Malá glosa jazyková
Litoměřice, knihovna K.H.M. foto autor

Malá glosa jazyková

17. 8. 2019

Prohlídka jednoho čísla místního knihovního zpravodaje mne přiměla k této docela malé, leč, podle mého názoru, důležité jazykové úvaze. Někdy si totiž připadám jak Cato starší v římském senátě, který svůj projev končil vždy slovy:

„Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno.“

Také bych rád ničil. Nikoli ovšem dávno zmizelé Kartágo. V onom zmíněném zpravodaji mne totiž velmi zaujaly zejména nadpisy článků. Cituji:

 - Úvodní workshop o storytellingu
 - Island / Worldtrek
 -  Fundraising

/získávání prostředků pro činnost organizací občanské společnosti/. Tato vysvětlivka ovšem v knihovním zpravodaji chyběla. 

Cato starší chtěl tehdy zničit Kartágo. Já bych dnes nejraději zničil všechny novotvary a anglikanizmy v našem, kdysi tak krásném jazyce. Já vím, že to většině z vás připadá zcela normální, neboť je to v souladu s  trendy dnešní „moderní“ doby a většina z vás je, na rozdíl ode mne, v této době zřejmě více aklimatizována, anebo vám toto prznění českého jazyka tolik nevadí. Mně ale ano. Já jsem, co se týče českého jazyka, docela konzervativní a tak moc moderní být zase nemusím.

Člověk, který na veřejnosti neopatrně řekne, že těmto anglickým termínům nerozumí, vypadá jak ignorant a ocitá se v  nebezpečí všeobecného opovržení. Já tomu tedy většinou rozumím, neboť jsem se studiu anglického jazyka za svého mládí nějaký čas věnoval a něco mi v mé již staré hlavě přeci jen utkvělo. Ale slavnostně zde musím prohlásit, že používání anglikanizmů v českém obyčejném, informativním textu je barbarství a na mne působí jako červený hadr na býka. I když se snažím nebýt kverulantem, tak pestrá směsice těchto cizích termínů v knihovním zpravodaji mě nepříjemně nažhavila.

Já mám angličtinu velice rád, neboť je to řeč velmi bohatá a melodická. A rád ji používám v  případech, kdy je to nezbytné, tedy většinou někde na cestách, neboť anglický jazyk je něco jako esperanto dnešní doby. V českém jazyce lze tyto anglické, pro mne v češtině barbarské výrazy, většinou nahradit českým přepisem. Byť by byl třeba o jedno, nebo dvě slova delší. Vývoj společnosti ovšem jazykový purista nezastaví. V tom vývoji nejde bohužel pouze o jazyk. Těch negativních vlivů je bohužel daleko víc. Ale to je trochu širší problém. Tato glosa je o jazyce. 

Nejde zde pochopitelně jen o místní knihovní zpravodaj. To by bylo příliš zjednodušené hodnocení. Anglikanizmy se jak rakovinové metastázy šíří naší rodnou řečí a celým naším životem. Jeden docela malý příklad. Jedná se o stupidní módní hlídku na webu, která hodnotí použitou obuv u dvou žen. Na jednom obrázku jsou použité boty označeny anglickým slovem –in- a na druhém zase jiné boty jsou přeškrtnuté křížkem a označeny slovem  -out-. Klidně stačilo napsat ano a ne. Ale to by ten dotyčný pisatel, či pisatelka nebyli -in-. Dalším příkladem mohou být názvy mnoha českých obchodů a firem v anglickém jazyce. Čeština zkrátka, již -in- není.

Pokud se na závěr vrátím k římskému senátorovi Catonovi staršímu a dovolím si parafrázovat jeho závěrečná slova v římském senátě, musím znovu a důrazně prohlásit:

„Ostatně soudím, že ty hnusné anglikanizmy v našem jazyce by měly být zničeny.“

 

* * *

Český jazyk glosa
Autor: Jan Zelenka
Hodnocení:
(5 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jan Zelenka
Teď jsem si uvědomil, že můj komentář měl být spíš na FD, kde mám svoji malou fenku Britney.
Jan Zelenka
Aničko, já jsem si bohužel nemohl vybírat. Fenka je z chovné stanice a je čistokrevná. Musel jsem akceptovat jméno tím spíš, že ji koupila dcera, která mrská angličtinu dobře.
Anna Potůčková
Jak jistě většina Íčkařů ví, tak jsem chovatelka psů. Když jsem vybírala název své CHS, tak věděla jsem, že to nebude nic anglického či jiného jazyka název chovky. Pejsci se nám rodí v naší vlasti, tudíž musí být i dle názvu poznat odkud jsou. A snažím se dávat i štěňátkům jména, která zní a se říkají hezky česky!
Jitka Hašková
Jsem angličtinářka, miluji angličtinu i češtinu. Velmi mi vadí používání anglických výrazů v češtině. Ničí se tím oba jazyky. Často jsou v anglických nápisech hrubé chyby, např. v pražských tramvajích i autobusech. Dnes už nikdo nepoužívá slovo počet, jsou jenom čísla. Málokdo řekne, že něco bylo před rokem, většinou rok zpátky. Bohužel si tady můžeme o tom říkat mezi sebou.
Jan Zelenka
Jsem rád, co se zde objevilo milovníků našeho pěkného jazyka. A určitě je jich zde i naší vlasti hodně. Hlavně, že jsou průvody a demonstrace kvůli hovadinám.
Zdenka Soukupová
Hlásím se do klubu milovníků češtiny. Ani mě se takové množství anglikanismů nelíbí, když většinu z nich můžeme říci hezky česky. A nápisy na obchodech? Klidně ať tam cizojazyčný je, pro turisty; ale menším písmem a až na druhém místě. PRVNÍ musí být čeština.
Alena Tollarová
Honzo/Jendo? Já vím, že litoměřická knihovna je bezva, proto mě to zarazilo. Na jaře jsem tam byla na přednášce Jiřího Svobody o památných stromech ČS, moc se mi líbila.
Věra Ježková
Ve Vysočanech je obchod nazvaný SleepCentrum. Taková pěkná anglicko-česká slepenina. Naštve mě pokaždé, když jedu kolem tramvají.
Marcela Pivcová
Ani já různým anglickým a dalším cizojazyčným slovům v naší řeči nefandím. A nejhohší jsou ty výrazy, které se do naší mluvy vloudily zkomolené. Už delší dobu uvažuji chodit po městě s anglickým slovníkem, případně se Slovníkem cizích slov - abych byla in! ( Cestou si ještě koupím bonbony Nimm 2 - čti: dva - soft! ... to už je dokonce trojjazyčné).
Jan Zelenka
Alenko, místní knihovna je docela dobrá a dělá pěkné pořady, jenže je jak se dnes říká v novočeštine, je až příliš -in-. je příliš poplatná dnešní, až přeliberalizované době. Já jsem v této terminologii -out- a jsem na to hrdý.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 24. týden

Jaro kvete všemi barvami a právě česká květena bude tématem vědomostního kvízu tohoto týdne.