Samosběr jahod
Foto: autorka

Samosběr jahod

24. 6. 2020

Jahody se červenají, měsíc červen přiletěl...

Jako každý rok si nenechám ujít tuto oblibu - samosběr jahod. Jahody mám moc ráda, tak tedy vyrážíme, do lesů, vod a strání, téměř na Šumavu. Máme s tím spojen i takový výlet, řidič odpočívá při nealko pivku či kávě a my "sokolíci" jdeme trhat.  Jsou velké, pěkné, málo sladké, jde to celkem rychle. Vždy jednu řadu dva proti sobě, uličky jsou široké a srandy je také dost. Jsou zde sběrači z různých vesniček a měst. Chlapi lezou po kolenou a říkají, co bychom pro babičku neudělali. Těší se na dort s jahodami. Děti volají, takovou velkou jahodu jsme ještě neviděly. Nebo třeba se musíte bavit, když vedle vás jde dvojice se svým řádkem a před vámi trhá váš. Tedy každou rukou z obou stran trhá do kýble, tak ho má za chvíli plný. Ale nám to nevadí, protože nedojdeme ani do konce řádku a máme natrháno. Pani pokladní nám je zváží a zaplatíme. Jdeme si odpočinout do bistra a dáváme si široko-daleko známou jejich zmrzlinu. 

Pokračujeme na náměstí a jeho okolí. Dáváme si oběd a hurá zpět domů zpracovávat jahody.

Upekla jsem asi 30 ks lívanečků s "kahudou" (jahody rozmixované s cukrem a zakysanou smetanou). Další dny kynuté knedlíky s tvarohem a naposledy piškotový dort s jahodami. A už mně zase zvoní telefon, kdy pojedeme na výlet a trhat. Ach jo, já asi pojedu i po třetí.

Jahody jsou neodolatelné. Tak zase někdy příště!

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Eva Kopecká
Půvabná básnička.....měli jsme ji na konci slabikáře v první třídě. Samosběr je fajn pro lidi, co zahrádku nemají....jsou ale známí, kteří člověka dokážou mírně řečeno nadzvednout....jako mě třeba dotaz mé známé. Ona má zahradu stejně jako já. Co tam pěstuje, nevím, ale asi nic, když mě navštěvuje s oblibou jen v létě. Takže při posledním hovoru se mě zeptala, zda jsem byla na samosběru. Já tam v životě nebyla, obě to víme....já si to umím vypěstovat, ona asi ne. Ano,nabízí se věta...jen prijeđ a natrhej si....neřekla jsem ji. Ony i ty hloupé jahody dají práci, než je člověk zasadí, zalije, okope, vypěstuje....nic nevyroste samo....co si budeme povídat.
Jana Šenbergerová
My chodíme na jahody na balkon. Na knedlíky to sice není, ale pro radost je jich letos dost. Přestože si jinde žádné sami nesebereme, nemáme nedostatek, prodávají se u nás v polské zelenině. Dáváme si je k snídani, včera jsme měli jahodové tunely a zítra pču drobenkový koláč s jahodami. Ještě nějaké zamrazíme, až dojdou čersté, určitě přijdou vhod do knedlíků.
Alena Vávrová
Sice mám nějaké jahody vlastní - tak akorát obden do pusy, ale letos jsem se k většímu množství jahod nedostala. Myslím tím našich, českých, abych si případně i nějaké zpracovala. Samosběr jahod v blízkém okolí není možný, nejblíž na Mělnicku. Ale ještě bych mohla zkusit zajet na nejbližší stanoviště prodejců ovoce a zeleniny. Namlsala jsi mne ;-)), jahody a jahodovou zmrzku i dřeň mám ráda .
Naděžda Špásová
Letos jsme se na samosběr nedostali, ale jinak jsme každý rok někde byli. Mám ještě něco v mrazáku, tak mi to nechybí.
Dana Puchalská
Samosběr jahod jsem absolvovala jednou. Ano, jahody jsou vynikající, mám je moc ráda. Pro nás je ale každý samosběr trochu z ruky.
Marie Ženatová
Na samosběru jahod jsem byla v minulosti několikrát a to hlavně se střední třídou mého syna. Ale musím přiznat, že jsem si tam připadala jako otrok a že to snad až do konce brigády nevydržím. Ovšem když jsem se podívala vlevo, vpravo a viděla, jak všichni náruživě trhají, tak jsem to také v tom tempu zvládla. Nevím, nevím, ale dnes ve svém věku už bych skutečně asi dobře při samosběru neobstála.
Jana Kollinová
Titulek voní radostí, kdy jsme na zahradě sklízeli jahody. Nevyžadovaly tolik "práce" jako pěstování brambor, ale jejich užitek byl sladký, byť krátkodobý ve srovnání s užitkovostí sklizených brambor, jablek, zelí. Období jahod byl sladký bonus pro samopěstitele.
Eva Mužíková
Jitko, krásně jsi sběr přiblížila. Také by mne tato akce lákala, nikdy jsem samosběr neabsolvovala.U nás nyní po těch deštích prodávali na trhu jahody hodně zablácené, ale lidi je kupovali i tak... Dostala jsem na ně právě chuť, zítra si zajedu do města...
Jitka Hašková
Na samosběry nemohu, záda neslouží. Jahody si kupuji v jahodárně ve Vraňanech. Jsou úžasné, letos jsem jich měla 3 kg. ani jednu jsem nemusela vyhodit a všechny jsem je postupně snědla syrové.
Anna Potůčková
Chodím každoročně na tyto samosběry. Nasbírám si krásné jahody bez případné hniloby.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 22. týden

Dáte si i tento týden kvíz? Bude na téma: "hmyz"