Vzpomínka: Čas darů
FOTO: autorka

Vzpomínka: Čas darů

22. 12. 2020

Čas vánoční je dobou ztišení, vzpomínek i naděje.

Jako děti jsme byly rády obdarovávány.

Vzrušeně jsme prožívaly Štědrý den s jeho tajemstvím a zjitřenou atmosférou.

Slavnostní večeře s rybí šupinou pod talířem a rodinný chór Narodil se Kristus Pán u stromku, jehož svíce planuly v posvátné noci.

Vůně františků a purpury provázela nedočkavé rozbalování dárků, jež byly povětšinou praktického rázu. A potom knihy, hory knih.

Jedenkrát jsem dostala dárek z říše snů.

Nové bílé krasobruslařské boty. Celou zimu jsem se proháněla na kluzišti zahalena do závanu vlhkého ledu a ostrého větru.

Příští rok boty zdědila sestřička.

Následovala doba, kdy jsme sami obdarovávali.

Vložili jsme pod stromek děťátko a pak druhé.

V proměnách času jsme si nadělovali touhu, štěstí i zklamání.

Ztráceli jsme se v labyrintu polopravd a poznali svobodu.

Pohltil nás čas s vůní divadelního líčidla a dětského potlesku.

Propadli jsme se do vášně tvořit do úmoru.

Přišel čas darů od těch, jimž nebylo dopřáno vidět, slyšet, chodit.

Vnesli  do našich rozevlátých snů pokoru.

Byli jsme obdarováni přátelstvím, které si nekladlo podmínky.

Byli jsme obdarováni vnoučaty,  jejichž smích rozezněl  ódu na radost.

Byli jsme obdarováni energií tvých studentů, jimž jsi byl učitelem i chápavým důvěrníkem.

Stáli na tvé poslední cestě čestnou stráž a  nahoru ti posílali zprávy po sociálních sítích.

Tehdy před rokem se zastavil čas.

Zůstala prázdnota  a bolest co trvá.

Do chvíle nebytí vstoupili naši nejmladší.

A pak  ti, co si nás uzamkli do svého srdce.

Přinesli dary nesvázané, lehké jako dech a pevné jako ocel. Porozumění.

Přichází  čas vánoční, čas očekávání.

Naslouchám tvým vzkazům. Nikdy jsme to nevzdali.

Zůstáváš ve mně, s úsměvem pro pošetilé nápady.

Děkuji za dar nekonečné lásky, osude.

Pokoj lidem dobré vůle.

Vánoce vzpomínky
Hodnocení:
(5.1 b. / 18 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Blanka Lazarová
Danielo, díky.
Daniela Řeřichová
Děkuji moc za vaše vzkazy a jsem ráda, že jsem s vámi. Přeji všem klidné dny v neklidné době.
Hana Rypáčková
Moc hezké čtení pro sváteční dny.
Zuzana Pivcová
Krásné, vnímavé, lidské. Moc si Vás tu vážím.
Jitka Hašková
Danielo, díky, je to krásně napsáno, jak si s tebou zahrál osud.
Jana Kollinová
Líbí se mi autorčina forma sdílení časů vánočních.
Alena Vávrová
Danuško, mnohé jsem si při čtení tvých řádků připomněla, děkuji a přeji krásné vánoce ♥.
Daniela Řeřichová
Děkuji za porozumění. Přeji všem pokojné Vánoce.
Soňa Prachfeldová
Pokoj lidem dobré vůle - ano važme si darů, kterých se nám dostalo, na rozdíl od těch, kteří mají velké trápení a špatný osud. Přeji požehnané svátky Danielo.
Lenka Kočandrlová
V dětství jsme byli s bratrem hodně zvědaví,co dostaneme pod stromeček,a tak jsme prohledávali skrýše a skoro všechno našli.Na Ježíška jsme nebyli naučeni,vždy jsme věděli,že to nadělují rodiče,tedy spíš máma. Pod stromkem jsme se tvářili nadšeně,protože jsme byli rádi,že ty věci tam ddopravdy jsou. Brusle jsem nikdy nedostala,byli jsme dost chudí,jen brusle na kličku,co se přidělaly na křusky. Atmosféra doma bývala krásná,stromek až do stropu (3m),po bytě teplo (přes týden se topilo jen v kuchyni ve sporáku),těšili jsme se na čokoládu z kolekcí a na cukroví (nedostávali jsme skoro žádné sladkosti běžně) a nejvíc pro nás byla hra s kamennými stavebnicemi po pradědečkovi.Do toho ta vůně jehličí,pečení,jídla do sytosti (jinak bývalo všeho jen taktak,např. 1 kuřátko-nadívané pro 6 osob),nemuseli jsme nic dělat,celý den po Štědrém dnu v pyžamu...Táta byl doma..(jinak se vyskytoval jen pozdě večer,když už jsme spali,nebo v neděli....).Idyla,viděno s odstupem cca 55 let.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...