Izrael a Palestina
FOTO: Jarmila KOmberec Jakubcová

Izrael a Palestina

17. 5. 2021

O Státu Izrael jsem napsala hodně článků, které lze nalézet na mém profilu. Ale v žádném jsem se nezabývala vztahy mezi Židy a Palestinci. Protože v současné době opět došlo k násilí ze strany palestinského hnutí Hamás, rozhodla jsem se sdělit několik postřehů z těchto cest.

Do Izraele jsem létala jednou či dvakrát ročně do doby, než koronavirus uzavřel hranice. Zažila jsem tam několik střetů radikálních Palestinců, a to hlavně v pátek. Tehdy Arabové muslimského vyznání slaví svátek a mešity jsou plné věřících. Různí kazatelé /ímáni/ svými plamennými kázáními vybudí vášně a muslimové pak v ulicích hlavně východního Jeruzaléma vykřikují různá protižidovská hesla a házejí kameny na policisty.

Několikrát jsem navštívila i Chrámovou horu, kde se také nachází mešita Al Áxsa. Tam většinou dochází ke střetům mezi Araby a ortodoxními Židy. Chrámovou horu od roku 1967 mají ve své správě Jordánci a Židé se zde nesmějí modlit. K tomu jim slouží Západní zeď neboli Zeď nářků. Abych byla objektivní, střety zde vyvolávají i tzv. ultraortodoxní Židé. 

Letošní eskalace napětí mezi Araby a Židy vznikla během začátku muslimského svátku ramadán, kdy izraelská policie uzavřela prostor u Damašské brány v Jeruzalémě. Zde se většinou po setmění scházejí věřící muslimové. To se stalo záminkou k potyčkám mezi policií a muslimy.  V současné době nejen, že jsou obyvatelé Izraele ostřelováni raketami z pásma Gazy, ale dochází k násilí ze strany arabských spoluobčanů a lynčování či rabování.  

Na Blízkém Východě je Stát Izrael státem s nejvyspělejšími technologiemi a zdravotnictvím. Občané Izraele jsou si rovni ve svých právech a arabština a stejně tak hebrejština jsou na úřadech uznávanými jazyky. Jedná se o sekulární a demokratický státní útvar. Co se týče staveb postavených na tzv. palestinských územích - tyto pozemky byly vždy řádně vykoupeny od Palestinců, Což se občas záměrně neuvádí. EU velmi štědře sponzorovala a stále dotuje Palestince s tím, že se mylně domnívá, že finance budou použity na výstavbu škol, nemocnic a další potřebné infrastruktury. Zatímco Palestinci je využívají k nákupu a výrobě zbraní.  

Na závěr bych chtěla připomenout, že i křesťané jsou pokračovatelé židovského dědictví. Tři čtvrtě "křesťanské" Bible /Starý zákon/ vyprávějí příběh Boha a jeho smlouvy s lidmi Izraele. Jak Ježíš, tak apoštol Pavel byli věřící Židé. Jen na rozdíl od svých souvěrců přesvědčení, že v Ježíši přišel zaslíbený Mesiáš čili Kristus.

Jsem velmi mile překvapena objektivním zpravodajství ČT z dění v Izraeli. Redaktor David Borek má moje poděkování. 

Věřím, že po koronavirové krizi opět na podzim navštívím Izrael a budu s přáteli oslavovat svátek Sukot. Snad se situace uklidní a v Izraeli opět  zavládne mír. 

Shalom.

 

cestování Můj příběh Židé
Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Libor Farský
Židovský národ je celkově obdivuhodný !!!
Petr Dvořák
Pane Soukup, pokud vidím, máte profil vyplněný úplně stejně jako já. Resp. já tam mám zájmy, vy ne. Tak přestaňte, prosím, s těmi invektivami vůči mé osobě, abych si ho vyplnil. Něco mi říká, že budete názorově blízko vlně, na které se vezou progresisté, když diskusi bez jakýchkoliv neslušností nazýváte "osočováním a kritikou". No to je fakt hrůůůůza, kritika!!! Bohužel, znovu se nám vrací doba, kdy by někteří nejraději mazali kritické nebo nepohodlné příspěvky (což se např. na Novinkách.cz děje denně přímo masově vč. doživotní blokace profilů. Na FB nebo Twitteru je to zcela normální - vy z toho nemáte hrůzu?) a o dalším osudu kritiků by rozhodovali různí prokurátoři Urválkové. Opravdu Vám děkuji za jistě dobře míněnou radu, abych „něco pořádného napsal“. Ovšem ne každý má potřebu a umění psát jako Hemingway nebo Viewegh, což ovšem neznamená, že nemá nárok na názor. A někdy méně znamená více. Nehledě na to, že já nemám v povaze sdělovat kdekomu např. svoje niterné pocity nebo vzpomínky. Přeji příjemný den a málo kritiků.
Soňa Prachfeldová
Jarmilko, moc si vážím Tvých znalostí a dojímá mě Tvůj niterný vztah k Izraeli. Jsi velmi zcestovalá. Jak píše Naďa, ani já bych tam nejela. Děsí mě fanatické náboženství na té, či oné straně a je mi líto lidí, kteří jsou ve jménu víry zabíjeni a druzí z toho bohatnou.
Václav Soukup
Pane Dvořák, máte prázdný profil. Co kdyby jste místo věčného osočování a kritiky něco pořádného napsal ! Tímto Vás žádám zcela vážně, aby jste přestal s dalšími invektivami vůči mé osobě !
Petr Dvořák
Pane Soukup, teď jste tedy místo blábolení samý pádný argument. Zřejmě budete pravidelným sledovatelem zpravodajství České televize, která svoje reportáže z Blízkého východu začíná právě informacemi o mrtvých Palestincích. Ve skutečnosti je to jasné jako facka. Kdyby Palestinci nepálili rakety na Izrael, nebyly by ani žádné izraelské odvetné údery na Gazu, a tím pádem by nebyli ani žádní mrtví Palestinci. Takhle jednoduché to je.
Jan Zelenka
K tomuto tématu ještě malá poznámka. Je to citace ze závěru jedné kapitoly mé publikace: "Radikální názory „revizionistů“, jak jsou označováni ti, co zcela odmítají hodnověrnost Bible a tvrdí, že je to jen literární fikce, aktivizují pochopitelně současnou palestinskou veřejnost, která odmítá uznat legitimitu státu Izrael. Na druhé straně se nelze ale divit stanovisku izraelských sionistů. Jeden z nich, archeolog Telavivské univerzity Zeev Herzog, na jedné odborné konferenci prohlásil v roce 1999: „Židé v Izraeli už nepotřebují Bibli, aby obhájili svou přítomnost na Blízkém východě. Jsme tady, protože tady jsme. Už nepotřebujeme omluvy – jsme místní.“ S těmito slovy nelze než souhlasit.
Jarmila Komberec Jakubcová
Děkuji všem za příspěvky k tématu konfliktu na Blízkém východě. Nic není černobílé, Izrael je země, kde s setkávají tři monoteistická náboženství a území jsou posvátná jak nám Židům, tak i muslimům či křesťanům. Nepřeji si nic jiného než aby opět zavládl mír a lidé nebyli zabíjeni a hlavně aby netrpěli děti. A to na obou stranách konfliktu.
Václav Soukup
Pane Dvořáku, Vaše bláboly a osobní invektivy svědčí o tom, že Vám chybí argumenty. Nemám k Palestincům, ani k Izraelcům žádný osobní vztah, ale nepřejímám automaticky postoje našich politiků. Vždy se snažím o pochopení druhé strany konfliktu a dokážu se veřejně zastat těch slabších. Okupace palestinských území a výstavba nových osad je v rozporu s právem a dokud to Izrael neuzná, trvalého míru se nedočká. Přeji autorce tohoto článku, aby všichni její přátelé zůstali zdraví a v pohodě. Jsem přesvědčen, že světové veřejné mínění dosáhne zastavení tohoto krveprolití a obě strany zasednou k mírovým jednáním !
Hana Rypáčková
Boj mezi islámem a judaismem ve své nahotě. Na tom kousku země nikdy nebude klid. O tom jsou přesvědčeni křesťané. Věřím Jarmilo, že se tě to nejvíce dotýká. Fanatismus zabíjí.
Jarmila Komberec Jakubcová
Můžeme Arabům odpustit zabíjení našich dětí. Nemůžeme jim ale odpustit, že nás nutí zabíjet jejich děti. Budeme mít mír s Araby jen tehdy, až bude láska k jejich dětem větší než nenávist k nám. Golda Meirová izraelská premiérka 1969-1974.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.

Aktuální soutěže
Kvíz i60 - 18. týden

Tento týden budou otázky v kvízu na téma "Psi". Protože je mezi vámi, čtenáři, mnoho pejskařů, jistě si s otázkami snadno poradíte...