Nesedejte do vlaku, ať nenarazíte
Ilustrační foto: pixabay.com

Nesedejte do vlaku, ať nenarazíte

16. 7. 2020

Tak jsem se zase jednou po dlouhé době projel vlakem. No, řeknu vám, to byla jízda! Tedy, když už se vlak konečně rozjel. Ale než k tomu došlo...

Rozhodli jsme se vzít vnoučata na výlet, vlakem na Karlštejn. Syn nás odvezl do Prahy na Hlavní nádraží s tím, že jsme si dopředu našli spoje tam i zpět.

První spoj, který jsme měli naplánován, jsme nestihli. Paní pokladní totiž od nás dostala nelehké zadání:

Jednou důchodce nad šedesát let ovšem bez občanského průkazu, tedy věk nelze v tuto chvíli prokázat. Jeden dospělý (dcera) s s průkazem PID platícím v Praze a okolí, ovšem ne až do Karštejna, patnáctiletý vnuk bez studentského průkazu a sedmiletá vnučka s žákovským průkazem. A navíc požadavek, že cestu zpět si dáme o zastávku dříve, protože z Karlštejna do Zadní Třebáně dojdeme pěšky. 

Tento takřka matematický rébus luštila paní v pokladně téměř půl hodiny. Na peróně jsme zjistili, že vlak má 20 minut zpoždění z důvodu obratu vlakové soupravy. Dalších patnáct minut stál vlak mezi stanicemi Praha-Smíchov a Praha-Velká Chuchle, neboť na železničním přejezdu před chuchelským dostihovým závodištěm nefungovalo bezpečnostní zařízení. Deset minut jsme stáli ve stanici Praha-Radotín, protože za Radotínem se opravuje železniční most a část trati je jednokolejná. Po celou dobu jízdy křičelo vedle nás v kočárku dítě, jehož maminka zírala do mobilu se sluchátkama na uších. Na dítě reagoval vytím pudl jakéhosi zahrádkáře, jehož větev jabloně, kterou asi převážel na chatu, mě neustála lechtala za krkem. A mezi stanicemi Vonoklasy a Řevnice se hlasitě dohadoval průvodčí s asi třicetiletým mladíkem nevalného vzhledu, kterého se marně pokoušel vypakovat z první třídy (netušil jsem, že příměstské vlaky mají také I. třídu).

Ulevilo se nám, když jsme konečně vystoupili na nádraží Karlštejn. Výlet na hrad jsme si užili, stejně jako procházku do Zadní Třebáně kolem Berounky. Zpoždění vlaku na pražské Hlavní nádraží jsme již považovali za samozřejmost.

Dnes, po třetím železničním neštěstí, jsem pochopil, že za takový zážitek z vlaku můžeme být rádi. Tedy, že jsme jej přežili ve zdraví. 

 

Můj příběh
Hodnocení:
(4.3 b. / 21 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
František Matoušek
Tak takhle asi jednou dopadnu já, až se rozhodneme s maželkou jet po dlouhé době zase vlakem. Obvykle jsem řekl místo kam chci jet a přidal dovětek, zpáteční. Pokladní označila klasický tvrdý lístek datumem, což netrvalo ani minutu a já byl v tu ránu na nástupišti. Když to tady čtu, tak mám přímo strach se někam vlakem vydat. Nevlastním kromě občanského průkazu a úplně zbytečného senior pasu žádný zde níže uvedený doklad potřebný pro cestování dráhou. Než se vydám na cestu, tak si důkladně (pokud to najdu)vyhledám poučení o cestování dráhou.
Elena Valeriánová
Abych pravdu řekla, začínám mít strach jezdit vlakem. A to nejen kvůli nehodám, je až s podivem, kolik nehod se stalo za poslední dobu. Lidský faktor. Hm, na to se svede všechno. Ale kde a jaké jsou příčiny selhání těchto lidí. To nebude jen nějaká nedbalost. Dalším důvodem jsou neustále změny. A mnohdy (vždycky) jsou docela k zlosti. A kdo tím utrpí nejvíc? Cestující, ano především ti starší. No a co, tak sakra ať sedí doma a neotravují. I bez nich budou vlaky jezdit. A potom taky utrpí na duševním zdraví pokladní, které se musí s těmi cestujícími otravovat. A co teprve průvodčí ve vlaku. Ti to schytaj z první ruky, shora i zdola. ZATÁHNĚTE UŽ NĚKDO ZA ZÁCHRANNOU BRZDU! Děkuji.
Antonín Vácha
Milá paní Kolářová, chápu, že jste "od drah". To, o čem píšete, je právě ten binec, který na drahách funguje. Tam kde jsou pokladny, bývají dost často protivné pokladní. Průvodčí zrovna také často nepřekypují ochotou. A vyznat se v tom, zda mám či nemám nárok na slevu, mám či nemám vlak zadarmo či zda si mohu nebo nemohu koupit zpáteční jízdenku... Nebo zda je pro mne výhodné mít IN Kartu nebo spíš v případě Českých drah OUT kartu. To se vždy na dráhy dosadí nový generální ředitel a ten vymyslí nějakou novinku, co dosud platilo zruší. Nezlobte se, ale aby se v tom čert vyznal, natož běžný důchodce. Já si mohu koupit jízdenku přes internet, ale kdejaká babička, která ho nemá, si bohužel dost často nedokáže koupit jízdenku ani z automatu, které nasazují místo znuděných pokladních.
Alena Tollarová
Jo, ještě mě napadlo, že by asi nebylo od věci zavést už tak od 5. třídy ve škole povinný předmět cestování veřejnou dopravou, aby na nádraží chodil řádně vyškolený cestující a nikoli takový, aby mu z něho pokladní vstávaly vlasy na hlavě ...
Alena Tollarová
Já tedy nechápu, proč ČD nezruší i ty pokladny, ať tam ti otravní cestující, kteří nemají podmínky Českých drah v malíčku, nelezou. Všichni přece mají internet a platební karty. A ještě by ušetřily za platy pokladních.
ivana kosťunová
:)) :)) :))
Věra Ježková
Ilonko, :-).
Ilona Erika Kolář
A máme zde ukázkový příklad cestujícího, z kterého i mě vstávají vlasy hrůzou na hlavě. U přepážky neví,co chce,neumí se vyjádřit, netuší, že i příměstský vlak má 1. třídu., . . . .Cestující důchodce nad 60 let je co? U tarifu ČD Je pouze cestujcící nad 65 let. V šedesáti letech musí mít buďto IN50 nebo cestuje za plné jízdné. Pokud tam platí PID, tak to určitě pokladní ví, ale cestující musí splňovat také určité podmínky a pokud se musí prodázat nějakým průkazem, tak ho musí mít u sebe. Že někdo nenosí občanský průkaz nebo jiný průkaz totožnosti je na pováženou. Vlakvedoucí a pokladní mají hádat věk podle obličeje? Proč si nekoupí cestující jízdenky zpět na místě? Jízdenky integrovaného systému jsou časově omezené, takže předpokládám, že si kupuje tarif čd. Pokud není obsazená pokladna, je to bez manipulační přirážky. Nebo, že by se pán probudil a zjistil téměř po roce, že zpáteční jízdenky neexistují? Už vůbec nechápu, proč si cestující, když má výhrady, nezakoupí jízdenku přes internet a nemusí mít strach, že nestihne vlak a nemusí nikomu nic vysvětlovat.
Hana Rypáčková
Občas narazím na podobnou nejistou osobu v pokladně. Zpáteční si kupuji. Strašně se kultura cestování v posledním roce zhoršila. Děsné vagony, nedovírající se WC atd. Pochybné informace jsou někdy i na webu.( Ve svátek nejel vlak, který byl avízovaný). Výluky nepočítám..
Jaroslav Kolín
Dneska zjistit odjezd + částku za jízdenku není problém, máte-li internet (a ten mají všichni zde diskutující a zdá se, že i autor článku). Jízdenku je online možno i zakoupit a vytisknout nebo nahrát do telefonu. Příslušné doklady na slevy kontroluje průvodčí (někdy ani to ne), takže soudím, že v článku uvedená dáma v pokladně byla zbytečně iniciativní.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...