevyvolala téměř žádný ohlas. Teprve později si Broučků povšimnuli odborníci a neznámého autora v tisku označili za českého Andersena. Až desáté vydání z roku 1912 vyšlo pod Karafiátovým jménem.

Příběh ze světa broučků a světlušek, který je plný laskavého humoru, lásky a pochopení, byl mnohokrát zpracován pro činohru, loutkové divadlo, film, televizi, byl zhudebněn jako balet a stal se námětem i pro operu. Nyní se počet českých vydání blíží ke stovce, text se dočkal také mnoha překladů. Autorem patrně nejznámějších ilustrací k Broučkům je Jiří Trnka.

knihy pohádky spisovatelé
Autor: Redakce
Hodnocení:
(5 b. / 4 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Vladka Steinová
P.Ivo Kosťunová, reaguji na Váš upřímný příspěvek.Na zákazy moc nehleďte, mně taky sem tam něco zakazují, ale jdu svou vlastní cestou. Broučci jsou A BUDOU NÁDHERNÉ ČTENÍ PRO KAŽDOU GENERACI. Zvláště pro děti.V loňském roce jsem knihu koupila vnukovi kamarádky k jeho 2. narozeninám a jak byli všichni rádi ! Přeji pěkný den, Vlan.
Zdenka Jírová
Broučky jsem miloval a četla si je pořád dokola. Malovala jsem je, byli í oblíbení. Tu knihu jsem zdědila po starším bratrovi, který se narodil v r.1932, já byla o 13 let mladší. Staral se o ni dobře, protože já ji také dlouho používal, a četly ji i mé dvě dcery, vnučka a nyní malý vnuk. Je sice již troch omšelá, ale pořád se z ní dá číst a možná ještěposlouží dalším dětem, j
ivana kosťunová
Karafiátovy Broučky jsem měla moc ráda. V současné době panuje mezi mladými rodinámi názor, že jsou příliš smtní, depresivní, protože se tam umírá a tím pádem je to nevhodné čtení pro děti. Alespoň já jsem dostala zákaz tu knížku vnučkám koupit. Upřímně řečeno-nechápu to.
Vladka Steinová
Jimramov na vysočině je od naší chaty vzdálen 20 km, a tak zákonitě jsem tam byla kdysi s dcerou a později i s vnoučaty. Doma máme knihu "Broučci" z r. 1968 vydanou nakladatelstvím Albatros právě s nádhernými ilustracemi J.Trnky. Tyto ilustrace získaly mnoho mezinárodnách ocenění, např.Hlavní cenu na mezinárodní výstavě knih, či Diplom Premio Grafico Fiera v Bologni. Knihu Broučci objevil a zpopularizoval v r. 1893 novinář Gustav Jaroš (Gamma), který ji označil jako " snad nejkrásnější květ naší české literatury dětské ". Toto jsme se dozvěděli při návštěve rodného domku J.Karafiáta v Jimramově.
Alena Tollarová
Jan Karafiát žil nějaký čas i zde u nás, pod Řípem, a to v Krabčicích. Dnes je dům, ve kterém žil, součástí Diakonie (domova důchodců). Ano, ano, je to u cesty na Říp ... :)
Hana Rypáčková
Já mám Karafiátovy Broučky s obrázky Jiřího Trnky.Ošuntělé, ohmatané , ale ještě těm nejmladším vnoučátkům budu s chutí předčítat.
Libor Farský
Škoda, že Jan Karafiát a Jiří Trnka nebyli vrstevníci ! Krásnější ilustrace snad nikdo jiný ani dnes v celém světě nemůže vytvořit...
Dana Kolářová
Děkuji za připomenutí jak výročí narození autora, tak i knihy Broučci.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 24. týden

Jaro kvete všemi barvami a právě česká květena bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.