
Ilustrační foto: pixabay.com
Proč košer? Proč halal? Proč vůbec něco?
20. 9. 2016
DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní
příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke
konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv
vulgarismy.
Pro vkládání příspěvků do diskuze se musíte přihlásit
Josef Borecký
15.10.2018 06:35
P. S. Viděl jsem i pár videí, kdy stejným způsobem se takto muslimové "loučí" se zajatci ve válce a učí tak prakticky i své malé chlapce.
Josef Borecký
15.10.2018 06:23
Ano souhlasím s panem Kronesem, košer a halal je prakticky to samé . Zvíře je bez omráčení podřezáno . Kdežto u nás platí, že předtím se má omráčit. Což považuji já za humánnější. Ovšem asi při tom nedoje k tak dokonalému odkrvení.
Jan Krones
24.9.2016 21:40
Každý, kdo alespoň jednou zabil králíka, kuře, nebo třeba příliš velký vrh koček ví, že zabít živého tvora není nic jednoduchého. Rituály očisty, třeba i ve formě omluvy řezníka zvířeti před porážkou, pomohou i zavilému materialistovi. Usmířený řezník = usmířené zvíře. Nervozita je přenosná. Několik řezníků – profesionálů – znám. Ano, omlouvají se potichu zvířeti, případně se pro sebe modlí.
Jan Krones
24.9.2016 21:40
Maso z vystresovaných zvířat se obecně považuje za méně chutné a dříve se kazící. Což úplně nehraje se zvěřinou, ale tam může hrát roli to, že stres se uvolní útěkem (nezůstane v mase?). I Haré Kršna obětují připravené jídlo bohu a pak je teprve – jako čisté a požehnané – konzumují. Ale to není o mase. Tepelná úprava masa – zkuste si zakousnout kousek syrového masa – to nerozžvýkáte! Díky tepelné úpravě je maso poživatelnější. Tatarský biftek a suši jsou výjimky, které potvrzují pravidlo.
Jan Krones
24.9.2016 21:39
Technicky je košer porážka i halal porážka totéž. Podříznutí ostrým (speciálním) nožem. Část odborníků tvrdí, že jde o nejhumánnější způsob, protože přetnutím krční tepnykrční žíly, jícnu a průdušnice dochází k okamžité ztrátě vědomí, jiní odborníci tvrdí, že jde o týrání zvířat. Rozdíly: Košer provádí vyškolený zkoušený věřící praktikující žid, halal provádí certifikovaný muslim. Košer – nejde o duchovní očistu ale o dodržení pravidel Tóry. Halal – porážka se provádí ve jménu Alláhově, čehož se dosahuje položením zvířete směrem ke Kaabě a předčítáním súr Koránu. Požadavky na potravu má Tóra i Korán stejné (ne krev, ne vepřové…), Židé i Arabové obývali stejné pouštní teritorium, nakonec, obojí jsou Semité. Je zajímavé, že muslimové mohou jíst košer maso, ale židé nesmějí jíst halal maso.
Jiří Libánský
22.9.2016 08:26
Zvíře, stejně jako člověk, má schopnost v případě ohrožení přejít do stresového režimu organismu. Ten ho připraví na boj a nebo útěk. V tomto režimu tělo začne mimo jiné výrazně preferovat svalové funkce. U ostatních vnitřních orgánů dochází k útlumu. Protože trávicí a jiné dlouhodobé metabolické funkce jsou v případě ohrožení nedůležité. Jak u zvířat ve velkochovech celkově neustále stresové prostředí působí, to si jistě umíte představit.
Jiří Libánský
22.9.2016 08:12
Pane Komíne, cituji z článku: "Já osobně považuji Korán za učení zcela zvrácené a dekadentní. Porážka halal je jeden z důvodů, které mne k tomu názoru vedou." To vyjadřuje můj postoj k halal. Můj názor je, že působit záměrně utrpení jakéhokoliv tvora je morálně nepřípustné. Pokud je to součástí náboženství, je to špatné náboženství.
Eva Komínová
21.9.2016 20:54
Pane Jiří, já se nechci přít, ale mám ráda ve věcech jasno. A vězte, že článek, který vyvolává polemiku a řadu otázek, je určitě lepší než takový, který je přijímán jen pasivně. Vždycky se můžeme něčemu přiučit ať už v kladném nebo záporném smyslu.
Zpět na homepage Zpět na článek
Doporučujeme
Články z Drbna.cz
Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.
Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:
- Váš nejnovější článek
- Nejnovější komentáře k vašim článkům
- Nové vzkazy od přátel
- Nové žádosti o přátelství
JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí.
Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 21. týden
Všímáte si kolem sebe na loukách a pastvinách těch krásných květů? Tak si pojďme tento týden v našem kvízu vyzkoušet, které luční kvítí znáte...
AKTUÁLNÍ ANKETA
Jak jste na tom s cizími jazyky? Domluvíte se v zahraničí?
Ano, bez problémů se domluvím, jsem poměrně dobře jazykově vybaven(a)
Mám průměrné jazykové znalosti, ale domluvím se
Nevím, neměl(a) jsem možnost si to ověřit
Spíše ne, domluvím se jen "rukama nohama"
Ne, cizí jazyky neumím, ale snažím se učit
Ne, nedomluvím se a učit se ani nechci