Jsi úplně nemožný! Jak přijímat kritiku a nenechat se přitom ponižovat
Ilustrační foto: ingimage.com

Jsi úplně nemožný! Jak přijímat kritiku a nenechat se přitom ponižovat

22. 9. 2020

Ty se to nikdy nenaučíš. Nejsi schopen pochopit, že se po odchodu z koupelny zhasíná? Dříve jsi tu svíčkovou dělala lepší, v poslední době ji odbýváš. Jsi líný, nemáš žádné ambice. Jsi fakt nemožný.

Slyšet na svou adresu kritiku je nepříjemné, ale někdo ji umí takzvaně hodit za hlavu. Jiný se kvůli sebemenší výtce dovede dlouho trápit.

Když se sejde rodina dvaašedesátiletého Vladimíra, pokaždé to skončí hádkou. Jeho čtyřicetiletý syn Petr žije v Hradci Králové, Vladimír se ženou v Ostravě. Takto to vypadalo při jejich poslední návštěvě.

Vladimírovi vnuci krmili jeho psa.

„Vy jste nešiky. Jak mu ty dobrůtky dáváte? Musíte mu je dávat po kousku. Takhle si je chyťte do prstů. Nemůžete mu je dávat takhle z dlaně. To je přece úplná blbost.“
„Proč je, tati, kritizuješ? Proč by mu to nemohli dávat tak, jak jim to vyhovuje? Proč je shazuješ a říkáš jim, že jsou nešiky?“
„No jasně, když je neustále nechválím, je zle. Prostě je chci upozornit, že něco dělají špatně.“
„Můžeš mi definovat, jak dobře nebo špatně krmit psa? Bere si to z dlaně i z prstů úplně se stejnou radostí. Ty prostě rád kritizuješ, a když nemáš za co, vymyslíš si problém.“

Ano, i taková věc jako je způsob podání dobrůtky do psí tlamy, může způsobit rodinnou hádku. Přehnané? Ale vůbec ne. Potvrdí to každý, kdo má ve své blízkosti někoho, kdo rád kritizuje. V některých domácnostech to pak dopadá tak, že kritika se stává normou, běžnou věcí. Někoho to může přivádět k šílenství, někdo to naopak časem přestane vnímat, a když ho někdo upozorní, že partner, partnerka či někdo z jeho blízkých věčně vyjadřuje nespokojenost, mávne rukou se slovy: ‚ale on to nemyslí špatně‘.

„Petře, on to tak nemyslí, vždyť víš.“

„Mami, vždyť on takhle rýpe a kritizuje pořád a každého. Jen ty jsi to za ty roky přestala vnímat. Necháváš se od něj ponižovat. Zryješ záhon, on řekne, že to mělo být jinak. Ostříháš keř, on řekne, že špatně. Proč si to necháváš líbit? On rád ponižuje lidi.“
„Však víš, on už je takový.“

A v tomto bodě debaty se zpravidla projeví, jak člověk ke kritice přistupuje. Zda se ho dotýká nebo ji nevnímá. Umět kritiku přijímat, ale především dokázat rozlišit tu konstruktivní od obyčejného rýpání, je však v životě velmi prospěšné. A platí to v rodinných, partnerských i pracovních vztazích.

„Když vás někdo kritizuje, neměli byste to brát příliš osobně. Berte kritiku jako dárek a snažte se v ní vidět její konstruktivní základy,“ uvádí psycholožka a lektorka Karin Hertzer. Autorka řady knih zabývajících se tím, jak uspět v práci, nevidí moc velký rozdíl v tom, jestli se jedná o kritiku v zaměstnání nebo v soukromí. Naopak, doporučuje zásady používání při sdělování a přijímání kritiky v pracovním prostředí, aplikovat i v soukromých vztazích.

„Nechte partnera domluvit a dělejte si přitom poznámky. Ptejte se, když vám něco nebude jasné, a vyžádejte si konkrétní případy, kdy jste podle něj něco udělali špatně. Tato metoda se běžně doporučuje v pracovních kolektivech, tak proč ji nezkusit i doma nebo ve vztahu. Každopádně bude kritik pořádně zaskočen, a pokud má aspoň trochu smyslu pro humor, situace se tímto odlehčí,“ uvádí. Ano, situace, kdy žena kritizuje muže, že nevynáší odpadky, a dotyčný si vytáhne tužku, papír a požádá o soupis dalších svých prohřešků, může vyvolat smích, ale také ještě větší rozzuřenost.  „Tak já se snažím a ty si ze mě děláš legraci! Vždyť to říkám, jsi úplně nemožný. Že já kráva to s tebou čtyřicet let vydržela!“

Další rada Karin Hertzer: „Nesnažte se reagovat na kritiku pouze tím, že ji budete stroze vracet, ale zůstaňte věcní. Pokud cítíte, že jste opravdu udělali chybu, měli byste to uznat. Tím se vše vyřídí úplně nejrychleji. Pociťujete-li však, že kritika není oprávněná, nenechte si to líbit. Uvádějte však jen věcné argumenty. S výčitkami a neustálým obviňováním jeden druhého se daleko nedostanete. Poděkujte za upřímnost. Požádejte o čas na rozmyšlenou a vše proberte s nějakým dalším kolegou.“

Tyto strohé pokyny z manažerské příručky opravdu jde velmi dobře používat v partnerských či rodinných vztazích. Ostatně, psychologové často zmiňují, že se lidé k sobě navzájem mnohem lépe chovají na pracovištích než doma. Zkrátka, že si partnerovi či partnerce dovolí říct více kritických a ošklivých slov než by si dovolili vůči kolegům v zaměstnání. Větu ‚jsi fakt nemožný‘, jen tak z úst v práci vypustí málokdo, to by už muselo jít o velký malér. Ovšem doma ji použijeme klidně, často v naprosto bezvýznamných situacích, kdy se vlastně nic zásadního nestalo.

Skutečností je, že kritika se nikdy neposlouchá dobře. Je však lepší ji občas slyšet, než žít v iluzi dokonalého světa a poslouchat jen chválu a ujišťování, že jsme nejlepší. Právě v umění přijímat kritiku se v poslední době velmi často projevuje, jak rozdílná je starší a mladá generace. Zatímco děti a mladí lidé se často rozpláčí a vynervují z každého nelichotivého slůvka, mnozí senioři jsou zvyklí nad kritickými slovy mávnout rukou. Protože už kritiky v životě slyšeli tolik, že si umějí přebrat, která je ku prospěchu a která je jen neškodným bzučením much.

psychika
Hodnocení:
(5 b. / 7 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Petr Dvořák
Tedy neumím si představit situaci "„Nechte partnera domluvit a dělejte si přitom poznámky." Vlastně umím. Stačí se podívat na fotky Kim-Čong-Una a jeho partičku generálů s bločky v ruce :-))
Petr Dvořák
Tedy neumím si představit situaci "„Nechte partnera domluvit a dělejte si přitom poznámky." Vlastně umím. Stačí se podívat na fotky Kim-Čong-Una a jeho partičku generálů s bločky v ruce :-))
Monika Monca
Clovek, ktery mi rekne, co delam spatne (a take rekne, jak je to podle nej spravne), je u me vitany. Clovek, co mi rekne, ze jsem uplne nemozna, poleti ze dveri a dopriste uz ho ve svem zivote nechci. Jednoduche...
Danka Rotyková
Milé dámy íčkařky, určitě máte každá tu svoji pravdu, stejně jako já a všechny už víme, co život obnáší. Každý se časem alespoň trochu mění, řekla bych k lepšímu(?). Stejně si ale myslím, že to základní v nás nezměníme. Škoda, že nejde koupit třeba pilulka, po které bychom si negativní kritiku nebraly osobně. Bože, kolikrát jsem to v produktivním věku slyšela? A stejně jsem se pachuti nikdy nezbavila. I když jsem už jako seniorka daleko klidnější, stejně jsem na kritiku až dost citlivá, stejně jako všechny moje známé.
Jana Šenbergerová
Olgo, no přece tak, jak to dělám JÁ. :-)
Dana Puchalská
Jo jo, na to jsouurčitě nějaké zaručeně dobré rady od lektorek pro hospodyně pro služby. Měla jsem tu čest tuto šílenou instruktáž absolvovat. Po 2 hodinách jsem se omluvila a utekla na MHD. Ještě pár dnů jsem měla pocit, že kandiduji na titul NNNN což znamená : nic neví neumí nezná.
Olga Škopánová
Může mi někdo říct jak se "správně" myjí okna, vyhazují odpadky či vaří svíčková?
Dana Puchalská
Myslím si, že lidé by se měli hlavně vyjasnit co jim jednomu na druhém vadí. Poučovat a kritizovat.... Ne, to je cesta do pekel. Kritika je sice zajímavá, ale... Pak by už mohlo rovnou nastoupit nějaký rituál typu sebemrskačství a to nebrat. A jak už napsala Věra, nosit s sebou papír a tužku... To bych si připadala jako na nějakém podivném semináři.
Věra Ježková
Myslím, že jsem nikdy nikomu neřekla, že je úplně nemožný. Zejména ne svému partnerovi. Nabízí se otázka, proč s ním tedy jsem, když je nemožný. Nemám potřebu se nad někoho povyšovat, dělám chyby jako každý. Rovněž se snažím neudělovat nevyžádané rady. Už vidím přítele, jak by se tvářil, kdybych si dělala poznámky, zatímco mluví. Přijmout kritiku někdy není snadné. Ve výsledku je to ale mnohem lepší, než trvat na své neomylnosti.
Zdenka Soukupová
Ona je kritika a "kritika". Když někdo kritizuje občas, dá se z toho poučit. Ale když kritizuje pořád a všechno, pak už je to asi patologický jev.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 13. týden

Na Zelený čtvrtek začíná na státních hradech a zámcích turistická sezona. Tak si vyzkoušíme vaše znalosti na téma "České hrady a zámky."

AKTUÁLNÍ ANKETA

Provedli jste nějaké úpravy svého bytu či domu na stáří? (sprchový kout místo vany, bezpečnostní madla, bezbariérové prahy apod.)

Ano, úpravy bytu jsem (jsme provedli)

29%

Ano, ale zatím jen částečně

15%

Nevím, jaké úpravy by to měly být

11%

Ne, ale zvažujeme to

13%

Ne, o žádných úpravách neuvažuji

17%

Ne, protože na to nemám peníze

15%