Pranostiky – roční období III
Úvodní foto: autorka

Pranostiky – roční období III

25. 9. 2020

Podzim

Podzim praví: pěkným osením pole odívám a jaro dí: také já se na to podívám.

Na pěkný podzim nepřistavuj stodol.

Mnoho žaludů – veliká a tuhá zima.

Čím dříve listí opadává, tím úrodnější rok.

Po pěkném podzimu následuje brzo tuhá zima.

Kvetou-li stromy na podzim podruhé, bude zima až do konce května.

Jaká řepa, taková nať, jaké plásty, taková mlaď.

Vinice jsou bídnice, osení jistější živení.

Ono pole dobře rodí, po kterém hospodář na podzim často chodí.

Úhory orej hluboko, budeš mít slámu vysoko.

Zpustlé štěpnice – prázdné truhlice.

Jak se seje na podzim, tak se i zjara seje. 

Když na podzim hodně houby rostou, když veverky vybíhají do polí, bude krutá zima.

Mokrý podzim přináší sněživou zimu.

Nejsou-li vidět na podzim čečetky, připravuj se na tuhou zimu.

Když si mravenci na jaře staví vysoko mraveniště, bude mokrý podzim. 

Jestliže si zajíc na podzim dlouho pelech nehrabe, bude mírná zima.

Když mají zajíci ke konci podzimu hodně sádla, bude tuhá zima.

Když ryjí krtkové na podzim v dolinách, bude tuhá zima; ryjí-li na vršku, bude zima mírná.

Podzimek na strakaté kobyle jezdí.

Jsou-li pozdě na podzim bouřky, nebudou brzy mrazy.

 

Literatura: Strnad, E.: Předpověď počasí podle přírodních úkazů, podle chování živočichů a rostlin. Praha, Levné knihy KMa, 2000.

 

Můj příběh
Hodnocení:
(5.1 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Dana Puchalská
Věrko, to je hezké pokračování. Už jsem se na něj těšila. Děkuju.
Jitka Hašková
Díky za pranostiky. jsem zvědavá, jestli se vyplní ta se žaludy. Viděla jsem jich letos hodně.
Eva Mužíková
Většinu z nich neznám, jsi dobrá, že je dokážeš vyhledat a předložit.. Krásná fotka...
Hana Nováková
Díky Věrko za podzimní pranostiky, potěšila jste mě i maminku. Už jdu vytisknout
Anna Potůčková
Ze zmíněných pranostik neznám ani jednu! Díky za kompletaci těchto podzimních pranostik!
Věra Ježková
Děkuji vám. :-) Pranostiky mě stále okouzlují. Některé jsou srandovní. Naďo, jen vypisuju z knížky. Lepší jsem, když vymyslím něco vlastní hlavou. Zuzko, podzim mám skutečně nejradši. Jendo, prima pranostika. Nenarazila. Jestli to nebude tím, že venkovští lidé do kaváren moc nechodili. A kvůli tomu prevítu se obávám, že my taky nebudeme.
Naděžda Špásová
Některé znám, jsi dobrá, že to dáš dohromady. :-)
Jana Šenbergerová
Ty jsou krásné, ale méně známé. Podle pranostik i letošní úrody žaludů, bukvic, jeřabin a dalších plodů nás čeká tuhá zima. Uvidíme! Díky. :-)
Jan Zelenka
Věrko, já z uvedených pranostik neznám ani jedinou. Ta moje podzimní pranostika zní zcela jinak. "Blížící se zima, v kavárně bude prima." Obávám se ale, že jsi na ni při studiu pramenů asi nenarazila.
Jana Kollinová
Neuvěřitelné! Kolik generací našich předků sledovalo přírodu a její reakci na vnější vlivy, aby svá poznání předávali prostřednictvím rčení, pranostik nebo přísloví dalším generacím. Obdivuji široké spektrum Věrčiných znalostí, její pragmatičnost ve výběru faktů týkajících se zvoleného téma. Děkuji za příležitost nahlédnout jejím prostřednictvím do moudrosti našich předků s poznáním, že ne zcela korespondují s "moudrostmi" našich potomků. Zatím jsem optimistkou. :-)

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...