Společně s imunologem Jaroslavem Svobodou, proděkanem Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslavem Ševčíkem a předsedou výboru podnikatelských odborů Radomilem Bábkem představili desetibodový plán, jak vyvést Českou republiku z pandemického sevření.
Tento tým považuje přístup vlády k řešení epidemie v České republice za nesystémový a neúčinný. Podle nich by bylo účinnější nechat řešení epidemie na zodpovědnosti každého jedince. A doporučuje především posilování imunity pohybem na čerstvém vzduchu a dostatkem vitamínu C, D a zinku.
Tady je deset bodů "Landova expertního týmu":
1. Ochrana rizikových skupin
Soustředit zdravotní péči a očkování na všechny ohrožené skupiny obyvatelstva stanovené infektology, epidemiology, imunology, případně dalšími lékařskými profesemi.
2. Dodržovat 4R
Lidé mají dodržovat osobní ochranná preventivní opatření 4R: Ruce – Rozestup – Rouška (ve vybraných rizikových prostorách) – Rozum a užívat vitamín C a D a zinek.
3. Samoléčba
V případě onemocnění co nejdříve zahájit samoléčbu a dodržet její principy (acylpyrin/aspirin, vitamin D a C, zinek, pravidelné větrání společných prostor, dostatek tekutin, erdomed, sinupret či bromhexin).
4. Návrat dětí do škol
Okamžitě uvolnit prezenční formu výuky na všech typech škol (naprosto zásadní požadavek pro obnovu návyků dětí a mládeže, pro obnovu imunity, pro obnovu sociálních kontaktů, k zamezení psychických a psychosomatických problémů).
5. Otevřít venkovní sportoviště
Uvolnit okamžitě veškeré volnočasové aktivity ve venkovních prostorech včetně lyžařských středisek pro všechny skupiny obyvatelstva za striktního dodržování bodu č. 2. (omezeními se velmi silně a rychle snižuje přirozená imunita).
6. Vnitřní sport s omezením
Uvolnit všechny volnočasové sportovní aktivity ve vnitřních prostorech za striktního dodržování bodu č. 2 a stanovit počet osob na metr čtvereční, např. 1 osoba na 10 až 15 m2.
7. Víc pohybu bez roušky
Zvýšit podíl přirozeného pohybu (chůze do schodů, běh a další) ve venkovních prostorách bez roušky pro zvýšení přirozené imunity.
8. Otevřít obchody a služby
Otevřít všechny maloobchodní prodejny, prodejny v nákupních střediscích a provozovny služeb za striktního dodržování bodu č. 2., např. 1 osoba na 10 m2.
9. Otevřít restaurace a hotely
Otevřít všechna ubytovací, lázeňská, restaurační a gastronomická zařízení při dodržování určitého počtu osob u stolu, respektive počet osob na metr čtvereční.
10. Restart kulturních akcí
Otevřít všechna divadla a kina a povolit pořádání koncertů, plesů a dalších společenských akcí s tím, že jejich kapacita bude první měsíc snížena za striktního dodržování bodu č. 2.
Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc. je ředitelem Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové od roku 2001. V Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví v Praze je vedoucím Samostatného výukového pracoviště tropické a cestovní medicíny. Od roku 1994 do roku 1997 pracoval ve funkci prorektora Vojenské lékařské akademie JEP pro vědu, výzkum a zahraniční kontakty. Působil na Katedře epidemiologie VLA JEP v letech 1990 až 2001. V letech 2001-2008 pracoval jako vedoucí Centra pro očkování a cestovní medicínu Kliniky infekčních nemocí FN Hradec Králové. Na LF UK v Hradci Králové vyučoval epidemiologii od roku 1990 do roku 2009. V současnosti vyučuje na Ústavu epidemiologie 2. LFUK v Praze – Motole.
V letech 1997-2005 působil jako předseda Sekce tropického a cestovního lékařství SIL ČLS JEP. Od roku 1999 pracuje v TropNet, což je sdružení klinických pracovišť tropického a cestovního lékařství v Evropě. Byl organizátorem mezinárodního zasedání této instituce v IPVZ v Praze v roce 2012. Od roku 1994 se zabývá klinickým vývojem očkovacích látek, především pak proti chřipce, lymeské borelióze, klíšťové meningoencefalitidě, virové hepatitidě A, břišnímu tyfu a virové hepatitidě B.
Od roku 2000 do roku 2005 se věnoval i problematice zvlášť virulentních nákaz (ebola, horečka lassa, antrax), a přispíval do programu ENIVD (European Network for the Diagnostics of Imported Viral Diseases). V tropických oblastech pobýval kumulativně asi 5 let. Je autorem mnoha zahraničních publikací a jeho SCI je více než 1500. Je také hlavním autorem 6 monografií s tématikou očkování či cestovní medicíny, z nichž dvě byly oceněny Cenou Předsednictva ČLS JEP.
Zdroj: Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví