Profesor Václav Hořejší: Do nejnižšího stupně systému PES bychom se mohli dostat příští rok po prázdninách
Profesor Václav Hořejší, popularizátor české vědy. FOTO: archiv V. Hořejšího

Profesor Václav Hořejší: Do nejnižšího stupně systému PES bychom se mohli dostat příští rok po prázdninách

25. 12. 2020

Jaký bude rok 2021? Podle imunologa Václava Hořejšího se bude epidemiologická situace odvíjet podle toho, jak rychle bude probíhat vakcinace proti nemoci covid-19.

"Očkování je jediné realistické řešení, jak zastavit epidemii koronaviru. Pokud všechno půjde dobře, mohli bychom se do toho nejnižšího stupně systému PES dostat snad po prázdninách. Čím více lidí bude proočkováno, tím dříve to bude," říká v rozhovoru pro portál i60 profesor Václav Hořejší.

Po svátcích by mělo v České republice začít očkování proti nemoci covid-19. Jak je podle vás Česká republika na vakcinaci připravena?
Na tu první malou zásilku vakcíny, která má dorazit hned po Vánocích, jsme určitě připraveni dobře. Pevně doufám, že bude dobře fungovat i ten plán ministerstva zdravotnictví, podle kterého budou během prvního pololetí praktičtí lékaři aplikovat vakcínu i těm několika milionům lidí z rizikových skupin. Věřím, že to zvládnou a že nebude potřeba zřizovat speciální očkovací centra.

O tom, zda se mají nechat naočkovat, nejsou zcela přesvědčeni ani naši seniorští čtenáři, kteří přitom patří do té nejohroženější skupiny obyvatel. Proč jsou lidé v Česku k očkování tak skeptičtí?
Bohužel zde hrají roli ty nesmyslné a někdy úplně šílené falešné zprávy o údajných nebezpečích spojených s očkováním. Přispěla k tomu i některá nezodpovědná vyjádření mediálně známých osob. Je potřeba, aby se do přesvědčovací akce na podporu očkování zapojili populární umělci, politici, sportovci...

Mohl byste lidem jednoduše vysvětlit, proč se nemusí vakcíny proti covidu-19 bát?
Naprosto zásadní a jednoduchý argument je, že všechny vakcíny, které se budou používat, prošly přísnými klinickými studiemi, které ověřily jejich účinnost a bezpečnost. Na základě výsledků těchto studií byly schváleny příslušnými národními i mezinárodními agenturami schvalujícími veškerá nová léčiva i vakcíny. V těchto agenturách zasedají špičkoví odborníci, kteří jsou velmi přísní a rozhodně by neschválili něco špatného.

Co byste doporučil lidem, kteří se očkovat nechtějí?
Doporučil, bych jim, aby se pořádně seznámili se seriózními informacemi a aby nevěřili těm nesmyslům z internetu.

Je vakcinace jediným možným řešením, jak zastavit pandemii v Česku a ve světě?
Je to jednoznačně jediné realistické řešení. Někteří lidé (mezi nimi bohužel ojediněle i někteří lékaři) se domnívají, že řešením by bylo i tzv. přirozené promoření populace – tedy nebránit viru v infikování většiny zdravých a relativně mladých lidí, u kterých má nemoc mírný průběh, a pouze ochránit rizikové skupiny. To je ale naprosto nerealistické, protože těch rizikových jsou u nás asi 3 miliony. To bychom pro ně museli vybudovat nějaké internační tábory, ve kterých bychom je drželi v izolaci alespoň 2 roky, než by se „promořili“ ti ostatní.

„Řešením“ by samozřejmě bylo i to, že bychom nedělali žádná, nebo jen minimální protiepidemická opatření, a smířili se s tím, že by 5-10% z těch rizikových skupin (tedy více než 100 tisíc lidí) zemřelo. To by s sebou ovšem přineslo kolaps zdravotnictví (pokud by se situace jednoduše neřešila tím, že covidoví pacienti by se do nemocnic nepřijímali a nechali se umřít doma). Tohle „řešení“ by se asi docela zamlouvalo některým cynickým ekonomům, protože by se dalo považovat za jakousi součást důchodové reformy.

V současné době opět rostou počty nově nakažených lidí v Česku. Lidé se však začínají bát hlavně mutace koronaviru, která se objevila na jihu Anglie. Kdy myslíte, že "dorazí" do Česka a co může způsobit?
Doposud není jisté, jestli je opravdu o tolik nakažlivější, než ta varianta převládající doposud. Pokud tomu tak skutečně je, pak by to samozřejmě značně zhoršilo epidemickou situaci. Docela bych se divil, že by se podařilo šíření téhle horší mutace na kontinent zastavit. Je ale velmi pravděpodobné (prakticky jisté), že i proti této mutantní formě budou dobře fungovat ty schválené vakcíny.

Patříte mezi zastánce "tvrdšího boje" proti šíření koronaviru SARS-CoV-2.  Česko se znovu přesune do 5. stupně protiepidemického systému. Ovšem, pořád měl PES nějaké výjimky. Není vláda na váš vkus poněkud "měkká"?
Ano, vláda otálela s přechodem do 5. stupně, zřejmě proto, aby nekomplikovala lidem období vánočních a novoročních svátků. Tak trochu to chápu, ale je zřejmé, že to nebude zadarmo – odnesou to přinejmenším stovky obětí.

Během letošního roku se na postu ministerstva zdravotnictví vystřídali tři ministři. Jak se vám zamlouvá ten poslední, MUDr. Blatný?
Je mi ho líto a obdivuji ho, že na sebe vzal tenhle nesmírně obtížný a nevděčný úkol. Nechci ho kritizovat, má to těžké.

Jaký bude podle vás rok 2021? Co nás čeká a kdy se podle vás vrátíme do běžného života jako byl ten "před covidem"?
Hlavní nadějí je to očkování. Pokud všechno půjde dobře, mohli bychom se do toho nejnižšího stupně systému PES dostat snad po prázdninách. Čím více lidí bude proočkováno, tím dříve to bude.

Co byste doporučil našim seniorským čtenářům, jak by se měli mezi svátky chránit, případně, jak nejlépe posilovat obranyschopnost?
Rozhodně bych doporučil vynechat rodinná setkávání. Velmi se mi líbí doporučení prezidenta Lékařské komory dr. Kubka: „Nejlepší dárek dáte svým starým rodičům a prarodičům, když je nepůjdete navštívit a popovídáte si s nimi jen po (video)telefonu“. Obranyschopnost nejlépe posilujeme zdravou životosprávou – všichni asi víme, co to znamená.

 

prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc.
Molekulární biolog a imunolog, přední vědec a popularizátor vědy. V roce 1995 se habilitoval, profesuru imunologie získal roku 2000 na Univerzitě Karlově. V letech 2005 až 2017 byl ředitelem Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Autor více než 220 vědeckých studií, které doposud měly více než jedenáct tisíc citací.

Autor: Jan Raška
Hodnocení:
(5 b. / 15 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Milan Milan
Může pan profesor vysvětlit, proč byl zastaven vývoj české vakcíny, která se připravovala na principu léty odzkoušených vakcín tj. s inaktivovanými viry??? Počáteční studie byly prý velmi nadějné. Proč budeme raději zkoušet na lidech nějaké nové a drahé technologie a hlavně zatím v praxi neodzkoušené?? Proč např. Izrael nakoupil i ruské sputniky?? Jakési předhazované jediné řešení, které je medializováno je možná tím důvodem, že část společnosti nemá chuť se stát pokusnými králíky farmaceutických firem??
Václav Soukup
Jeho vyjádření o tom, " že je třeba, aby se do přesvědčovací kampaně zapojili populární umělci, politici a sportovci " mluví za všechno ! Tento předák " Svědků Covidových " s úsměvem " bazilška " si opravdu myslí, že nás přesvědčí " Jágr s hokejkou " ? Ať se každý rozhodne podle svého a peníze na honoráře reklamním agenturám pošlou zdravotníkům !!!
Věnka Šrajbrová
Další mudrc do počtu? Proboha, kdo k nám ještě bude promlouvat ty blbiny...Stejně si uděláme každý po svém zdravém rozumu, Teda někteří ho moc nepobrali...
Danka Rotyková
Už včera jsem napsala, že se nechám očkovat. Nejsem člověk, který by raději pozoroval ostatní, co to s nimi udělá a těšil se, že díky jejich důvěřivosti budu já nemoci ušetřena. Když jsem bez problémů snesla několikeré očkování proti chřipce a další jiná, proč bych se měla teď bát? Věda jde stále vpřed a já ji věřím. Ještě že je na světě tolik chytrých a pracovitých lidí, díky kterým nemusí zemřít další lidé. Vždy mám pocit, že jsou obdařeni takovou obrovskou energií, obdivuji je.
Hana Řezáčová
Prosím pana Milana Milana, aby mi označil článek, kde četl takové zmaty o asymptomatických osobách, o osobách očkovaných placebem a získající protilátky atd. Ráda bych si ten článek přečetla ... Pokud opravdu někdo něco takového napsal, tak to psal po konzumaci flašky rumu ... nebo to pan Milan celé pomotal a smíchal hrušky s jabkama ... Paní Lechmanová napsala příspěvek, kde bych o tom rumu taky uvažovala. Zemřelých s kovidem je minimální? Víc jak 10 tisíc je málo? - Jen se paní Lechmanové ptám: když si někdo zlomí nohu a následně zemře na embolii, zemřel na embolii nebo na zlomeninu? Samozřejmě bezprostřední příčina smrti je embolie, ale kdyby si dotyčný tu nohu nezlomil, nepostihla by ho embolie a ještě by tady byl ...
Šárka Šťastná
Pan profesor je stejný jako pánové Flégr,Prymula,Kubek....vzdělané kapacity,skvělé a přínosné pro naši zemi,ale jako osobnosti,které by měli uklidnit ,povzbudit a sdělovat,že daná situace je náročná,vážná,kritická ....,ale je zvládnutelná...,určitě to všichni zvládneme,bohužel i s tím,že budou na každé straně nějaké oběti ať už na životech nebo na ekonomické straně ..... řeší veřejně pouze to,kdo a kolik bude mrtvých a kolik lidi bude mít zdravotní následky po prodělaném Covidu-nezlehčuji tuto nemoc,ale fatální následky teprve přijdou a budou umírat lidé opět ve všech věkových kategoriích a to proto že nebudou finance v sociálních službách a ve zdravotnictví.....nebude je mít kdo do těchto služeb nalevat..nebude z čeho...nezemřeme na Covid s Covidem ale na následky,které tady prezentují tyto profesorské kapacity-všechno zavřít,separovat,nesetkávat ,nesahat na sebe,nedýchat,nezpivat,nemluvit ,ale oni se budou zviditelňovat a moralizovat,je mi 47 let,Covid jsem prodělala,mám rodiče 65+,babičku 94 a dvě děti,jsem VŠ,bývalá zdravotní sestra,která měsíc pomáhala v nemocnici, ne Covid oddělení, ale tzv.ošetrovatelsky úsek,19 let jsem OSVČ.... a určitě se dobrovolně očkovat nenechám,ani kdyby na to dělal reklamu Brad Pitt nebo Dalajláma...také osobně nebudu nikomu vymlouvat a přemlouvat ho ať se naočkovat nenechá....pokud mě tento stát bude nutit s podmínkami očkovat se(cestování a další omezení )tak to podstoupím,ale pokud přežiji bez následků,vždy budu říkat,že to nebylo z mé vlastní vůle nebo protože bych chtěla být očkována.Děkuji.
Dana Hošková
Vize o zlepšení situace až koncem příštího léta jsem četla už několikrát na cizích webech. Musíme se obrnit trpělivostí a vydržet. A k cestování a výletům skýtá naše malá zemička nespočet nádherných míst.
Anna Potůčková
Panu profesorovi Hořejšímu věřím a očkovat se nechám. Všechny vakcíny proti různým nemocem kdysi musely být použité také poprvé a díky těmto vakcínám se nějaké nemoci dokonce zcela vymýtily.
Hana Lechmanová
Klidně se nechte očkovat, už se toho pak nezbavíte do smrti. Dostanete píchanec při každé změně viru až do úplného zbláznění.Pan Hořejší i pan Kubek se zbláznili už nyní, v půlce roku je totiž po viru i bez očkování a dalších procedur (testy atp.). PS Jak to, že nemá na fotce roušku?? Celá ta "strašná nemoc" nestojí za to, dát si bodnout podivnou věc. Počet zemřelých s kovidem je minimální. O očkování řádnou dlouhodobou vakcínou ne spíchnutou rychlovkou lze event. uvažovat, až dorazí něco jako mor a lidi budou opravdu po tisících umírat, včetně dětí. A teď bázlivky kamenujte!
Jindra Hubačová
Jsem připravena společně s manželem a syny , se nechat očkovat . Já se dokonce těším !

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...