Masopust u "sousedů"
Foto: autorka

Masopust u "sousedů"

11. 2. 2018

Možná se zrovna ptáte, jak je ten nadpis myšlený? U sousedů přece žádný masopust nebyl. A máte pravdu, v naší obci se masopust také ještě nezavedl. U vás také ne?
K naší i vaší škodě. Neboť hezkých a veselých chvil v našich životech stále nějak ubývá. Nehledě na to, že tradice by se měly dodržovat.
A teď už se dostávám k tomu masopustu u sousedů. V sobotu 10. února letošního roku se ve Zlatých Horách, které leží jen pouhých 12 km od naší obce – takže vlastně sousedé, konal již druhý ročník masopustního průvodu.
Na webových stránkách napsal Klub přátel Zlatých Hor, pořadatel masopustu:
Podpořte naše tradice, abychom nemuseli žehrat na příliv cizího. Udržování tradic je nejlepší obranou před ztrátou vlastní identity.
A v duchu těchto dvou prostých vět jsem mohla být součástí veselého, nebojím se říci, přímo bujarého masopustního průvodu, kde nechybí statný medvěd, sličná Sněhurka (trpaslící mají volno - je sobota) no sličná, jak se to vezme, pak jsou tu nějaké ty čarodějnice, víly, několik tajuplných mnichů a další bytosti z pohádkového světa. Hlavně však nechybí dobrá nálada, která se nese celou ulicí, zastaví se u příbytků a vstoupí do lidských srdcí. Ulicí se nese hlahol, zpěv a živá hudba. Spolek Kahancových tanců nepotřebuje playback ba ani elektřinu, protože zpívají od srdce a z plných plic. Vyhrává heligonka, ozembuch a basa tvrdí muziku. Statně jim sekunduje i již zmíněná sličná Sněhurka, panečku to je hlas! K pochodu se nejlépe hodí Jesenický dupák, již po několikáté se začíná zpěvem „Masopust není půst, my sme čtveráci...“ A už je vítají na první, druhé, třetí ... zastávce. Panimámy zvou masopustníky dál, hostí je koláči, najdou se i řízečky, klobásy, obložené chlebíčky, jednohubky. Ani pán domu nezahálí, častuje masopustníky většinou dobře odleženou slivovičkou, která ve skleničkách pěkně řetízkuje. Panímáma či zdejší děvče má právo si skočit s mědvědem, což má blahodárné účinky na celé pokolení. Za odměnu je slyšet písnička: „Došli sme k vám na zápraží aji mladí, aji staří. Esli nám nedáte pěstí, vinšujem vám samé štěstí. Vinšujem pánu i paní štědré boží požehnání. Vinšujem tomuto domu štěstí, zdraví, lásku k tomu.“ A pokračuje se s poděkováním a další písničkou směrem k nádraží. Tam už čeká červený víkendový motoráček, který protentokrát bude uhánět zlatohorskou krajinou plně obsazený. Masopustní průvod pokračuje přes Ondřejovice do Dolního Údolí, obě tyto obce jsou totiž součástí Zlatých Hor. V tom je zřejmě zlatohorský masopust poněkud jiný než v ostatních obcích. I když průvod není až tak početný, čítá jen několik desítek veselých účastníků, určitě drží několik rekordů. Kde jinde mohou říci, že se masopustníci přepravují vlakem? A pokračují přes dvě vesnice? Před nádražím nastala „hodina pravdy“ a ti odolnější nastoupili do vyjímečně přeplněného vagónu s bujarým zpěvem masopustních popěvků. Celá trasa měří bezmála osm kilometrů a z toho se necelé tři kilometry masopustníci přepravují vlakem.

Masopustníci vystupují, aby se vydali dál vlastním pohonem, loučím se s nimi. A doufám, že za rok na shledanou.

Připravila jsem pro vás, jak jinak - nedám si pokoje - veselou fotoreportáž.

Můj příběh
Hodnocení:
(4.9 b. / 19 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Mužíková
Masopust tady v okolí tuším není, mám v krabicích čtyři hezké masky, to bych se vyblla. Díky Eleno, alespoń takto jsem nasála tu krásnou atmosféru.
Zuzana Pivcová
Masopust s průvodem jsem zažila jen jednou v životě v jižních Čechách v městečku, kam mě pozvali mí žáci z němčiny. Bylo to spontánní, ale věřím, že na Moravě se lidé dokážou veselit ještě daleko víc. Díky za reportáž.
Libor Farský
Senzační, Elenko ...
Marie Ženatová
Díky za hezké snímky... Já si pamatuji na hezké masopustní průvody ve své rodně vesničce Protivanov na Drahanské vrchovině. Ale dnes jsem byla u rodiny syna na Valchově a tam také chodil masopustní průvod vesnicí a zvonil u mnoha domků jejích obyvatel. Sice jich chodilo jen šest, ale i tak to byl veselý rej masopustních masek...
Naděžda Špásová
Už zase, ani jsem se toho hodnocení nedotkla. Správně je 5 *****. Sorry
Naděžda Špásová
No, Elenko, s foťákem jsi se činila opravdu dobře. Fotky jsou moc pěkné. V mém rodném městě se masopustní freje už taky pár let konají. Za totáče to myslím trochu zapadlo, aspoň já si na to nepamatuju. My jsme dělávali máje. Je dobře, že se to zase vrací. I když v kůži těch masek bych být nechtěla, ale třeba mají výdrž. :-)
Marie Doušová
Dík za hezké snímky! Je vidět , že masopust se vyvedl!
Jana Šenbergerová
Jsem ostuda. Znám masopust jen z východních Čech a na tom našem jsem ještě nebyla. Loni jsem marodila a letos zapomněla. :-(
Marie Seitlová
Elenko, krásně se veselilo ve Zlatých Horách a tobě díky, že jsi nám to nafotila a popsala. Já jsem se zatím s Masopustem osobně nesetkala.
Hana Rypáčková
Paráda Eleno.Bylo veselo, to je z fotek znát. Měli jste hezkého i medvěda...Hezká tradice je i u nás na jihu. Bývali jsme na horách a tam to bylo taky hodně veselé, maškary lyžovaly zdarma. To si nikdo nenechal ujít.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 23. týden

Máte rádi kávu? Pijete ji denně? A co o ní víte? To odhalí kvíz tohoto týdne.