Jiří Libánský
8.2.2018 22:22
Nepochopitelné, že dnes se některým lidem po těch časech státní zvůle stýská. Volí komunisty a nebo alespoň "jejich" prezidentského kandidáta.
Libor Farský
8.2.2018 11:45
Stejně je zajímavé, že dnes vzpomínáme spíš na veselé příhody.
Hana Rypáčková
8.2.2018 11:18
Vzpomínáme na to často a líbí se mi na našem starostovi snad jen ten dlouhý šedivý ohon z vlasů. Těším se na RETRO oldies párty staré DJ gardy.Franta Mareš, Franta Křišťan, Miloš Zemen, Jaroslav Neužil.. Zasáhlo to i naše děti , i když už se vlasy a džínsky už víc tolerovaly.
Mirek Hahn
8.2.2018 11:07
To byla hodně temná doba. Jezdil jsem občas do Bíliny nebo do Teplic na "Věšák", když se hrál máničkovský fotbalový turnaj. Už na nádražích nás často připravení příslušníci Veřejné Bezpečnosti zmlátili hlava nehlava, řezali obuškem do každého, kdo měl dlouhé vlasy, nakopali nás zpátky do vlaku a museli jsme odjet kamkoli. Kdejaký pohůnek z VB chodil otravovat ředitele školy se žalováním, že jsem byl perlustrován na nepovoleném shromáždění ( což bylo cokoli kde byli tři máničky pohromadě ) a jak to, že můžu mít ve škole dlouhé vlasy. Ani nepočítám kolik desítek hodin jsem proseděl zadržen po četnických stanicích, stačilo mít dlouhé vlasy a dorazit někam kde se hrál bigbeat nebo, nedej bože, nějaký underground music. Ani bránit se člověk nesměl, stačilo zvednout ruku proti obušku a za takový "útok" na kripla v uniformě VB, se dalo schytat u soudu pár let na tvrdo. Teď má být jeden "obuškář" předsedou komise pro dohled nad činností Generální inspekce bezpečnostních sborů......, tolik to "retro" zase mít nemusím.
Zuzana Pivcová
8.2.2018 09:59
Máničky, nejlepší je, že jejich prototyp - Beatles - vlastně zpočátku ani nijak dlouhé vlasy neměli, jen přes uši a ofiny do čela, ale i to bylo moc. Skutečně dlouhé vlasy přišly až po několika letech. Jedna moje spolužačka z výšky měla bratra na průmyslovce a do jejich třídy chodili nějací dva o pár let starší studenti (počátkem 70. let, to to ještě nebylo tak ostré). Měli dlouhé vlasy a nechali si narůst trochu vousy. Když si je ředitel předvolal, našli v sobě tu odvahu, že řekli: Podívejte se, jak vypadali Marx a Engels, a jací to byli velikáni!... Nestandardní vzhled i oblečení budilo i zájem policajtů. Mě kontrolovali třeba jen proto, že jsem měla dlouhý džínový kabát a dlouhé vlasy. Nezdálo se jim, že jdu dopoledne po městě a nejsem v práci. Jenže já jsem na jazykové škole učila až od odpoledne. :-D
Marie Doušová
8.2.2018 09:25
Tu dobu dnešní mladí ani nemohou pochopit, protože zákazy byly někdy tak neuvěřitelné, směšné a přesto to komplikovalo mladým lidem v té době život. Nám vzpomínky nikdo nevezme , ale pro dnešní mládež je to nepředstavitelné.
Dana Puchalská
8.2.2018 08:40
Ano moc dobře si to pamatuju. Kamarád mimochodem velice schopný student práv se nechal ostříhat radši dohola. A to byl také průšvih. Jeho otec byl ve škole kvůli tomu často. A o ty minisukně( jak píše Ivana) byl taky ,,šílený,, problém a namalovat se. No to nikdy. Byla to doba pitomá. Hurá že to už není.
Dagmar Bartušková
8.2.2018 08:14
To vše u nás probíhalo v pozdějších letech.
Dagmar Bartušková
8.2.2018 07:55
Paní Skopalová, souhlas. Se synkem byly na střední kvůli dlouhým vlasům problémy, nebyl sám. Měli kapelu, byli rockeři. Byl tlak, aby se hoši ostříhali, byla jsem volána do školy atd., atd. Naštěstí měli skvělého třídního i ředitele skoly., které hlavne zajímalo, co mají v hlavě. Pak v pohodě odmaturoval s vlasy do půl zad a vystudoval dvě vysoké školy -
Jednu zde a druhou v cizině. Ty doby se nesmí vrátit...
Olga Škopánová
8.2.2018 07:16
I učitelé ve školách museli kontrolovat zda chlapci nemají dlouhé vlasy a dívky nejsou příliš zmalované proto komunismus dopadl tak jak dopadl a ještě se někomu po něm stýská.