Prázdninový tip - Jizerské hory
Foto: autorka

Prázdninový tip - Jizerské hory

9. 7. 2018

Jizerské hory - to je široký pojem. Vždyť se rozkládají v území vymezeném zhruba Ještědským hřebenem z jihu, Lužickými horami na západě a majestátními Krkonošemi na straně východní. Na severu pro nás jaksi končí hranicí s Polskem, ta však nemůže přírodě zabránit v tom, aby státní hranici nerespektovala a Jizerské hory zavedla i k našemu severnímu sousedovi. Však i nejvyšší hora Wysoka Kopa s výškou 1126 m není na našem, nýbrž na polském území. U nás je nejvyšší horou Smrk, vysoký 1124 m. Krajinu si můžete prohlédnout z rozhledny na něm, žádná silnice k ní ale nevede, musíte si tam vystoupat pěkně po svých.

Z uvedeného je jasné, že tato moje stať nemůže obsáhnout všechny možnosti turistiky v Jizerských horách. Ty každopádně uspokojí každého turistu jak v zimě, tak v létě kilometry turistických cest, obohacených četnými rozhlednami. Jizerskou magistrálou se můžete v zimě prohánět na běžkách a v létě na kole. Výhledy si však podle mého názoru nejlépe vychutná turista pěší, neboť ten má čas hledět kolem sebe, vnímat všemi smysly přírodu protkanou roubenkami, voňavý les a rozkvetlé louky.

Mám pro vás několik tipů. Začněme stylově pod nejvyšší horou - Smrkem. A protože nejlépe se cestuje s plným žaludkem, zastavíme se v Libverdě. Tady jsou nejen známé lázně, ale také restaurace Obří sud. Ta svému účelu slouží už od roku 1931 a věřte, že se v útrobách obrovského dřevěného sudu najíte velmi dobře. Z terasy máte krásný výhled nejen na Smrk, ale i na celý hlavní hřeben Jizerských hor. Posilněni na cestu se můžete vydat za kulturním zážitkem na hrad a zámek Frýdlant nebo zážitkem duchovním do Hejnic a prohlédnout si nejznámější poutní místo Jizerských hor - chrám Navštívení Panny Marie z let 1722-29.

Chcete-li vidět hodně vody, můžete se vydat k přehradám Souš nebo Josefův Důl. Nepočítejte však, že byste se v nich mohli vykoupat. Obě jsou zásobárnami pitné vody a z toho důvodu v nich koupání není dovoleno.

Dovoleno či přímo záhodno naopak je vystoupat aspoň na některé z četných jizerskohorských rozhleden, ať těch tradičních či docela nových.

Nejprve se vydáme na kamennou rozhlednu Černá Studnice, postavenou v roce 1905 na Černostudničním hřebeni (869 m n.m.). Autem můžete dojet až k ní z Dolní Černé Studnice. Turistické cesty k ní vedou ze všech stran, např. ze Smržovky. Jako na dlani z ní máte Jablonec nad Nisou, převážnou část Liberce s Ještědem, Jizerské hory i Krkonoše a znovu Trosky, Bezděz i Ralsko. Pěkná hřebenová cesta vede po celé délce Černostudničního hřebene přes Muchov. Cestou můžete sbírat borůvky a sejdete v Tanvaldu. Projdeme městem a vydáme se opět vzhůru.

Zastavíme se až v Příchovicích u restaurace U Čápa. Je jen na vás, jestli se nejprve občerstvíte v restauraci s krásným výhledem a k dobrému jídlu přidáte pivo, které se tu vaří a pak vystoupáte na rozhlednu, nebo to uděláte naopak. Dřevěná rozhledna Maják tu stojí od roku 2013 a je nejmladší jizerskohorskou rozhlednou. Je nerozlučně spojena s postavou českého génia Járy Cimrmana a schody na rozhlednu vedou přímo z muzea Járy Cimrmana, vybaveného nejrůznějšími předměty z jeho pozůstalosti. Až se vynadíváte a vynadivíte, vylezete nahoru a před sebou budete mít Černostudniční hřeben, Ještěd, Kozákov, Jizerské hory, Železnorudsko, Příchovice. Ale co to vykukuje z lesa tamhle na tom kopci za Příchovicemi, co vypadá jako ořezaná tužka? Ano, samozřejmě. Z Majáku už to máme jen kousek na Štěpánku, a proto se tam neprodleně vydáme.

Štěpánka na vrchu Hvězda (959 m n.m.) nad Příchovicemi je nejstarší jizerskohorskou rozhlednou, vystavěnou v  novogotickém stylu a slouží svému účelu už od roku 1892. S přehledem z ní přehlédnete celé Krkonoše, dohlédnete k přehradě Souš a hoře Jizera a docela dobře jsou vidět i např. Trosky nebo Bezděz. Nezapomeneme si vyfotit kamenný kříž za rozhlednou, vyfotit se u rozhledny a můžeme sestoupit dolů do známého turistického střediska Kořenova. Naši pozornost určitě upoutá nádherná Tesařovská kaple s malým hřbitůvkem, kterou zbudovali místní evangelíci v roce 1909 a nedaleko od ní se nacházející řopík.

Poslední rozhledna, na kterou vás pozvu, se jmenuje Bramberk. Dostanete se k ní po silnici od Horního Maxova. Rozhledna je bytelná kamenná stavba z roku 1912 a uvidíte z ní opět Jizerské hory, Krkonoše, Černostudniční hřeben  a počítat můžete domy v Jablonci nad Nisou.

O Jizerských horách a mnoha jejich tvářích by se dalo napsat mnoho stránek, pro dnešek se však, prosím, spokojte s těmito mými několika tipy.

 

 

cestování Soutěž: Prázdninový tip
Hodnocení:
(5 b. / 8 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Anna Potůčková
JJ, poprvé jsem tam byla v říjnu lonského roku a do roka tam budu zase. A moc se těším, neboť je tam překrásně!
Hana Čadová
Do Jizerských hor jezdím každý rok na běžky. V Horním Maxově u Toníčka nebo u Hrocha zajdeme na oběd. U Čápa je také hezky. Vím, že rozhledna Bramberk byla zavřená a přilehlá restaurace byla v rekonstrukci. Také jsem v Kořenově viděla chalupu pana Paroubka.
Lidmila Nejedlá
Měla bych se do Jizerek zase vydat, jezdívala jsem tam prožít druhé jaro. Kvetlo to, co u nás už dávno odkvetlo. Krásné fotky, Ali.
Elena Valeriánová
Překrásné fotečky, ale vůbec mě to nepřekvapuje. Ty prostě umíš. Tak ráda bych se tam podívala, skvostná pozvánka.
Jitka Caklová
Někde jsem byla, někde ne, obláčky pod modrou oblohou, jak pro fotografku stvořené. Díky Álo, prima článek i fotky :-)
Jitka Mošovská
V Jizerských horách jsem ještě nebyla, alepoň prohlédla fotky.
Marie Ženatová
Díky za hezký článek i fotografie...
Dana Puchalská
Do Horního Maxova jsem jezdila s přáteli jako dost mladá holka. A jak tak koukám je to tam pořád krásné.
Eva Mužíková
Alenko, díky za představení krás mého kraje. Fotky jako vždy exelentní.
Soňa Prachfeldová
Moc pěkné tipy, byla jsem v Jizerkách před několika lety , ale chtělo by to zase.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 23. týden

Máte rádi kávu? Pijete ji denně? A co o ní víte? To odhalí kvíz tohoto týdne.