Izrael a Palestina
FOTO: Jarmila KOmberec Jakubcová

Izrael a Palestina

17. 5. 2021

O Státu Izrael jsem napsala hodně článků, které lze nalézet na mém profilu. Ale v žádném jsem se nezabývala vztahy mezi Židy a Palestinci. Protože v současné době opět došlo k násilí ze strany palestinského hnutí Hamás, rozhodla jsem se sdělit několik postřehů z těchto cest.

Do Izraele jsem létala jednou či dvakrát ročně do doby, než koronavirus uzavřel hranice. Zažila jsem tam několik střetů radikálních Palestinců, a to hlavně v pátek. Tehdy Arabové muslimského vyznání slaví svátek a mešity jsou plné věřících. Různí kazatelé /ímáni/ svými plamennými kázáními vybudí vášně a muslimové pak v ulicích hlavně východního Jeruzaléma vykřikují různá protižidovská hesla a házejí kameny na policisty.

Několikrát jsem navštívila i Chrámovou horu, kde se také nachází mešita Al Áxsa. Tam většinou dochází ke střetům mezi Araby a ortodoxními Židy. Chrámovou horu od roku 1967 mají ve své správě Jordánci a Židé se zde nesmějí modlit. K tomu jim slouží Západní zeď neboli Zeď nářků. Abych byla objektivní, střety zde vyvolávají i tzv. ultraortodoxní Židé. 

Letošní eskalace napětí mezi Araby a Židy vznikla během začátku muslimského svátku ramadán, kdy izraelská policie uzavřela prostor u Damašské brány v Jeruzalémě. Zde se většinou po setmění scházejí věřící muslimové. To se stalo záminkou k potyčkám mezi policií a muslimy.  V současné době nejen, že jsou obyvatelé Izraele ostřelováni raketami z pásma Gazy, ale dochází k násilí ze strany arabských spoluobčanů a lynčování či rabování.  

Na Blízkém Východě je Stát Izrael státem s nejvyspělejšími technologiemi a zdravotnictvím. Občané Izraele jsou si rovni ve svých právech a arabština a stejně tak hebrejština jsou na úřadech uznávanými jazyky. Jedná se o sekulární a demokratický státní útvar. Co se týče staveb postavených na tzv. palestinských územích - tyto pozemky byly vždy řádně vykoupeny od Palestinců, Což se občas záměrně neuvádí. EU velmi štědře sponzorovala a stále dotuje Palestince s tím, že se mylně domnívá, že finance budou použity na výstavbu škol, nemocnic a další potřebné infrastruktury. Zatímco Palestinci je využívají k nákupu a výrobě zbraní.  

Na závěr bych chtěla připomenout, že i křesťané jsou pokračovatelé židovského dědictví. Tři čtvrtě "křesťanské" Bible /Starý zákon/ vyprávějí příběh Boha a jeho smlouvy s lidmi Izraele. Jak Ježíš, tak apoštol Pavel byli věřící Židé. Jen na rozdíl od svých souvěrců přesvědčení, že v Ježíši přišel zaslíbený Mesiáš čili Kristus.

Jsem velmi mile překvapena objektivním zpravodajství ČT z dění v Izraeli. Redaktor David Borek má moje poděkování. 

Věřím, že po koronavirové krizi opět na podzim navštívím Izrael a budu s přáteli oslavovat svátek Sukot. Snad se situace uklidní a v Izraeli opět  zavládne mír. 

Shalom.

 

cestování Můj příběh Židé
Hodnocení:
(5 b. / 24 h.)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

DISKUZE
Děkujeme za váš příspěvek do diskuse. Upozorňujeme, že redakce si vyhrazuje právo vyřadit diskusní příspěvky, které jsou v rozporu s platnými zákony a které podněcující k násilí a nenávisti ke konkrétním lidem či skupinám obyvatelstva. Smazány budou rovněž příspěvky obsahující jakékoliv vulgarismy.
Jarmila Komberec Jakubcová
Izrael je sekulární stát, kde je naprostá náboženská svoboda. Palestinci mohou vyznávat své, tak křesťané a Židé. Žádné není nadřízené druhému. Arabové jsou svým založením více obchodníci, zatímco Židé a křesťané budovatelé. Např. když se vrátí obdělávaná půda zpět Palestinců tak za pár let je z ní opět poušť.
Marie Faldynová
Pane Soukupe, dovoluji si připomenout, že Izrael je na délku 400 km a na šířku maximálně 100 km a ve srovnání s rozlohou ostatních islámských států je to zanedbatelný záhonek :-)) a i ten Arabům vadí. Kdo je tady potom ten nesnášenlivý? Islám je militantní snaha ovládnout své okolí, čemuž nefandím.
Marie Ženatová
Můj nejmladší syn pracoval delší dobu brigádnicky v Izraeli a i já jsem měla možnost tuto nádhernou a zajímavou zemi v roce 2010 navštívit - v té době jsem toho o ní hodně přímo oslavného* napsala na jiném webu. Dnes bych zde chtěla potvrdit jen to, co jsem tam sama skutečně na vlastní oči viděla: "Dej Židovi poušť a udělá z ní zahradu*. Dej Arabovi zahradu a udělá z ní poušť."
Petr Dvořák
Paní Jarmilo Komberc Jakubová, židovskému národu velice fandím, i když ze své pozice toho moc udělat nemůžu. Ale pokud pan Soukup píše "V ostatních velkých státech se proti němu konají velké protesty.", tak i já s několika svými známými jsme se např. zúčastnili akce na podporu Izraele, konané asi přet třemi lety na Moravském náměstí. Ono totiž doslova a do písmene platí: "Dej Židovi poušť a udělá z ní zahradu. Dej Arabovi zahradu a udělá z ní poušť."
Petr Dvořák
Pane Soukup, bravo! Příjmeně se houpáte na vlnách neomarxixmu 21. století. Když čtu váš příspěvek, zavanul na mě svěží dech Rudého práva ze 70. až 80. let: Izrael - náš imperialistický nepřítel. Na to navázala havlárna, takže Vivat Kosovo! Vivat Palestina! Nobelovu cenu míru arciteroristovi Jásiru Arafatovi! no a už zbývá jenom schválit, aby letectvo NATO zahájilo bombardování Izraele. Jen si nejsem jist, jestli po decimaci armád, jaká proběhla např. u Bundeswehru pod vedením tehdejší ministryně obrany Ursuly von Leyenové, má NATO dost provozuschopných letadel.
Jarmila Komberec Jakubcová
Děkuji pane Zelenka za Váš objektivní příspěvek. Vážím si Vašich odborných znalostí v této problematice
Jan Zelenka
Já se dlouhá léta zabývám biblickou a židovskou historií. A právě píši historickou publikaci o společenských procesech ve starověkém Předním východu. Kdo chce pochopit současnou situaci v tomto regionu, měl by se vrátit o 3000 let zpět. Nebudu raději reagovat, nechci se nikoho dotknout. Jen pro pana Dvořáka - Židé nejsou původními obyvateli Palestiny. Těmi jsou Kanaánci, kteří byli na daleko vyšší životní úrovni, než pastevecké kmeny, které hledaly i násilím lepší životní prostor. Značný pohyb kmenových společenství způsobily mimo jiné i rozsáhlé klimatické změny, které uvedly do pohybu celé národy. Je to oblast, kterou zmítaly četné války. Ale raději dost.
Václav Soukup
Pane Dvořáku, nediskutujeme zde o historii, ale o současném konfliktu. Pro Vás asi není vůbec důležitá skutečnost, že podporu Izraeli vyjádřily do dnešního dne pouze 3 země EU / ČR, Rakousko a Slovinsko /. V ostatních velkých státech se proti němu konají velké protesty. Mám takový pocit, že současné vedení naší země si přeje dostat se na seznamy nepřátel celé řady arabských zemí, nehledě na to, že ohrožuje bezpečnost našich občanů před turistickou sezónou a pochopiteně i vzájemně výhodnou obchodní spolupráci.
Věra Ježková
Jarmilko, Davida Borka sleduji, jeho zpravodajství se mi také moc líbí.
Jarmila Komberec Jakubcová
Pane P.Dvořák děkuji za velmi zajímavý a fundovaný příspěvek. Je vidět, že situaci, která je v současné době v Izraeli dobře znáte. Ano jsem Židovka - matka i otec byli sekulární Židé. Na svém profilu mám dost článků s fotkami z mých cest po Izraeli.

Zpět na homepage Zpět na článek

Nejste registrován/a? Zaregistrujte se zde.

Po přihlášení (registraci) uvidíte na tomto místě přehled Vašich aktivit na portále i60.cz, a to:

  • Váš nejnovější článek
  • Nejnovější komentáře k vašim článkům
  • Nové vzkazy od přátel
  • Nové žádosti o přátelství
Přihlásit se

JSTE TU POPRVÉ?
Přečtěte si, co všechno
portál i60 nabízí
.