"Mých 30" - zánik firmy
Foto: autorka

"Mých 30" - zánik firmy

30. 11. 2019

Sametová revoluce zasáhla do našich životů. Někomu více, někomu méně. Pro mě osobně nastaly největší změny v profesním životě. V rámci privatizace bylo rozhodnuto, že podnik, ve kterém jsem pracovala, bude prodán předem vybranému zájemci. Vlastníkem se stala německá firma a nastala doba velkých změn. Do provozů hledalo vedení firmy pracovníky, kteří byli schopni se domluvit německy. A tak jsem vyměnila židli v kanceláři technického rozvoje za židli v provozní kanceláři. Osmnáct roků jsem byla vedoucí provozu, práce mě bavila a dávala jsem jí denně víc než povinných osm hodin. Musela jsem se několikrát rozhodovat, zda se přizpůsobím „novým pořádkům“ nebo raději odejdu.

Neodešla jsem. Ale nebylo to vždy jednoduché. A těch změn, co jsem musela zvládnout. Působení zahraniční poradenské firmy, postupné omezování výroby, změnu zahraničního vlastníka, převedení části výroby do africké firmy, konkurs, působení insolvenčního správce a prodej české firmě. Každá změna byla spojena s novou výzvou a já si říkala: „když jsem zvládla tu předešlou, snad zvládnu i tu novou“.  Pracovní poměr jsem ukončila v roce 2011 a od té doby nic nemusím a můžu vše, co dovolí mé zdraví.

V roce 2013 firma definitivně zanikla. Naštěstí jednotlivé budovy průmyslového areálu mají nové vlastníky, jsou již opraveny nebo se opravují. Připravila jsem srovnání, jak vypadal průmyslový areál v listopadu 2013 a jakou podobu má nyní. Úvodní foto je z listopadu 2015.

Soutěž - Mých 30 let
Hodnocení:
(4.9 b. / 14 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Hana Nováková
O čemsi vypovídající fotky, doprovodný článek vypovídá, jak to po sametové revoluci chodilo. Kolik bezvadných výrobků jsme vyrobli před rokem 89 a vše šlo do kopru. Dovážíme z Číny nekvalitní brak, je některé malé firmy se drží zuby nehty, aby přežily. To byl i jeden z ekonomických účelů, jak nás dostat na kolena a donutit dovážet, co by se na západě neprodalo, tak tady to musí stačit.
Zuzana Pivcová
Myslím, že to je dost názorný příklad, jak některé známé zaběhnuté podniky u nás dopadly a zaměstnanci s nimi. A v lokalitách, kde třeba žádný jiný průmysl nebyl, to muselo být docela zlé. Díky, Aničko, i za ty zajímavé srovnávací fotky.
Hana Rypáčková
Loana vyráběla punčochy a spodní prádlo? Něco mi to říká. Budovy se jistě využijí na nějaký provoz.. Asi velké sousto pro posledního majitele..Tady se výroba taky rapidně změnila....
Dana Puchalská
To je škoda, že tak dobře zavedená továrna skončila. Je jich v naší zemi víc s podobným osudem. Aničko, hodnocení se asi zbláznilo. Vylezla tam jen jedna hvězdička. Proto ty další přidávám sem- ******.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 21. týden

ŽELEZNICE V ČESKU. To je téma vědomostního kvízu tohoto týdne.